"יש אכזבה גדולה מכך שמועצת הביטחון לא הצביעה על ההצעה כמתוכנן", כך הגיבו הפלסטינים לדחיית ההצבעה אמש (ה') במועצת הביטחון של האו"ם נגד המשך פעילותה של מדינת ישראל ביהודה, שומרון ומזרח ירושלים.

ההחלטה האנטי ישראלית נדחתה. מועצת הביטחון של האו"ם
ההחלטה האנטי ישראלית נדחתה. של האו"ם

"ההצעה גובשה על ידי המצרים לאחר פגישות שהתקיימו בנושא במשרדי הליגה הערבית בקהיר ובשיתוף הקוורטט הערבי – , ירדן, ערב הסעודית ואיחוד האמירויות", סיפרו בכירים בשיחה עם "מקור ראשון" ו-360. "אנחנו נחושים להוסיף ולהשקיע מאמצים כדי להוביל להחלטה בינלאומית נגד ההתנחלויות".

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאלכי זעם על דחיית ההצבעה ואמר כי הפלסטינים סמכו על מצרים שדחתה את ההצבעה ללא תיאום עימם.  זה היה בבחינת התאבדות וכעת זה הפך להתאבדות", אמר אל מאלכי שסמך על הימנעות ארה"ב מהצבעה ועל תמיכת יתר חברות מועצת הביטחון.

לדבריו במהלך הלילה התכנסה מועצת השגרירים הערביים באו"ם במהלכה דחק השגריר הפלסטיני ריאד מנסור בנוכחים להעלות את ההצעה האנטי ישראלית במועד. עוד התעקש כי ההחלטה נתונה ביב הקוורטט הערבי.

השר הפלסטיני הבהיר כי "פלסטין עודנה מקווה כי תהיה בחינה מחודשת של הנושא משום שאנחנו סבורים שטיוטת ההחלטה הזאת משקפת ניצחון גדול לא רק לפלסטינים אלא גם לעולם הערבי".

בעקבות הדחיה, גורמים דיפלומטים מדווחים כי ארבעה מחברות מועצת הביטחון :ניו זילנד, ונצואלה, מלזיה וסנגל שלחו איגרת למצרים בה הציבו אולטימטום כי אם לא תוגש מחדש ההצעה נגד ישראל עד היום בבוקר (ו') הן שומרות לעצמם את הזכות להגישה בעצמן בהקדם האפשרי.

א-סיסי דחה את ההצבעה בלחץ נתניהו וטראמפ

נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי ביקש מהמשלחת המצרית במועצת הביטחון לדחות את הדיון שאמור היה להתקיים נגד ישראל. על פי פרסומים, צעד זה נעשה עקב חשש מצידו של הנשיא המצרי מתגובתו של טראמפ, שהצהיר כי הוא נגד ההחלטה.

הלחץ עבד. ארדן: "מועצת הביטחון מסורסת". מתוך 'לפני כולם' הערב (ה')

בעקבות הדיון במועצת הביטחון של האו"ם פרסם ראש הממשלה נתניהו הצהרה בה קרא לממשל האמריקני לעמוד לצד ישראל ולהטיל וטו על הצעה. על פי פרסומים זרים, ישראל פנתה לממשל אובמה ואמרה כי אם יימנע מהצבעה ולא יטיל וטו, היא תפנה אל הנשיא הנבחר .

"אזרחי ישראל מעריכים מאוד את אחד מעמודי התווך של הברית בין ארה"ב לישראל: הנכונות רבת השנים של ארה"ב לעמוד באו"ם ולהטיל וטו על החלטות אנטי-ישראליות. אני מקווה שארה"ב לא תנטוש מדיניות זו", אמר נתניהו.

ראש הממשלה הוסיף: "אני מקווה שהיא תפעל על פי העקרונות שהנשיא אובמה עצמו קבע בנאום שלו בפני האו"ם בשנת 2011: שהשלום לא יגיע דרך החלטות או"ם, אלא רק במשא ומתן ישיר בין הצדדים. לכן הצעת ההחלטה הזאת רעה. רעה לישראל, רעה לארצות הברית ורעה לשלום".

הנשיא הנבחר דונלד טראמפ התייצב לצד ישראל. בהודעה חריגה שפרסם הכריז טראמפ כי ממשל אובמה צריך להטיל וטו על ההחלטה באו"ם נגד ההתיישבות ביהודה ושומרון. "שלום בין ישראל לפלסטינים יושג רק דרך משא ומתן ישיר", כתב טראמפ. "ההחלטה באו"ם מציבה את ישראל בעמדת נחיתות והיא לא הוגנת כלפי כל הישראלים".

