ביום רביעי תינתן הכרעת הדין במשפטו של לוחם כפיר אלאור אזריה המואשם בהריגת מחבל בחברון, בפרקליטות הצבאית נערכים בהתאם.

על פי פרסום באתר "ככר השבת", במקרה של הרשעה תבקש התביעה להעביר את אזריה מיידית לכלא צבאי ולא תמתין חודש נוסף עד למתן גזר הדין.

אם יורשע יועבר לכלא צבאי. אלאור אזריה. צילום: הלל מאיר, TPS
אם יורשע יועבר לכלא צבאי. אלאור אזריה. צילום: הלל מאיר, TPS

בשל ההתעניינות הציבורית והתקשורתית הרבה במשפטו של אזריה המעלה חשש כי האולם יתמלא יתר על המידה וכן משיקולי אבטחה, הוחלט להעביר את הדיון שהתקיים עד כה בבית הדין הצבאי ביפו, לבית הדין לערעורים ב-"קריה" בתל אביב.

בין מאשרי ההגעה לדיון עד כה: ח"כ אורן חזן, סגנית השר ציפי חוטובלי, וסגן השר איוב קרא.

בעוד התביעה לוחצת להרשיעו וההגנה גורסת כי הוא חף מכל אשמה, לא נראה כי הסדר טיעון נמצא כעת על הפרק. ההערכות של גורמים בפרקליטות הצבאית היא כי אזריה יורשע בהריגה ולאחר מכן יתקיים שלב הטיעונים לעונש.

בינתיים שוהה אזריה במעצר פתוח בבסיס נחשונים המהווה חלופה למעצר בית. הלוחם איננו יוצא לחופשות למעט חופשות שאושרו ע"י השופטים. אם יורשע אזריה לא יקוזזו ימי המעצר הפתוח בבסיס מעונשו, אך ייתכן כי השופטים יתחשבו בכך.

 מתוך 'לפני כולם' עם דנה סומברג (ב')

"הפצ"ר מנסה להשפיע על השופטים"

במכתב ששיגרו אמש (א') פרקליטי אזריה לשר הביטחון אביגדור ליברמן, דרשו ממנו להקים ועדת חקירה ממלכתית בעקבות ההתנהלות הבכירים בצה"ל בפרשה.

לדברי עו"ד אייל בסרגליק ועו"ד אילן כץ המייצגים את הלוחם, הפרקליט הצבאי הראשי בעצמו אמר לעיתונאים שאזריה יורשע במשפט, ובכך או שהוא משבש הליכי חקירה או שיש לו מידע על הכרעת בית הדין.

גורם צבאי בכיר אמר ביום שישי האחרון לחדשות 10 כי נראה כי החייל היורה מחברון אלאור אזריה יורשע ביום רביעי בהריגה. לטענת פרקליטי אזריה, אותו גורם  הוא הפרקליט הצבאי הראשי (הפצ"ר) תת-אלוף שרון אפק, שדחה בתחילת המשפט את הצעת הגישור שהציע בית הדין. לדבריהם, "הפצ"ר מנסה להשפיע על החלטת השופטים דרך התקשורת. עניין שמעלה חששות קשים".

פרקליטי אזריה. צילום: הלל מאייר, TPS
פרקליטי אזריה. צילום: הלל מאייר, TPS

מעבר לטענותיהם אודות הפצ"ר, בסרגליק וכץ קובלים במכתבם על התבטאויותיהם בתקשורת של דובר צה"ל מוטי אלמוז, הרמטכ"ל גדי אייזנקוט ושר הביטחון דאז משה יעלון המהווים, לטענתם, התנהלות לקויה ש"זיהמה באופן מוחלט את ההליך".

לדבריהם, "כלו כל הקיצים. אנו מבקשים מכבודו לפעול לפי חוק ועדות חקירה ולהביא בפני הממשלה הצעה להורות על ועדת חקירה ממלכתית. גורמים צבאיים בכירים מנסים גם כעת להשפיע על ההליך השיפוטי".

לדברי משפחת אזריה, "ההערכה של גורם צבאי בכיר כאילו יורשע אזריה היא עוד ניסיון פסול להשפיע על ההליך המשפטי. המערכת הצבאית מבוהלת, כי היא מבינה שאפסו הסיכויים להרשיע את אלאור. אנו סמוכים ובטוחים שהוא יזוכה מכל אשמה".

מצה"ל נמסר בתגובה: "טענות הסנגורים בדבר ניסיון להשפיע על ההליך המשפטי מצד גורמים בצה"ל הן חסרות בסיס, והטענה כי הדברים שיוחסו לפצ"ר נאמרו על-ידו איננה נכונה".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20