כתבת חדשות 360 אספה במשך כמה חודשים עדויות קשות של חקלאים מכל רחבי הארץ – מהנגב, מהגליל ומקו התפר – שמספרים על ההתעמרות מצד הבדואים ועל אוזלת ידה של המשטרה.

החקלאים מתארים מצב יומיומי של התמודדות עם פריצות למשקים, גניבת ציוד ועדרים והשחתת שדות ותבואה. חלקם ממשיכים להילחם על העסק, לקום בלילה לשמירות, להתקין עוד ועוד אמצעי אבטחה ולקוות שלא יהיו הבאים בתור. אבל חלק מהם התייאשו וויתרו על החלום, כמו א' שסגר את המשק ועזב את הארץ.

נתי הגאי, מנהל הרפת והבקר בקיבוץ מצר, מספר על הגניבות. צילום: עופר פריימן

פתרון אחר הוא כמובן תשלום דמי חסות – פרוטקשן. חקלאים סיפרו לכתבת 360 כיצד הם בחרו לשלם לחברת שמירה פיקטיבית ששייכת לאותה כנופיה שפושטת על המשקים באזור ומבטיחה להם שקט תמורת כסף. ע', חקלאי מהדרום, מספר: "יש פה משטר של טרור, של פחד. רוב האנשים נאלצים לעזוב ולוותר על העסק שלהם או לשלם פרוטקשן. אנחנו לא היינו מוכנים לשלם, ולצערי אנחנו חוטפים".

החקלאים טוענים: מערכת אכיפת החוק לא עוזרת. החקלאים טוענים שהרשויות במדינת ישראל לא מסייעות להם. אחד מהם סיפר שכאשר הגיש תלונה נגד מי שפלש לשטחיו אמר לו אחד השוטרים "תן להם שוחד, יהיה לך שקט בשדות". בנוסף הם מתארים שיטה שפיתחו הפושעים: תלונה נגדית שהחקלאי איים עליהם בנשקו מה שמביא להחרמת נשקים ומותיר את החקלאי ללא הגנה.

טל זמיר, קצין הביטחון של מושב היוגב, מדווח על ההצתות וונדליזם על רקע לאומני. צילום: עופר פריימן 

החשש: פריצה תסתיים ברצח. מעבר למקרים של גניבה רגילה של ציוד חקלאי ועדרי בקר וצאן ישנה לדברי החקלאים תופעה של השחתה לשם השחתה, אותה הם מכנים "תג מחיר". החשש שלהם הוא שפריצה למשק עלולה להידרדר לסכנה ממשית לחיי אדם. "מה שהכי מטריד אותי כרגע הוא תסריט של גניבה שתיגמר הרבה יותר גרוע – אונס או רצח".

בכתבה נחשפים נתונים ממסמך שהוציאה הכנסת לפני כחצי שנה ובו תיאור עגום של הפשיעה החקלאית בישראל. על פי נתוני משטרת ישראל, בין השנים 2015-2011 נפתחו 5,239 תיקים בתחום הפשיעה החקלאית, מתוכם נגנזו 4,703 תיקים. הסיבות לגניזת התיקים מגוונות: 3,613 תיקים נסגרו בשל "עבריין לא ידוע", 613 תיקים נסגרו מחוסר ראיות ו-477 תיקים נסגרו בשל מה שהוגדר חוסר עניין לציבור. רק 95 (1.8 אחוזים) מהם נדונו בבית משפט.

אלא שלדברי החקלאים אפילו הנתונים הקשים הללו לא מצביעים על עומק הבעיה מכיוון שלטענתם 80% מהמקרים כלל לא מדווחים למשטרה בשל חוסר האמון של החקלאים בגורמי אכיפת החוק.

אחד החקלאים סיכם את מצבם: "בשנות ה-50 היו כאן הפדאיונים שבאו מעזה וגנבו. אבא שלי מספר לי שבתקופה הזאת הוא שמר במשך כל היום והלילה על הכבשים והפרות שלו. הדבר היחיד שהשתנה הוא שאם פעם אבא שלי היה יורה בפדאיונים, הוא היה מקבל צל"ש מאלוף הפיקוד".

איתמר זילס, חקלאי מגד"ש הרי מגידו ורב"ש מושב נהלל, על הנזק המכוון לחלקות. צילון: עופר פריימן

צילום: טל זמיר
כבשים מתות לאחר שנגנבו. צילום: טל זמיר
הצתות מכוונות. צילום: דודו קדם
כותנה שהועלתה באש, לטענת החקלאים מדובר בהצתות מכוונות. צילום: דודו קדם
העגלים בסיכון גבוה להיגנב. העדר בקיבוץ מצר. צילום מסך
העגלים בסיכון גבוה להיגנב. העדר בקיבוץ מצר. צילום מסך
טרקטורונים הורסים את החלקות החקלאיות. צילום מסך
טרקטורונים הורסים את החלקות החקלאיות. צילום מסך
צילום: גידי סוקלסקי
כותנה שהושחתה. צילום: גידי סוקלסקי
חלקי מערכות השקיה שנגנבו. צילום: חברת מושבי הנגב
חלקי מערכות השקיה שנגנבו. צילום: חברת מושבי הנגב
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.