"אני בעד חוק רחב יותר שיגביל חקירת ראש ממשלה מכהן ויחזק את המשילות". כך אמרה היום (ב') איילת שקד, שרת המשפטים, בראיון לרדיו דרום. דבריה של שקד נאמרו על רקע חקירתו של ראש הממשלה שנערכה היום.

שקד. צילום: , פלאש 90
שרת המשפטים איילת שקד. צילום: פלאש 90

ח"כ דודי ביטן (הליכוד), יו"ר הקואליציה, יוזם בצוותא עם חברו למפלגה דודי אמסלם הצעת חוק לפיה לא יתאפשר לחקור ראש ממשלה מכהן. לדברי אמסלם,  "ראש ממשלה צריך להיות בקשב המקסימלי לניהול המדינה". היום, שרת המשפטים הודיעה כי היא תומכת ביוזמה. לטענתה, החוק מאפשר מרחב פעולה לראש הממשלה לנהל ביישוב הדעת את ענייני המדינה. נכון להיום, החוק פעיל במדינות צרפת, איטליה וטייוואן.

 לפני כולם, הערב (ב')

הצעת החוק עלתה לראשונה ביולי 2016. ח"כ דוד אמסלם, יוזמם החקיקה, אמר בזמנו: "ראש ממשלה בישראל הוא התפקיד החשוב ביותר. עליו לקבל החלטות הרות גורל בסוגיות המשפיעות על הציבור כולו – מהלכים מדיניים, ביטחוניים, כלכליים וחברתיים. אי-אפשר להעסיק אותו כמעט בכל יום בחקירות". אמר אמסלם, והוסיף, "אני לא מכיר מדינה דמוקרטית אחת בעולם שראש הממשלה שלה מככב בתדירות כזו בענייני חקירות ופרשיות שונות ומשונות. איש לא באמת מאמין שבכל העולם יש צדקנים ורק בישראל יש גנבים. בשלושים שנה האחרונות לא היה ראש ממשלה אחד שלא היה עסוק בחקירות: רבין ופרשת הדולרים של רעייתו, ברק והעמותות, שרון והאי היווני, אולמרט והנסיעות, נתניהו והמתנות, הבקבוקים ועוד".

אלעד שור

אלעד שור