לאחר שאתמול פורסם כי לראשונה השנה לא יוזמנו פוליטיקאים לנאום בטקס פרסי אופיר, שרת התרבות מירי רגב בוחנת את הפסקת המימון הממשלתי של האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה. כך פרסמה שירית אביטן כהן באתר NRG.

"במסגרת בחינה מחודשת של התקציב הממשלתי של תחום הקולנוע במשרד התרבות והסכם הקולנוע הרב שנתי", נכתב בהודעת המשרד, "תיבחן בין השאר גם מתן התמיכה בסעיפי השיווק והפרסים, ביניהם גם התמיכה בטקס פרסי אופיר הנתמך על ידי המדינה בסך של למעלה מ-400 אלף שקלים".

השרה רגב יוצאת בהפגנתיות מטקס פרסי אופי בשנה שעברה
השרה רגב יוצאת בהפגנתיות מטקס פרסי אופי בשנה שעברה

אתמול הגיבה השרה להחלטת האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה שלא להזמין אותה ואמרה כי מדובר ב"החלטה פחדנית ולא דמוקרטית של גוף שמדיר את עמדת הציבור ונבחריו". רגב ציינה כי תישא נאום בעמוד הפייסבוק שלה, במקביל לקיום הטקס.

עוד אמרה רגב כי "החלטת הנהלת האקדמיה לקולנוע היא החלטה צפויה לאור הניסיון של האקדמיה בימים האחרונים, להכתיב ולצנזר את נאומי.  זוהי החלטה פחדנית ולא דמוקרטית של גוף שמדיר את עמדת הציבור ונבחריו, דווקא בערב שאמור לייצג את חופש הביטוי והיצירה. ההחלטה הזו נועדה לדבר אחד בלבד – למנוע מהציבור לשמוע את עמדתי הצודקת שסרטים שמפיצים דיבה רעה ושקרית על חיילי צה"ל, כמו פוקסטרוט המועמד לפרס אופיר – לא ימומנו מתקציב המדינה". לדבריה, "ההחלטה האומללה הזו של האקדמיה לא תמנע ממני להשמיע את דבריי".

בתוך כך, ראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי הודיע לו כי בשל ההחלטה לא להזמין את השרה רגב הוא יחרים את הטקס.

השנה הכנס אמור להיות נפיץ במיוחד לאור העובדה שאחד המועמדים המובילים לזכייה הוא הסרט "פוקסטרוט", שעם השחקן הראשי בו ליאור אשכנזי נקלעה רגב לעימות מתוקשר.

בהודעה שפרסמה האקדמיה לקולנוע ולטלוויזיה נאמר כי הנהלת האקדמיה נחושה "לעשות כל שביכולתה כדי למנוע חזרה על אירועים מצערים מסוג זה, ועל כן החליטה שלא להזמין פוליטיקאים לטקס חלוקת פרסי ההצטיינות, ובכך להתאים עצמה לנהוג בעולם".אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי