22:25 18/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הסכם הסיוע עם ארה"ב: 38 מיליארד דולר בעשור

הסכם הסיוע עם ארה"ב: 38 מיליארד דולר בעשור

ראש הממשלה בירך על חתימת הסכם הסיוע עם ארה"ב בסכום חסר תקדים: "הסכם ממחיש שהיחסים בין ישראל לארה"ב איתנים ועוצמתיים"

הערב נחתם הסכם הסיוע הביטחוני בין ישראל וארה"ב במחלקת המדינה. מדובר בהסכם הסיוע הגדול ביותר אי פעם בין וושינגטון למדינה אחרת. זאת לאחר שאמש הוכרז כי הושגו הסכמות בתום עשרה חודשי משא ומתן בין וושינגטון לירושלים.

יש מי שממשיכים להתלונן. מתוך 'הפטריוטים' 15.9.16

"ההסכם הזה יבטיח היקף סיוע ביטחוני חסר תקדים לישראל בעשור הקרוב. זוהי חבילת הסיוע הצבאי הגדולה ביותר שארה"ב נתנה אי-פעם למדינה כלשהי", בירך ראש הממשלה בנימין נתניהו, "ההסכם יסייע לנו להמשיך לבנות את כוחנו הצבאי ולהמשיך לשפר את ההגנה שלנו נגד טילים, וזהו כמובן הישג חשוב מאוד למדינת ישראל, וכל אזרחי ישראל יכולים בצדק להתברך בו".

 

לדברי נתניהו "ההסכם הזה ממחיש אמת פשוטה, היחסים בין ישראל לארה"ב איתנים, עוצמתיים. אין זה אומר שאין בינינו מחלוקות מעת לעת, אבל אלו מחלוקות בתוך המשפחה. הן אינן משפיעות כהוא זה על הידידות הגדולה בין ישראל לארה"ב, ידידות שמתבטאת בהסכם הזה שיסייע רבות להמשך ביצור כוחה של ישראל בעשור הקרוב".

מברך על ההסכם ההסטורי. רה"מ בנימין נתניהו
מברך על ההסכם ההסטורי. רה"מ בנימין נתניהו

"אני מבקש להודות לנשיא אובמה ולממשלו על ההסכם ההיסטורי הזה. אני גם מודה לחברינו הרבים רבים בקונגרס האמריקני, וגם לעם האמריקני, על תמיכתם הגדולה, תמיכה שחוצה מפלגות וחובקת את אורכה ורוחבה של ארה"ב. רבים בארה"ב מבינים שהשקעה בביטחון ישראל מחזקת את היציבות במזרח התיכון הבלתי-יציב ושהיא משרתת לא רק את האינטרס הביטחוני שלנו, אלא גם את האינטרס הביטחוני של ארה"ב", אמר ראש הממשלה.

"אני מבקש להודות לצוות המשא ומתן שמיניתי, בראשו ממלא מקום ראש המל"ל, תא"ל במיל' יעקב נגל, וראש אגף התכנון במטכ"ל, אלוף עמיקם נורקין. הם עשו שניהם עבודה מצוינת, פעלו באחריות, בדיסקרטיות, במקצועיות, עד שהגיעו לתוצאה המיטבית", הוסיף.

38 מיליארד דולר בעשור

במסגרת ההסכם, תעביר ארה"ב לישראל חבילת סיוע ביטחוני על סך 38 מיליארד דולר על פני עשר שנים. זהו הסכום הגדול ביותר שארה"ב העניקה אי פעם למדינה. הבית הלבן דרש כי ישראל לא תבקש תוספות סיוע בקונגרס וכי תוך 6 שנים לא תוכל עוד ישראל להמיר את הכסף לשקלים במטרה לרכוש ציוד מהתעשייה הביטחונית בארץ, אלא תיאלץ לרכוש את כל הציוד מארה"ב.

לא כל פרטי ההסכם ידועים, אך כבר בשלב הזה ברור כי במערכת הביטחון מחכים לרגע שבו יהיה ניתן לקדם תכניות רכש חדשות. זאת, במסגרת התכנית הרב שנתית של צה"ל המכונה "גדעון" שאושרה על ידי הממשלה בחודש אפריל האחרון.

ההסכם כולל רכש של כלי טיס ומערכות לחימה שונות, בהן טייסת אף-35 חדשה, מטוסי קרב מדגמים נוספים, מטוסי וי-22, חלופות למסוק היסעור, מטוס תדלוק מתקדם ביותר מסוג K-46 שלא נמכר עד היום לאף מדינה זרה, פצצות חכמות חודרות בונקרים, מכ"מים, ועוד.

היקף הרכש שתבצע ישראל תלוי בהכרח בתמחור האמריקני למערכות הנשק השונות ובמועד ההתחמשות שאותו יאשר הבית הלבן, לכאורה רק משנת 2018.

מקרים חריגים בעבר אישרה ארצות הברית תמחור נמוך עבור ישראל לרכש כלי טיס כמו וי-22 כולל מסירה מוקדמת מהצפוי. זאת, על חשבון עסקאות שביצע הצבא האמריקני כדי להקדים את המסירה לצה"ל. בשלב זה לא ברור מה סוכם בין הצדדים בתחום רכש כלי טיס ומערכות הנשק.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא אר"ב ברק אובמה. ארכיון. צילום: פלאש 90
"היחסים בין ישראל לארה"ב איתנים". ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה. ארכיון. צילום: פלאש 90

ח"כ קיש נגד הסכם הסיוע

ביקורת ראשונה על הסכם הסיוע? "חשוב שבעשור הקרוב ישראל תעשה הכל על מנת שבעוד עשר שנים נוכל לומר לאמריקאים: "תודה, אבל לא תודה", כך אומר היום חבר הכנסת יואב קיש (ליכוד) לערוץ 20.

"תודה, אבל לא תודה". קיש

"כמו שידענו לייצר עצמאות כלכלית, חשוב שנייצר עצמאות ביטחונית", אומר קיש. "המשמעות היא שהתעשייה הצבאית הישראלית לא תהיה תלויה ברכישות האלה וגם המשמעות היא שישראל תהיה מספיק חזקה להיות תלויה על הכתפיים שלנו ושלנו בלבד".

בעמוד הפייסבוק שלנו כתב קיש כי, "חלק מהתהליך כבר הוגדר בהסכם החדש ומשמעותו ירידה ברכישות מהתעשיות הבטחוניות הישראליות".
קיש הוסיף כי "מדינת ישראל צריכה לבנות יכולות כלכליות עצמאיות. לא נכון לנו להישען לעד על "מתנותיו" של הדוד מאמריקה".

 

צפו בדיון 'הפטריוטים' בנושא

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

גדי איזנקוט וההשפלה בנבי סלאח. צילום: פלאש 90, צילום מסך

מילואימניקים לרמטכ"ל: חדד נהלים ומנע השפלה נוספת

בעקבות ההשפלה בנבי סלאח: סא"ל במיל' אייל פלטק פנה לרמטכ"ל גדי איזנקוט בדרישה לחדד את הנהלים במשימות של ביטחון שוטף: "ייבש הדיו מלתאר את גודל ועוצמת ההשפלה"