מי שזקוק לעוד הוכחות על הפוליטיקה שעומדת מאחרי ההפגנות בפתח תקווה, יוכל לראות כאן מיד מה חושבת המדינה, מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה על העתירה שהוגשה בדרישה לחקור את נתניהו בפרשת 3000, פרשת הצוללות. ציטוטים מעניינים עוד מעט. אבל קודם: שאלת השאלות: האם ראש הממשלה בנימין נתניהו צריך להשעות את עצמו. על השאלה הזאת, שאף ראיון אינו שלם בלעדיה, נדרש לענות היום יו"ר האופוזיציה, חבר הכנסת יצחק הרצוג.

התשובה הזאת של הרצוג לא מפתיעה כאשר היא באה מפיו של מי שהוא יריב פוליטי של ראש הממשלה, ברור שהוא ירצה בהתפטרותו, היא מפתיעה כי היא באה גם מפיו של הרצוג הפרקליט, העורך דין, מי שמכיר טוב יותר מרבים מאיתנו את החוקים במדינת ישראל. שמעתם: הרצוג לא נכנס לא לכוונה, לא לראיות ולא לממצאים. ובכל זאת הוא חושב שזאת דרישה לגיטימית. הנה קטע נוסף מדבריו של הרצוג הבוקר בו הוא מתייחס לפרשת עמותות ברק שבה נחקר בזמנו הרצוג כחשוד. לפני שנשמע את הקטע נקדים ונשאל לאן נעלמה המודעות העצמית?

לא סתמתי פיות אומר האיש שסתם את פיו בזמן שנחקר ושמר על זכות השתיקה.

 יו"ר האופוזיציה הרצוג. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
יו"ר האופוזיציה הרצוג. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אתמול פורסמה תגובת המדינה לעתירה שהוגשה לבג"צ בדרישה לחקור את נתניהו כחשוד בפרשת 3000, פרשת הצוללות. את העתירה הזאת הגיש אייבי בנימין, אחד ממארגני ההפגנות בפתח תקווה, שעל אודותיו סיפרנו כאן בהרחבה בשבוע שעבר, כולל אותה תמונה של ראש הממשלה כפושע נאצי שפרסם בנימין בעמוד הפייסבוק שלו.

את הדברים הבאים, בתגובה לעתירה שהגיש בנימין באמצעות עורכי דינו כותבים הפרקליטים ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה: העתירה דנן אינה מבקשת להעביר החלטה קונקרטית תחת ביקורת שיפוטית, כנהוג וכמקובל, אלא שמדובר בניסיון להעביר את ההליכים המתנהלים היום במערכות אכיפת החוק, וטרם הושלמו, לאולמו של בית המשפט הנכבד. בנוסף, יש לראות את העתירה – בהמשך לעתירות קודמות – כחלק מקמפיין שמנוהל במטרה להפעיל לחץ על רשויות אכיפת החוק לקבל החלטות כאלה או אחרות. ודורשים לדחות העתירה, כפי שנעשה בעתירות דומות בעבר ולחייב את העותרים בהוצאות.

"פרקליטו של השטן". ההפגנות בפתח תקווה מול ביתו של היועמ"ש. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
"פרקליטו של השטן". ההפגנות בפתח תקווה מול ביתו של היועמ"ש. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

חלק מקמפיין. את זה אומרים אנשי פרקליטות המדינה. לא אנחנו. חלק מקמפיין. בואו תראו כיצד נראה הקמפיין הזה של אבירי הצדק והדמוקרטיה מפתח תקווה. הם רוצים ששומרי הסף, היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה, ראש אגף החקירות – שכל אלה יזדעזעו מהתחקירים העיתונאיים. מה אתם רוצים שימשיכו לגרוס מסמכים, יתאמו עדויות, ישבשו את החקירה? את הדברים האלה כותבים יוזמי העתירה הזאת באתר לגיוס כספים,  דוגמאת הדסטרט שנועד לממן את העתירה הזאת, זו שאנשי פרקליטות המדינה רואים בה כאמצעי לחץ על רשויות אכיפת החוק. וזה עובד. למעלה משלושים ושישה אלף שקלים גויסו עד כה.

אז מי מפקח על גיוס הכספים למימון העתירה הזאת? האם לא ראוי שנראה את רשימת התורמים וייחשף האינטרס שלה במימון העתירה, האם ישנם ארגונים גדולים שניצלו, לכאורה, את מעטה העמימות כדי להעביר כספים למימון העתירה. חשבנו שמי שמדברים על דמוקרטיה ושקיפות גם יבואו לכאן לתת תשובות. אבל אנחנו נשארנו עם השאלות.אמיר איבגי

אמיר איבגי