21:22 17/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > העימות בארה"ב: קרב מהלומות בין קלינטון לטראמפ

העימות בארה"ב: קרב מהלומות בין קלינטון לטראמפ

העימות בין המועמדים לנשיאות ארה"ב התחיל בלחיצת יד מנומסת והסלים במהרה לקרב מהלומות מילוליות וחילופי האשמות הדדיים

הלילה (ג׳) נערך העימות הראשון מתוך שלושה בין המועמדים לנשיאות ארה"ב, הילרי קלינטון מהמפלגה הדמוקרטית ודונלד טראמפ מהמפלגה הרפובליקנית.
המועמדים התייצבו באוניברסיטת הופסטרה שבלונג איילנד לקרב ראש בראש – בן 90 דקות בהנחיית לסטר הולט מרשת NBC, לעיני כמאה מליון צופים.

ההכנות לעימות  מתוך "לפני כולם" עם שרון גל 26.9.16

הערב, שהתחיל בלחיצת יד מנומסת הסלים במהירות לקרב מהלומות מילוליות וחילופי האשמות הדדיים.

כצפוי, הזכירה קלינטון את ניסיונה המדיני הרב וביקשה מהאזרחים לבחון את יכולותיהם של המועמדים לכהן כנשיא. "השאלה המרכזית בבחירות הללו היא באמת איזה מדינה אנחנו רוצים להיות ואיזה עתיד נבנה. אנחנו צריכים לפתח כלכלה שטובה לכולם ושתהיה הוגנת יותר", אמרה קלינטון והזכירה כי היא בת למשפחה ממעמד הביניים בעוד טראמפ נולד לאב עשיר.

"האימפריה שלי התחילה כהלוואה קטנה מאבי", השיב טראמפ ותקף את המדיניות הכלכלית של קלינטון והנשיא המכהן, ברק אובמה, שלדבריו "הגדילה את החוב הלאומי ב-9 טריליון דולר בשמונה השנים האחרונות". קלינטון השיבה : "מצב הכלכלה האמריקנית טוב משהיה לפני 8 שנים. כשהייתי מזכירת המדינה הזנקנו את הייצוא האמריקני".

"קלינטון מספרת באתר האינטרנט שלה איך תנצח את דאעש. את אומרת לאויב את כל מה שאת רוצה לעשות. לא פלא שנלחמת בדאעש כל ימי חייך", תקף המועמד הרפובליקני בזמן הדיון על הכלכלה. "תבדוק את העובדות", השיבה קלינטון.

כשנשאל טראמפ ע"י הולט מדוע איננו חושף את הצהרות החזרי המס, עקץ טראמפ את יריבתו ואמר שהוא יחשוף אותם לאחר שקלינטון תחשוף את תוכן המיילים שמחקה והתייחס לפרשת המיילים המסווגים עליה נחקרה קלינטון. "זו הייתה טעות, הייתי עושה את זה אחרת עם המיילים הפרטיים, אבל לא אתן לכם תירוצים, זו הייתה טעות ואני לוקחת עליה אחריות", ענתה קלינטון לעקיצה.  "זו הייתה יותר מטעות", סיכם טראמפ.

במהלך כל העימות הקפידה קלינטון לכנות את יריבה בשמו הפרטי, לעומת זאת טראמפ פנה אליה בשמה וכן בתוארה "מזכירת המדינה קלינטון".

טראמפ:  "אתם יצרתם בלגן שלם במזרח התיכון"

"לצערנו הגזע עדיין קובע יותר מדי, קובע איפה אנשים יגורו, איזה חינוך הם יקבלו וגם קובע מה יהיה היחס כלפיהם במערכת החוק",דרשה קלינטון בסוגיית הגזענות, "אנחנו חייבים להחזיר את האמון בין הקהילות לבין המשטרה. עלינו לעבוד על מנת להבטיח שהמשטרה שלנו משתמשת בהכשרה הכי טובה ובטכניקה הכי טובה".  "כולם חייבים לכבד את החוק, כרגע זה לא המקרה בהרבה אזורים בארה"ב", הסכים טראמפ לדבריה והתייחס לשיתוף הפעולה שיש לקיים בין הקהילות השחורות באמריקה לבין המשטרה.

קלינטון תקפה את הקלות בה ניתן לרכוש נשק בארה"ב, וטראמפ השיב: "קלינטון לא רוצה להשתמש בשתי מילים – חוק וסדר. יש בפנינו מצב שבו בערים שלנו, האפרו אמריקנים וההיספנים חיים ממש בגיהנום כי זה כל כך מסוכן. אלפי אנשים נהרגו, כמו למשל בשיקגו, מאז שאובמה הפך לנשיא".

טראמפ וקלינטון. צילום מסך
טראמפ וקלינטון. צילום מסך

"זה מצער שטראמפ מצייר תמונה עגומה של מצב השחורים בארצנו. יותר מדי לטינים ואפרו-אמריקנים מצאו את עצמם בכלא שהם חפים מפשע", ענתה קלינטון. "הקהילה האפרו-אמריקנית הולכה שולל בידי אובמה", הוסיף טראמפ.