לאחר שבממשלה הבינו כי ארה"ב תפר את "ליבת המחויבות" לביטחון ישראל ולא תטיל וטו בניסיון לסנדל את הממשל האמריקני הנכנס, בוצעה פניה לטראמפ. הנשיא הנבחר שוחח עם הנשיא המצרי, בעוד ראש הממשלה נתניהו הפעיל לחצים בעצמו על א-סיסי, ומצרים נסוגה ודחתה את ההצבעה. בבית הלבן הופתעו מהמהלך.

דובר הנשיאות המצרית, עלאא יוסף, סיפר כי במהלך שיחתם של טראמפ וא-סיסי " הם דנו בעניינים אזוריים והתפתחויות במזרח התיכון. הנשיאים הסכימו על החשיבות של מתן הזדמנות נאותה לממשל האמריקני החדש להתמודד עם כל הממדים של הסוגיה הפלסטינית, במטרה להשיג הסדר מלא וסופי".

החלטה לא הוגנת. נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ
החלטה לא הוגנת. נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ

גורמים המעורים בסוד העניינים סיפרו לעיתון "אל חיאת" היוצא לאור בבריטניה כי האמריקאים הופתעו מן הדחיה וכי הדיבורים על ישיבת הליגה הערבית נועדו כדי למשוך זמן עד לכניסת ממשל טראמפ.

בהצעה שהוגשה ע"י מצרים ואומצה ע"י הליגה הערבית נכתב כי הישובים היהודים ביהודה ושומרון מהווים "הפרה בוטה של החוק הבינלאומי ומכשול משמעותי לשלום". עוד נכתב בהצעה כי הקמת ההתיישבות ביהודה ושומרון נעשתה "ללא תוקף חוקי אשר מהווה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי ומכשול למימוש פתרון שתי המדינות והשגת שלום צודק ויציב".

מגישי ההצעה דורשים מישראל "לחדול באופן מלא ומיידי מכל הפעילות בהתנחלויות בשטחים הפלסטיניים הכבושים, כולל מזרח ירושלים – מהלך שהוא חיוני לצורך הצלת פתרון שתי המדינות".

קרי: הסכמה מול הפלסטינים לא להטיל וטו בנושא ההתנחלויות

בשנת 2011 הטילה ארה"ב וטו על החלטה דומה, אך ההערכות הן כי הנשיא האמריקאי היוצא, , לא צפוי להקדיש את ימי כהונתו האחרונים על המלחמה הפלסטינית בישראל.

לא התכוון להטיל וטו. הנשיא אובמה. צילום: פלאש 90
לא התכוון להטיל וטו. הנשיא אובמה. צילום: פלאש 90

לדברי גורם ישראלי בכיר, בפגישה שקיים שר החוץ ג'ון קרי עם משלחת של בכירי הרשות הפלסטינית, שביקרה בוושינגטון מוקדם יותר החודש, הושגו הסכמות בין הרשות הפלסטינית לממשל בנושא הצעת ההחלטה. גורמים מדיניים בישראל אומרים ש"זהו ניסיון אחרון של אובמה "לעשות משהו" נגד ההתנחלויות.

לדברי הגורם הישראלי הבכיר, קרי אמר למשלחת – שכללה בין היתר את סאאב עריקאת וראש המודיעין הפלסטיני מג'די פרג' – שלא יוטל וטו על הצעת החלטה בנושא ההתנחלויות. ואולם, בתוך הממשל היו בשבועות האחרונים דעות שונות בנוגע למהלך אחרון של ממשלו של ברק אובמה לפני תום כהונתו, והנשיא היוצא ושר החוץ שלו כבר ידעו חילוקי דעות בעבר בנושאים של מדיניות חוץ.

לפי גורמים מדיניים, זהו ניסיון אחרון של אובמה "לעשות משהו" נגד ההתנחלויות, אך ישראל מצפה שארצות הברית תעמוד במדיניות ארוכת שנים שלה, "שחוצה ממשלים, ולפיה משא ומתן מקיימים באופן ישיר – בדיוק כפי שאובמה אמר בנאום באו"ם ב-2011". לדבריהם, "אם וושינגטון לא תטיל וטו, יש כאן הפרת התחייבות שלה. זו תהיה נטישת עמדה מסורתית, רגע לפני חילוף ממשלים".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא