שנה גדושה באירועים ותמורות עברה על . מצד אחד שינויים פוליטיים דרמטיים ומצד שני איומי הטרור האסלאמי.

ארגון הטרור דאעש ספג מפלות במזרח התיכון ובחר להעביר את זירת פעילותו בעיקר ליבשת אירופה. המדינה שספגה את מרבית הפיגועים היא בריטניה. במנצ'סטר נהרגו 22 בני אדם בפיגוע ירי המוני שביצעו מחבלים של דאעש, ובלונדון ארבעה פיגועים ביעדים אסטרטגיים: במתחם הפרלמנט, סמוך לארמון בקינגהאם, ובגשר לונדון.

הטרור האסלאמי לא פסח גם על . בשדרות הרמבלאס בברצלונה אירע דריסה שביצעו מחבלים מצפון אפריקה. הטרור היכה גם בשבדיה בבלגיה, בצרפת, באוסטריה, בגרמניה וברוסיה.

במשבר פולטי. ספרד
במשבר פולטי. ספרד

שנת 2017 עמדה בסימן של תמורות פוליטיות דרמטיות בשורה של מדינות. מערכות הבחירות עמדו בסימן דעיכה של המפלגות המסורתיות. בבחירות בגרמניה ניצחה שוב הקנצלרית אנגלה מרקל, אולם לא הצליחה להשיג רוב שמאפשר לה להרכיב ממשלה. יכול להיות שפניה של גרמניה לבחירות נוספות כבר בשנה הבאה.

בבריטניה, תרזה מיי ניצחה את הבחירות אך לא הצליחה להשיג את הרוב המיוחל. בצרפת ניצח עמנואל בן ה-39 והפך לנשיא הצעיר ביותר בהיסטוריה של המדינה. גם באוסטריה, ניצח המועמד הצעיר ביותר – סבטיאן , בן ה- 31 בלבד, והקים ממשלה עם מפלגת הימין הקיצוני בראשות היינץ כריסטיאן .

המשבר הפוליטי החריף ביותר עובר על ספרד. תושבי הצביעו ברוב גדול על היפרדות מספרד והקמת מדינה עצמאית זה גרר לעימותים אלימים ברחבי . ממשלת ספרד הגיבה בחריפות ודחתה את התוצאות. הנשיא פוג'דמון נאלץ לברוח לבלגיה. החודש שוב התקיימו בחירות לפרלמנט הקטלוני ותושבי החבל העניקו רוב למפלגות תומכות ההיפרדות.

הבחירות באוסטריה
הבחירות באוסטריה

למרות שחלק מהפרשנים חזו אחרת, אפקט ה"ברקזיט" שעבר על בריטניה לא השפיע על מדינות אחרות באיחוד האירופי. התחזיות על התחזקות סוחפת של הימין הקיצוני טרם התממשו במהלך השנה האחרונה. מרין לה פן כשלה בצרפת וחירט וילדרס כשל בהולנד.

יבשת אירופה בשנה הבאה תיאלץ עדיין להתמודד עם התמורות הפוליטיות, סוגיית הפליטים, ובעיקר עם איומי הטרור האסלאמי שמאיימים על הביטחון האישי של תושביה.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.