10:09 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הפקרות: המונים קוראים קריאות עידוד למחבל בסילוואן

הפקרות: המונים קוראים קריאות עידוד למחבל בסילוואן

המשטרה פועלת במזרח ירושלים לאחר שביתו של המחבל הפך למוקד התפרעויות ועליה לרגל. ארדן הנחה את המשטרה למצות את הדין עם המפגינים והצבא פועל לקידום הריסת בית המחבל

זהותו של המחבל תושב מזרח ירושלים אשר רצח הבוקר (א') בפיגוע בגבעת התחמושת שני ישראלים, הציתה מהומה בכל אזור מזרח ירושלים בשעה שביתו הפך למוקד עליה לרגל עבור ערבים ישראלים מרחבי הבירה. הערב תושבים רבים התאספו סביב בית המחבל וקראו בשבחו של המחבל: "ברוח ובדם נפדה אותך". עוד קראו: "הידד לגדודי עז א-דין אל-קסאם" כשהם מהללים את הזרוע הצבאית של חמאס.

תיעוד התפרעויות ערביי מזרח ירושלים הערב (א') בבירה

במהלך היום נרשמו התפרעויות של ערבים תושבי מזרח ירושלים, בעלי תעודות זהות כחולות, באזורי שועפט, סלאח א-דין ומקום מגורי משפחת המחבל בשכונת א-ראם, שם נפצעו הערב שני חיילים מידויי אבנים לכיוונם. החיילים פונו במצב קל לטיפול רפואי בבי"ח הדסה עין כרם. הפלסטינים מדווחים כי מסתערבים עצרו לפני זמן קצר 2 צעירים פלסטינים ב א-טור במהלך עימותים במקום.

תמונת המחבל נתלתה ככרזה על קירות ביתו של המחבל ודגלים של התנועה האיסלמית מתנוססים מעליו. ברחובות מזרח ירושלים אזרחים חילקו ממתקים ברחובות כאות הזדהות עם מעשיו של המחבל שרצח שני יהודים בבירה הבוקר ובתי עסק נסגרו כמו היה מדובר ביום חג. בהודעת אחד בתי העסק הסגורים נכתב: "העסק סגור בשל מותו של האריה של אל-אקצה מוסבאח אבו סביח".

המחבל היה פעיל מרכזי בארגון המוראביטון, שעל פי הפלסטינים שומר על אל-אקצה מפני "תוקפנות ישראלית". כלי התקשורת של חמאס מפארים אותו ואת פעילותו למען המסגד, ובאתר של הזרוע הצבאית של הארגון פורסם סרטון שלו עם כתבה שסקרה את ההיסטוריה שלו.

מיצוי הדין עם מפגיני תמיכה ברצח

מייד לאחר הפיגוע הנחה השר לבטחון הפנים, גלעד ארדן את המשטרה למצות את הדין ולפעול כנגד כל מעשה או מפגן של תמיכה במעשה הרצח והטרור. המשטרה פעלה מאז ברחבי העיר ועצרה מחלקי סוכריות, מנעה הקמת סוכת אבלים בסילוואן, עצרה פעילים שדרשו לסגור חנויות להזדהות עם המפגע ואף עצרה בשעות האחרונות את הערבים שצילמו את הפיגוע וצעקו "אללה הוא אכבר".

בכל הנוגע לכרזה עם תמונתו של המחבל נמסר מהמשטרה: "השלט הגדול המופיע על בניין עם תמונת המחבל נמצא בשכונת א-ראם שהיא שטח בשליטת הצבא בלבד ולא של המשטרה. המשטרה פנתה כבר בשעות אחר הצהריים לצבא בבקשה לפעול גם בא-ראם למנוע כל גילויי הזדהות עם הפיגוע".

בנוגע להריסת בית המחבל נמסר מהמשטרה גם: "הריסת בית המחבל אינה בסמכות המשטרה אלא היא בסמכות הצבא אשר פועל לקידום הריסת הבית יחד עם השב"כ ואנשי היועץ המשפטי לממשלה".

המחבל הואשם בעבר בהסתה לטרור בפייסבוק

סמוך לשעה עשר בבוקר פתח המחבל במסע הרג קטלני ברחובות ירושלים. כפי שדווח באתר ערוץ 20, המחבל, תושב הכפר סילוואן במזרח העיר, היה אמור להתייצב בכלא רמלה על מנת לרצות מאסר בגין תקיפת שוטר, אך לא התייצב

המחבל עצור בידי כוחות הביטחון
המחבל עצור בידי כוחות הביטחון

הוא נסע במהירות מכיוון צומת הגבעה הצרפתית ופתח באש לכיוון ישראלים בתחנת הרכבת הקלה מול המטה הארצי. לאחר מכן המשיך דרומה וירה באישה ששהתה ברכבה. בכניסה לשכונת שייח ג'ראח עצר את רכבו. צוות לוחמי מג"ב שקיבל את הדיווח והיה בסמוך הבחין במחבל ברכבו עם נשקו וביצע ירי מדויק לעברו ונטרלו.

 

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פורץ שנתפס בבנק בירושלים. צילום: דוברות המשטרה

פורץ נתפס "על חם" במהלך שוד בנק בירושלים

המשטרה עצרה לפנות בוקר תושב שועפט בן 23 במהלך פריצה לסניף בנק בדרום ירושלים, כשהוא מסתובב במקום ומחטט במגירות