צעד נוסף לקראת המאגר הביומטרי. אמש (א') אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את חובת ההצטרפות של כל אזרחי ישראל ותושביה למאגר הביומטרי. את ההצעה הגיש שר הפנים אריה דרעי, לאחר שבעבר הצעה דומה שהוגשה ע"י שר הפנים לשעבר מאיר שטרית בכנסת ה-17 לא התגבשה לכדי חוק.

דרש חובת הצטרפות למאגר. שר הפנים אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
דרש חובת הצטרפות למאגר. שר הפנים אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במידה ויעבור החוק בקריאה שלישית במליאת הכנסת, כל אזרח ותושב יחויבו להצטרף למאגר, ותעודות רגילות ללא שבב אלקטרוני לא יונפקו עוד. על פי ההחלטה, המאגר יכלול תמונת פנים באיכות גבוהה וטביעות של שתי אצבעותיו המורות של המצטרף למאגר, כאשר ביכולתו לבחור אם טביעות האצבע יישמרו במאגר או יופיעו על גבי הדרכון ותעודת הזהות החכמה בלבד.

תוקף התעודות החכמות הוא עשר שנים, אלא אם בוחר המצטרף לשמור את טביעות האצבע על גבי התעודות בלבד ואז תוקפם הוא לחמש שנים. מטרת המאגר היא להצליב פרטי מידע על מנת לאמת את זהות המשתמש בתעודה ולמנוע זיופים.

יש גם יתרונות. עמדת מעבר מהיר לבעלי דרכון ביומטרי בנתב"ג. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
יש גם יתרונות. עמדת מעבר מהיר לבעלי דרכון ביומטרי בנתב"ג. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בהודעת הוועדה נכתב כי "החלטת השר התקבלה לאחר בחינה מעמיקה, במסגרתה הוגשו דיווחי הרשות לניהול המאגר הביומטרי ורשות האוכלוסין, המלצות הוועדה המייעצת, הממונה על היישומים הביומטריים במשרד ראש הממשלה וגורמי מקצוע נוספים המעורבים בפרויקט. ממצאי הבחינה העלו כי לאורך תקופת המבחן ננקטו כל האמצעים הדרושים לשם הגנה מרבית על פרטיות האזרחים ואבטחת המידע במאגר, וזאת תוך קבלת אישור כל הגורמים הנדרשים והמוסמכים שנקבעו לעניין זה בחוק".

למרות האמור, הרשות לניהול המאגר הביומטרי דיווחה לאחרונה על מאות ניסיונות להונות את המאגר מאז הקמתו בשנת 2013. לפני כשלושה שבועות, עם הודעת שר הפנים כי יחייב את כל האזרחים להצטרף למאגר, הכריזה "התנועה לזכויות דיגיטליות" המתנגדת להקמת המאגר מחשש לפריצתו, על קמפיין למימון המונים עבור עתירה נגד המאגר.

החלטת שר הפנים בחודש שעבר והשלכותיה. מתוך 'לפני כולם'

 צבי דביר, מראשי התנועה, מחה על החלטת הוועדה: "החוק הביומטרי צריך היה להיגנז עם היוודע תוצאות הניסוי. אין בעיה של הרכשות כפולות. אין בעיה של גניבת זהויות. מנסים לחוקק כאן במהירות הבזק, מבלי לקיים את הדיון הראוי במשמעויות הכבדות של החוק הזה – לפרטיות, לביטחון ולדמוקרטיה".

עוד התריע דביר מפני הסכנות הכרוכות בהקמת המאגר: "מה יעשו בממשלה כשהמאגר הזה ייפרץ? יש כאן סכנה ברורה ומיידית לביטחון שלנו וכדאי שיפנימו את זה בממשלה, כפי שכבר הפנימו את זה במשרדו של הממונה על היישומים הביומטריים, שקבע כי אין צורך בטביעות אצבע במאגר. חברי הכנסת חייבים לעצור את זה לפני שיהיה מאוחר מדי".
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20