נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, סייר היום (ג') באזור עוטף עזה כשברקע ציון שנתיים ל״צוק איתן״. הנשיא סייר באזור יומיים לאחר שיגור הרקטה מעזה לשדרות ולאחר תקיפת צה"ל את הרצועה.

ביקור הנשיא בעוטף עזה וידאו: אבי קנר, מקליט: אורי בוזגלו 

את הנשיא ליווה בביקורו הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, אלוף פיקוד הדרום, האלוף אייל זמיר, ומפקד אוגדת עזה, תת-אלוף יהודה פוקס. במהלך הביקור סייר הנשיא במנהרה התקפית שנחשפה על ידי צה"ל, ובפרויקט הקמת המכשול התת קרקעי נגד בעיית המנהור. בהמשך נפגש הנשיא עם ראשי רשויות מהאזור.

צילום: מארק ניימן,לע"מ
הנשיא ריבלין, הרמטכ"ל אייזנקוט, האלוף זמיר ותת אלוף פוקס צילום: מארק ניימן,לע"מ

״אני שב לדרום מדי כמה חודשים ופוגש כאן שוב את עוטף עזה, שהוא בעצם עוטף ישראל של כולנו", אמר ריבלין. "שנתיים אחרי צוק איתן, הדרום חזר לשגשג. צה"ל שומר על העורף בצורה מיטבית, והעורף משיב לו בחיבוק אוהב. כפי שהבהרנו אתמול, לא נסבול שום הפרה של השקט ומול כל הפרה כזו נגיב מהר ובעצמה".

הנשיא עודכן בפעילות צה״ל באזור בשגרה ובימים האחרונים לאחר נפילת הרקטה בשדרות וכן שמע את סקירת התכניות שהוכנו בחודשים האחרונים.

צילום: מארק ניימן, לע"מ
מתעדכן בפעילות צה"ל. ריבלין. צילום: מארק ניימן, לע"מ

בהמשך נפגש עם כוחות צה"ל המשרתים באזור מגדוד הסיור הבדואי, הנדסה קרבית וחטיבת גבעתי בנקודת התצפית "חץ שחור".

"משני צידי הגדר יש אזרחים שרוצים לחיות בשקט ואנחנו נוודא שאזרחי ישראל ימשיכו לחיות בשלווה. פנינו לא למלחמה", הבהיר הנשיא." אולם, לאחר שישבתי בשעות האחרונות עם מפקדינו הנפלאים, אני יודע כי  אם היא תיכפה עלינו, לצידנו הצבא המוכן והמקצועי ביותר שרק ניתן לבקש".

"התכניות שהוצגו לי, המעידות על תחכום ועצמה מבצעית, שהן פרי פיתוח ארוך ומעמיק, מחדדות בי את הידיעה כי יש על מי לסמוך״, החמיא הנשיא ללוחמים והודה להם גם בשם אזרחי ישראל.

הנשיא והלוחמים. צילום: מארק ניימן, לע"מ
הנשיא והלוחמים. צילום: מארק ניימן, לע"מ

"אנחנו מוכנים לכל עוינות כלפינו"

״אין לנו עניין בהסלמה. בדיוק כפי שהצד השני רוצה לחיות בשלום ולקיים את אורח חייו בצורה סבירה כך גם אנחנו", טען ריבלין. "באותה הנשימה, אנחנו מוכנים לכל עוינות כלפינו".

"אני מתרשם שצה״ל מוכן ומקדם כל אתגר על מנת לשמור על ביטחון ישראל. אני  יכול לומר לאזרחי ישראל: 'צה״ל ערוך ומוכן ומקדם כל איום בין שהוא מעל או מתחת לקרקע על מנת למנוע כל צרה לא רק בעוטף עזה אלא במדינה כולה".

ריבלין הזכיר בדבריו את החללים הנעדרים אורון שאול והדר גולדין הי"ד: ״שניים מבנינו נותרו מאחור בלחימה שעברנו לפני שנתיים. למדינת ישראל יש מחויבות מוסרית ואזרחית להשיב את הדר גולדין ואורון שאול".

הנשיא במפגש עם ראשי המועצות האזוריות. צילום: מארק ניימן,לע"מ
הנשיא במפגש עם ראשי המועצות האזוריות. צילום: מארק ניימן, לע"מ

בעניין משפט אזריה אמר הנשיא: "צה״ל הוא מהצבאות המוסריים ביותר הקיימים בעולם, גם נוכח אתגרים לא פשוטים העומדים בפניו. צה״ל הוא גם צבא העם וכפוף לחוקי מדינת ישראל ופועל בתוכם. אלה דברים ברורים. יש שופטים בישראל שגם הם פועלים על פי חוק ויש שופטים בצה״ל".

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20