19:54 17/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הסוף לתקני השירות הלאומי ב"בצלם"?

הסוף לתקני השירות הלאומי ב"בצלם"?

בעקבות הסערות האחרונות שחוללו ארגוני השמאל הקיצוני, פועלים במנהלת השירות הלאומי - אזרחי לבטל את תקני השירות הלאומי שלהם

בעקבות הסערות האחרונות שחוללו ארגוני השמאל כששיאן הוא נאומו של מנכ"ל ארגון "בצלם" חגי אלעד באו"ם, במנהלת השירות הלאומי- אזרחי פועלים לבטל את תקני ארגונים אלו באמצעות הגדרה מחדש של הקריטריונים. כך על פי פרסום באתר nrg.

הפטריוטים בדיון בנושא תקני השרות הלאומי בעמותות שמאל קיצוני

השירות הלאומי-אזרחי מהווה כבר שנים רבות פתרון חשוב לאלו המבקשים לשרת ולתרום למדינת ישראל ולחברה הישראלית, שלא במסגרת השירות הצבאי, בין אם מסיבות רפואיות, דתיות או אחרות, ונעשה לרוב במסגרות חינוכיות, רפואיות או בפעילויות רווחה שונות.

חגי אלעד מנכ"ל בצלם. צילום: האגודה לזכויות האזרח
חגי אלעד מנכ"ל בצלם. צילום: האגודה לזכויות האזרח

ארגוני השמאל המעסיקים בני או בנות השירות מפיקים שני רווחים עיקריים: חסות מדינית-חברתית של מתן לגיטימציה, ומתנדבים איכותיים הממלאים תקן של עובד בעלות מסובסדת על ידי המדינה. כך יצא שמדינת ישראל אפשרה לארגונים העלולים לצאת נגדה ונגד צה"ל, בארץ ובחו"ל, להנות משירות זה.

במנהלת השירות הלאומי בראשה עומד שר שלום ג'רבי, המתינו להצעת החוק בנושא. אך משזו התעכבה שנים רבות, הורה השר הממונה אורי אריאל למצוא פתרון אחר בהקדם. במנהלת החליטו לנסח מחדש את פרק "הרווחה החברתית" שקבע עד כה את הקריטריונים לקבלת תקני שירות לאומי. לאחר גיבוש הקריטריונים, ייבחנו כלל הגופים להם ניתנו עד כה תקני שירות לאומי.

הורה למצוא פתרון עוד בטרם יעבור החוק. השר אורי אריאל. צילום: פלאש 90
הורה למצוא פתרון עוד בטרם יעבור החוק. השר אורי אריאל. צילום: פלאש 90

עד כה טענו ארגוני השמאל הקיצוני כי הם פועלים בין היתר בתחום הרווחה. כעת תצומצם ההגדרה ל"ארגונים שעיקר עיסוקם בתחומי משרד הרווחה" כגון סיוע לאוכלוסיות מצוקה, בעלי מוגבלויות ועוד. ארגוני שלא יעמדו בהגדרה יזומנו לשימוע והתקנים ישללו מהם.  עד שישונה הנוהל מונעים במנהלת מארגונים קיצוניים לקבל תקני שירות ומבקשים כי ימתינו לפרסום הקריטריונים החדשים.

התקן של "בצלם" נשלל, המשנה ליועמ"ש דרשה להחזירו    

עד כה כשלו כל הניסיונות לשלול את תקני השירות של ארגוני השמאל הקיצוני, חרף פעילותם נגד ישראל או מדיניותה. בין הארגונים שצפויים להיות מזומנים לשימוע נמצא גם ארגון "בצלם". העומד בראשו, חגי אלעד, הופיע בחודש שעבר בפני חברי מועצת הביטחון של האו"ם, האשים את ישראל בכיבוש נגד הפלסטינים וקרא לפעולה של האו"ם ושל הקהילה הבינלאומית נגד מדינת ישראל.

בשנת 2014 ניסה ג'רבי להוציא את "בצלם" מרשימת הארגונים הרשאים להפעיל מתנדבים בעקבות פעילותם במהלך מבצע "צוק איתן", אך כחודש מאוחר יותר ביטלה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, את ההחלטה. בחוות הדעת שניסחה קבעה עו"ד זילבר כי ההחלטה בטלה בשל שורה של פגמים פרוצדורליים שנפלו בה ומשום שהיא חורגת ממתחם הסבירות בנסיבות העניין.

 טובה תחת רעה. מתוך 'הפטריוטים' 27.10.16

ארגונים נוספים שפעלו נגד ישראל ועלולים לאבד את תקני השירות הם אמנסטי, הטלוויזיה החברתית, ארגוני הסיוע למסתננים ורופאים לזכויות אדם.

בדיון שנערך בשבוע שעבר בוועדת הכספים, ובו ביקשו עמותות שונות להיות מוכרות לעניין החזר מס לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, נעשה ניסיון להגביל את אישורו של ארגון 'אמנסטי', אשר פועל נגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל, לשנה אחת במקום לשלוש שנים. למרות הניסיון, ועדת הכספים אישרה מתן זיכוי במס על תרומות ל-75 עמותות למשך 3 שנים, בניהן גם לארגון זה. בתחילת השנה האזרחית הביע השר כוונתו לשלול תקנים מ"אמנסטי" בשל תמיכתו בסרבניות גיוס.

זאת ועוד, בחודש שעבר הצהיר השר אורי אריאל כי בעקבות השתתפותה של אחת החברות בארגון "הטלוויזיה החברתית" במשט הנשים לעזה, והסיקור שהעבירה מהספינה, ישללו ארבעת תקני השירות הלאומי אזרחי בארגון, אך נראה היה כי לשר לא עמדה היכולת החוקית לשלול את התקנים.

גם ארגונים המסייעים למסתננים להישאר בישראל שלא כדין צפויים לשימוע. נזיכר כי באוגוסט האחרון הורה שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לרמטכ"ל גדי איזנקוט לפקוד על הצבא להפסיק מיד את כל הפעילות ההתנדבותית של חיילי צה"ל עם ילדי המסתננים בדרום תל-אביב. לדבריו,"אם לחיילים יש זמן פנוי, שיסייעו לניצולי שואה או לנזקקים, בבחינת עניי עירך קודמים".

ח"כ אוחנה: "אין מנוס מהגשת הצעת חוק בנושא"

בחודש אוגוסט יזם ח"כ אמיר אוחנה הצעת חוק המבקשת לשים סוף לתופעה בה גופים היוצאים נגד המדינה נהנים מפירותיה דרך קבלת תקני שירות לאומי ותנסה לבטל תקני שירות לאומי-אזרחי בארגונים שעיקר מימונם מגיע ממדינות זרות: "משהו נפגם במערכת החיסונית של מדינת ישראל".
הצעת חוק שתעצור את התופעה? אמיר אוחנה. פלאש 90
הצעת חוק שתעצור את התופעה? אמיר אוחנה. פלאש 90

לדבריו: "לא ייתכן שאנו בעצמנו נספק כח אדם מסובסד לארגונים הפועלים למען אינטרסים של מדינות זרות, מציגים את מדינת ישראל כפושעת מלחמה, מגנים על גדולי הטרוריסטים ומוציאים את דיבתם של חיילי צה"ל המגנים על כולנו לילות כימים. ניסיתי להביא להפסקת האבסורד הזה באמצעות הגשת שאילתה לשר החקלאות האחראי על השירות הלאומי, אך לצערי לא ראינו שינוי במדיניות. אין מנוס אם כן מהגשת הצעת חוק שתביא להפסקתו".

הצעת חוק זו מבקשת לדאוג לכך שהשירות הלאומי-אזרחי שמדינת ישראל מממנת, לא יתאפשר בגופים אשר עלולים להוות חלק מהמאבק הפוליטי הבינ"ל במדינת ישראל, באמצעות המימון הזר המוזרם על ידי מדינות זרות לעמותות ישראליות שונות לתועלתן. למעשה, ארגון שעיקר מימונו (מעל ל-50%), מגיע ממדינות זרות, לא יוכל להנות מתקני שירות לאומי-אזרחי.

דו"ח חדש של תנועת "אם תרצו" חשף כי לא פחות מ־7 ארגוני שמאל קיצוני, מקבלים תקני שירות לאומי מהמדינה. הדו"ח מתייחס לפעילות של הארגונים – המעורבים בקידום מאמצים ללחץ בינלאומי על ישראל, להאשמתה בפשעי מלחמה, למסע הדה ־ לגיטימציה נגד המדינה, להעמדה לדין של חיילי צה"ל ובכירים ישראלים או לקידום ה-BDS – משנת 2015 ועד היום, ומסתמך על מידע שמסר הממונה על חוק חופש המידע, משרד החקלאות ופיתוח הכפר ורשות השירות הלאומי.

על פי הדו"ח, בזמן זה העניקה המדינה 17 תקני שירות לאומי לארגונים שנסקרו. מאז 2012 קיבלו ארגונים אלה מענקים ממדינות זרות בסך כולל של 81,284,171 שקל, ובשנים 2015-2008 העניקה הקרן החדשה לישראל לארגונים המדוברים מימון בגובה של 14,162,813 דולר.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

דייגים בנמל עזה. צילום: פלאש 90

מרחב הדיג בעזה יוגדל לרגל עונת הדגה

צה"ל אישר את הגדלת מרחב הדיג בדרום רצועת עזה משישה מיילים ימיים לתשעה בחודשים הקרובים: "מזון ומנוע כלכלי"