19:48 17/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > המתנגדים לחוק ההסדרה: הרש"פ ושלום עכשיו

המתנגדים לחוק ההסדרה: הרש"פ ושלום עכשיו

ארגון השמאל הקיצוני מתכוון לעתור לבג"צ בעקבות אישורה של הממשלה אמש את חוק ההסדרה למען מניעת פינוי עמונה. ברשות הפלסטינית מאיימים כי מימושו יביא אסון

"זו לא הסדרה – זו הפקרה! ממשלת הימין המתנחלי מובילה את ישראל לסיפוחה של הגדה המערבית ולחיסולה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", מאיימים בתנועת 'שלום עכשיו' בעקבות אישורו של חוק ההסדרה אמש (א') פה אחד בוועדת השרים לענייני חקיקה. החוק יעלה יעלה לקריאה טרומית בהצבעת מליאת הכנסת ביום רביעי הקרוב.

ארגון השמאל הקיצוני הודיע כי הוא מתכוון לעתור לבג"ץ נגד החוק וטוען כי החוק "מבהיר לאזרחי ישראל ולעולם כולו שהאנרכיה חוגגת בהתנחלויות ושגניבה וגזל הפכו למדיניות הרשמית של ממשלת נתניהו".

הסדרה במחלוקת. מתוך 'הפטריוטים' אמש (א')

"שרי הימין יודעים שהחוק לא יעבור בבג"ץ וכך יוכלו להמשיך במסע ההסתה נגד שופטי בית המשפט העליון ולהסיט את הזעם של קבוצת מתנחלים קיצונית אל עבר השופטים, הוסיפו בארגון.

ל'שלום עכשיו' הצטרפה הבוקר (ב') הרשות הפלסטינית, בהזהירה כי אישור החוק יגרור את האזור לאסון. דוברו של אבו מאזן נביל אבו רדינה, הודיע כי ההנהגה הפלסטינית תפנה למועצת הביטחון ולמוסדות בינלאומיים בנושא. שר הדתות ברשות הפלסטינית, יוסוף אדעיס, איים כי "החוק גזעני", יחד עם חוק המואזין שאושר אמש, יובילו למלחמת דת.

מתנגדים להתיישבות ביהודה ושומרון. שלום עכשיו. צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90
"גניבה וגזל הפכו למדיניות הרשמית של ממשלת נתניהו". שלום עכשיו. צילום:אוליבר פיטוסי, פלאש 90

 

היועמ"ש: קיימת מניעה משפטית לאשר את החוק

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הציג אמש (א') לראש הממשלה ולוועדת השרים לענייני חקיקה את חוות דעתו המשפטית לגבי הצעת חוק ההסדרה, לפיה הצעת החוק מאפשרת הפקעה של קניין פרטי בניגוד לכללי המשפט הישראלי, ובאופן שאינו מתיישב עם חובותיה של מדינת ישראל לפי המשפט הבינלאומי.

חולק עליו. היועמ"ש מנדלבליט. צילום: יונתן זינדל: פלאש 90
הצעת חוק ההסדרה היא בניגוד לכללי המשפט הישראלי. היועמ"ש מנדלבליט. צילום: יונתן זינדל: פלאש 90

עוד מסר היועץ המשפטי לממשלה לראש הממשלה ולחברי הוועדה כי הצעת החוק אינה מתיישבת עם עקרונות בסיסיים של שלטון החוק, בכך שהיא סותרת את החובה המוטלת על רשויות המדינה לכבד את הכרעות הרשות השופטת במקרים פרטניים.

בהתאם לכך, סבור היועץ המשפטי לממשלה כי קיימת מניעה משפטית לאשר את הצעת החוק בנוסחה הנוכחי: "הצעת חוק ההסדרה היא בניגוד לכללי המשפט הישראלי, ובאופן שאינו מתיישב עם חובותיה של מדינת ישראל לפי המשפט הבינלאומי".

כמו כן, עמד היועץ המשפטי לממשלה על המשמעויות שעלולות לנבוע מאישור הממשלה את הצעת החוק, ובכלל זה ביחס לבקשת המדינה מבג״ץ לדחות את פינוי עמונה.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ספליט גבאי הביצה שהתחפשה

רגב נגד גבאי: "החלטת להתחפש לימין"

שרת התרבות תקפה את דברי יו"ר מפלגת העבודה כי לא יפנה ישובים במסגרת הסדר עתידי עם הפלסטינים: "המסכה לא מסתירה את עמדותיכם שפוגעות בביטחון ישראל"