"דאעש מנצח אותנו במגרש שלנו, ברשת. הנושא של ביטחון הסייבר הוא קשה ביותר, אבל אני חייב לומר שאנחנו לא עושים את מה שאנחנו צריכים לעשות. וזה נכון לכל התחומים", תקף טראמפ את מדיניות החוץ וביטחון של הנשיא לצידו כיהנה קלינטון כמזכירת המדינה. קלינטון השיבה: "יש לי תוכנית להילחם בדאעש, חלק ממנה היא לוחמה באינטרנט, עם החברות הטכנולוגיות שלנו, כדי למנוע מדאעש יכולת שימוש באינטרנט למטרות קיצוניות ולפקד על אנשים במדינתנו, באירופה ובשאר העולם".

"אתם יצרתם בלגן שלם במזרח התיכון. דאעש היה קטן ובמהלך שלטונכם הוא התפשט ל-30 מדינות. חייבים לחסל את דאעש ולעשות את זה בהקדם האפשרי. אובמה וקלינטון יצרו ואקום באזור בגלל הדרך שבה יצאו מעיראק", אמר טראמפ. "חתמתם על הסכם עם איראן, מדינה שעמדה לקרוס, הם כמעט נחנקו מהסנקציות, ועכשיו המדינה הזו יכולה להפוך למעצמה". המועמדת הדמוקרטית לא נותרה חייבת והשיבה: "איראן הייתה שבועות מפצצה. הקמתי קואליציה שכפתה עליה סנקציות קשות", הוסיף והתכחש לאמירתה של יריבתו כי תמך במלחמה בעיראק.

"ההסכם עם איראן הוא אחד העסקות הגרועות ביותר שאת היית חלק ממנה. היו צריכים לכלול בהסכם שיפעלו נגד צפון קוריאה ותימן. השאלה שאני שואל את עצמי היא למה לא עשינו את העסקה הנכונה, זו העסקה הגרועה ביותר בהיסטוריה שתוביל לבעיות גרעיניות", אמר המועמד הרפובליקני והוסיף: "נפגשתי עם בנימין נתניהו והוא לא תומך נלהב (בהסכם הגרעין)".

"לקלינטון אין את כושר העמידה לכהן בתפקיד מנהיגת המעצמה הגדולה ביותר בעולם" ענה טראמפ למנחה ששאל האם ליריבתו יש מראה נשיאותי. "כשהוא ייסע ל-112 מדינות ויישא וייתן על הסכמים של הפסקות אש, פתיחת הזדמנויות חדשות או אפילו יעיד 11 שעות בפני הקונגרס, שידבר איתי אז על כושר עמידה. זה אדם שקרא לנשים חזירות וכלבות. זה אדם שאמר שהריון אינו נוח למעסיקים, שאמר שלנשים לא מגיע שכר שוויוני, שאמר שהן לא יכולות לבצע עבודה טובה כמו גברים", ענתה מזכירת המדינה האמריקאית לשעבר.

"אחד הדברים הגרועים ביותר שדונלד אמר היה על אישה שהשתתפה בתחרויות יופי", הקניטהקלינטון. "הוא אוהב תחרויות יופי, הוא תומך בהן, הוא קרא לאישה הזו מיס פיגי ואז כינה אותה עקרת בית ממוצא לטיני. השם שלה הוא אלישיה מצ'אדו ותהיה בטוח שהיא הולכת להצביע בנובמבר הקרוב".

 טראמפ לא נשאר חייב והשיב: "הילרי יוצאת באמירות קשות נגדי. האמת היא שאני עמדתי לומר משהו קשה מאוד לקלינטון, ואמרתי לעצמי אני לא יכול לעשות את זה, זה לא יפה, זה לא מקובל, היא הוציאה מאות מיליוני דולרים על מודעות שליליות נגדי, זה לא יפה וזה לא מגיע לי". מאוחר יותר חשף בראיון לרשת FOX NEWS: "אני עמדתי לומר דברים מאוד קשים על הילרי, על המשפחה שלה, אבל אמרתי לעצמי שאני לא יכול לעשות את זה".

בתום העימות ניגשו המועמדים לבני משפחותיהם שהמתינו בקהל.

 

עבור חלק ניכר מהבוחרים האמריקאים הדברים שנאמרו בדיבייט עשויים להכריע את מערכת הבחירות הצמודה מאוד. סקר CNN מציג כי 62% מצופי העימות סברו שקלינטון ניצחה בגדול, רק 27% חשבו שטראמפ הוא המנצח.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

צילום: חמ"ל קב"טים

רקטה שנורתה מעזה נפלה סמוך למבנה בנתיב העשרה

שתי רקטות נורו הערב מרצועת עזה, אחת מהן התפוצצה בתוך יישוב. מבדיקה ראשונית עולה כי אין נפגעים