10:10 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הפצ"ר נגד אזריה: "חובתנו ואחריותנו לחקור ולהעמיד לדין"

הפצ"ר נגד אזריה: "חובתנו ואחריותנו לחקור ולהעמיד לדין"

הפרקליט הצבאי הראשי תא"ל שרון אפק התייחס הערב לסערת אזריה ולחקירות חיילים במצ"ח: "מערכת צבאית שמעניקה חסינות אוטומטית למשרתים בה - אינה יכולה לשמור על ערכיה"

הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף שרון אפק, התייחס היום (ג') בועידת המשפט של לשכת עורכי הדין לפרשת אלאור אזריה. זאת מבלי שהזכיר מפורשות את שמו של הלוחם.

הפטריוטים מדברים על משפט אזריה ועל רמיזת הפצ"ר

"בחודשים האחרונים אני שומע לא אחת קולות ביקורתיים לפיהם ההחלטות שקיבלנו לקיים הליכים משפטיים מסוימים גורמות נזק לצבא ולחברה; שעריכתו של משפט פלילי המסוקר בהרחבה וחושף אירועים קשים פוגעת בתדמית צה"ל והמדינה ושאולי עדיף היה להימנע מההליך המשפטי", אמר הפצ"ר.

לדבריו, "ביקורת היא חשובה וחיונית בחברה דמוקרטית ואני מכבד אותה. לגופם של דברים אני משיב: מקום שבו בוצעה, לכאורה, עבירה חמורה חובתנו ואחריותנו לחקור ולהעמיד לדין. זאת גם כשהדבר מעורר דיון ציבורי, גם כשהרוחות סוערות וגם כשההחלטות אינן פופולאריות".

"מערכת צבאית שמעניקה חסינות אוטומטית למשרתים בה, שמעלימה עין מתופעות חמורות, ששלטון החוק בה הוא קלישאה ולא מציאות, אינה יכולה לשמור על חוסנה וערכיה ולא תוכל להגשים את מטרותיה", הוא הוסיף.

הפצ"ר תת-אלוף שרון אפק. צילום: תומר נוברג, פלאש 90
"חובה לחקור ולהעמיד לדין". הפצ"ר תת-אלוף שרון אפק. צילום: תומר נוברג, פלאש 90

עוד אמר כי "25 שנות שירות בצה"ל לימדו אותי שצה"ל הוא צבא מוסרי. כדי לשמור עליו ככזה מוטלת עלינו חובה באותם מקרים חמורים להוקיע תופעות קשות, לחקור לעומקם של דברים ואף להגיש כתב אישום כדי שהאמת תבורר בבית הדין הצבאי. כך נהג צה"ל תמיד. לאורך כל הדרך אנו זוכים לגיבוי ותמיכה מהיועמ"ש, מפרקליט המדינה ומאנשיהם".

"המח"ט ערבב שיקולים פוליטיים בעדותו"

"הייתה הוראה ברורה ומפורשת שלא מתקרבים גם אם הוא עומד למות לא נותנים טיפול כי חיינו יקרים יותר עד שגורם מוסמך מאשר", כך אמר הבוקר בעדותו אשר הורביץ, חבר כיתת הכוננות בתל-רומיידה בפתח יום הדיונים השלישי ברציפות במשפט אזריה. הורביץ, מנהל מחלקת התיירות ותושב הישוב היהודי בחברון, פתח את היום על דוכן העדים מטעם ההגנה בבית הדין הצבאי ביפו.

"רואים שבעדות הוא החליט לתת חוות דעת אישיות על תושבי חברון. אין דרך אחרת להסביר אמירות אישיות ולא מקצועיות או ביטחוניות", טען הורביץ, נגד המח"ט אל"מ יריב בן עזרא במהלך החקירה הנגדית של התביעה.

הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90
הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90

הורביץ תקף את אסטרגיית הטיפול בגזרה שהכתיב בן עזרא וקבע כי זה "נכשל בטיפול בטרור". "דיברתי על האסטרטגיה הכללית של המח"ט של מה גורם הפח"ע ומה מעודד את הפח"ע ואמרתי שאני חולק אישית על מה שהמחט טוען וחושב שהשטח מוכיח את זה".

בנוסף, המשיך הורביץ את קו ההגנה של אזריה לפיו המחבל היה לבוש בצורה שלא תאמה את מזג האוויר באותו היום. "אותו בוקר התחיל בוקר חם מאוד נקודה. בנוסף גם מי שקריר לו הגיוני שיצא עם חולצה ארוכה או סוודר מעיל כזה זה לא סביר. הלבוש מצטרף גם לכוונת המחבל לפגוע".

מוקדם יותר הפגנות מחוץ לאולם בית הדין הצבאי ביפו גרמו לעצירת הדיונים במשפט אזריה. המפגינים דורשים לשחרר את הלוחם. אופנוען שעבר בסמוך מרעיש על מנת למנוע מהנוכחים לשמוע את העדויות. השופטת הזעיקה את כוחות המשטרה למקום.

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פורץ שנתפס בבנק בירושלים. צילום: דוברות המשטרה

פורץ נתפס "על חם" במהלך שוד בנק בירושלים

המשטרה עצרה לפנות בוקר תושב שועפט בן 23 במהלך פריצה לסניף בנק בדרום ירושלים, כשהוא מסתובב במקום ומחטט במגירות