הרמטכ"ל ‏רב אלוף גדי השתתף הערב (ג') בכנס הרצליה והצהיר: ״אין עוד מדינה שיש לה את יכולת ההגנה שיש למדינת ישראל״.

איזנקוט פתח את דבריו כשאמר כי ״מאז מלחמת ששת הימים המאזן האסטרטגי של מדינת ישראל השתפר משמעותית, לצד המורכבות הגדולה של צה״ל". הרמטכ"ל הוסיף: "צה"ל תורם לצבא האמריקאי ולקואליציה מתוך הכרה בנכסיות של צה"ל ומדינת ישראל״.

מתוך , ימים א-ה בשעה 22:00

בהתייחסותו לאיום האיראני על ישראל, אמר: ‏״האתגר של צה״ל הוא שהמלחמה תימשך מעט ככל הניתן עבור הציבור בישראל. במוקד האיום על ישראל ניצבת שתופסת עצמה כמעצמה אזורית. לפני יומיים בוצע ירי ממערב ליעדים בסוריה, זה בא לבטא משהו. החזון האיראני להשגת נשק גרעיני נותר במרכז האסטרטגיה של , ולמרות שההסכם גלגל את חלק מהיכולות שלה, יש פה אתגר מתמשך. למדינת ישראל יש את היכולת למנוע נשק גרעיני לטובת ביטחון האזור והעולם״.

על המצב בסוריה: ״מלחמת האזרחים בסוריה היא טרגדיה נוראית, יש לנו אינטרס שתהיה שם ישות מתפקדת. ישראל לא מעורבת בלחימה בסוריה לטובת צד כזה או אחר. היו פעולות למנוע העברת נשק, כך היה בעבר כך יהיה בעתיד״ אמר איזנקוט, והוסיף: ״ישנה תפיסה שנקראת שכנות טובה שבה אנחנו מסייעים לבני המקום, זו החובה הבסיסית שלנו כשכנים וכיהודים״.

הרמטכ"ל התייחס לאיום מדרום לבנון: ‏״ארגון נתפס בעיני כאיום המרכזי במעגל הראשון שעוטף את ישראל. יש לנו מודיעין טוב מאוד ואנחנו מכירים את הפריסה שלו. צריך להזכיר לממשלת לבנון מה גרמה הגעת אנשי אש"ף ללבנון. צה״ל נמצא במוכנות גבוהה, יכולת מודיעינית טובה אך יש לנו אינטרס שהשקט ישמר״.

הרמטכ"ל גדי איזנקוט בכנס הרצליה. צילום: המרכז הבינתחומי הרצליה
הרמטכ"ל גדי איזנקוט בכנס הרצליה. צילום: המרכז הבינתחומי הרצליה

 

על הטרור המתמשך: ‏״פגשנו בהשראה שלא הכרנו – מאות צעירים וצעירות פלסטינים לקחו חלק בניסיונות פיגוע, כולל לפני שעתיים ניסיון דקירה בחטמ״ר בנימין. היכולת להתמודד עם המציאות הזו היא תולדה של מדיניות הפעלת כוח נכונה – הפרדה בין לאוכלוסיה שמאפשרת לאוכלוסיה להמשיך לחיות את חייה״.

על המצב הביטחוני בעזה, והקשר עם מצרים: ״ברצועת עזה המציאות הביטחונית היא הטובה ביותר מאז 1967. יש מוכנות לצד תקווה שהמציאות של השלוש שנים האחרונות תימשך שנים ארוכות. ‏השלום עם מצרים הוא נכס אסטרטגי לישראל. המצרים מתמודדים עם טרור של מחוז סיני ואם יש מקום להביס את דאעש – זה המקום הראשון בו זה יכול להתרחש״.

איזנקוט סיים את דבריו כשאמר כי ״חובה לשמור את צה״ל כצבא עם ממלכתי שדואג לשותפות ומחויבות. צה״ל לא חסין מביקורת". האתגר המרכזי של צה״ל לדבריו הוא "לספק ביטחון ולמנוע מלחמה, להגדיל את חלון השקט והנורמליות של ישראל מתוך עוצמה״.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.