"לאור ריבוי המקרים מתחיל להסתמן שאולי מדובר בהצתות בחלק מהמקרים. המשטרה ורשות הכבאות וההצלה יחקרו את כל השריפות, ויעשו כל שניתן כדי להגיע אל המציתים במידה ויתברר שמדובר בהצתה בזדון", כך צייץ אמש (ג') השר לביטחון פנים גלעד ארדן בחשבון הטוויטר שלו.

הלהבות בזיכרון יעקב. צילום: כבאות והצלה ארצי

צוותי הכבאות חוששים מהתלקחות מחודשת בזיכרון יעקב, ותושבי השכונות שפונו גבעת עדן, וילות בחורש ושכונת זמרין התבקשו הערב שלא לחזור לבתיהם ולהיערך לשהייה באזורים המרוחקים מקו האש.

השריפה החלה בשכונת עדן בזיכרון יעקב, עם התפשטותה הורתה המשטרה לפנות את התושבים מבתיהם. חברת החשמל ניתקה קווי מתח בשכונות המועדות לפורענות. היבש והרוחות הובילו להתפשטות מהירה של האש.

למעלה מ-40 רכבי כיבוי ועשרות צוותים של לוחמי אש הגיעו לזירה והחלו לנסות להשתלט על השריפה שגרמה נזק כבד לרכוש ולבתים. 8 בני אדם נפגעו קל משאיפת עשן, ביניהם תינוק בן 10 ימים. המשטרה חסמה צירי תנועה מרכזיים בכביש 4 ופינתה את התושבים מבתיהם.

"בתים שלמים עלו באש, יש פה המון צוותים ומסוק עלה לאוויר" סיפר אבי, תושב . "אני מקווה שיצליחו בכיבוי. בינתיים אין לנו פה חשמל, פינו את כל התושבים וכמובן את בית ספר החורש".

בגוש עציון ובטלמונים בטוחים – ההצתות מכוונות

חשד כי פלסטינים הציתו מספר מוקדים ביער סמוך ליישוב גבעות שבגוש עציון. כוחות המשטרה, כיבוי אש וצבא במקום וכביש 367 סגור לתנועת כלי רכב בשני הכיוונים בשלב זה לא קיימת סכנה לתושבים. תושבי האזור מיואשים: "זוהי הצתה הרביעית השבוע, כל הצתה במספר מוקדים. לא תופסים את המציתים".

שריפה בגוש עציון. קרדיט: יאיר בן דוד
בגוש עציון. קרדיט: יאיר בן דוד

חמישה צוותי כיבוי ומיכלית הוזעקו לכבות את השריפה, מהמקום דווח שהאש נעה במהירות וציר התנועה נחסם לסרוגין. על פי החשד השריפה פרצה בעקבות הצתה של פלסטינים תושבי הכפר נחלין. הכביש בין כיכר הישובים למחסום הל"ה נחסם לתנועה.

לוחמי האש פועלים בנחישות להשגת שליטה, מהשטח דווח על שני מוקדים בוערים: מעל הציר ומתחת לציר, במקום רוחות חזקות המלבות את הבעירה בגב ההר, רוחב פס האש 100 מטרים. על פי הדיווחים התגלתה הצתה נוספת כ-500 מטרים מההצתה הראשונה לכיוון הכפר ג'בע.

גם ביישוב דולב שבגוש טלמונים זוהתה אמש הצתה על גדר היישוב. השריפה מתפשטת בסמיכות לקו הבתים בשכונה העליונה של היישוב. החל פינוי של תושבי השכונה הקרובה לגדר. כוחות רבים הוקפצו למקום.

תיעוד מהלהבות ביישוב

השריפה מתפשטת לכיוון קו הבתים בשכונה העליונה ,התושבים נתבקשו לפנות את בתיהם כוחות משטרה וכיבוי האש במקום.במקום פועלים חמישה צוותי כיבוי בסיוע ומתנדבים בסיוע מיכלית הוזעקו כדי להשתלט על השריפה.

תושבים ובנות האולפנה פונו מהמבנים אשר בקצה היישוב, 2 נערות לקו בחרדה.

מוקדם יותר השיגו כוחות הכיבוי וההצלה שליטה על שריפה שפרצה בכמה מוקדים בעתלית. כ-200 תלמידים פונו מבית הספר משעולים ביישוב ומגן ילדים שהיו סמוכים ללהבות.

זיהום אוויר כבד בשל שריפה באתר גזם באזור רבדים; המשרד המליץ על פינוי כ-40 משפחות מבתיהן:

בשל שריפה שפרצה בשעות הערב גם באתר גזם באזור קיבוץ רבדים שבמועצה האזורית יואב, ביצעו כונני המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים מדידות ניטור אוויר, בהן נרשמו ערכי pm10 של יותר מ-4,000 מיקרוגרם מחוץ לבתים ומעל ל-400 מיקרוגרם בתוך הבתים בשתי שכונות בקיבוץ – כאשר ערך ההתרעה הוא 300 מק"ג למ"ק.

לאור זאת, המשרד להגנת הסביבה, בשיתוף משרד הבריאות, המליץ על פינוי של כ-40 משפחות מהקיבוץ, בתיאום עם ראשת המועצה, לבתי משפחות בשכונות אחרות בקיבוץ.

לפי נתוני השירות המטאורולוגי, הרוחות המזרחיות ימשיכו כל הלילה והחל מ-2 בלילה אף יתחזקו. המשרד להגנת הסביבה ממליץ לציבור המתגורר באזור, העשוי להיחשף לעשן השריפה ושאנשי כיבוי והצלה לא ביקשו ממנו להתפנות – להסתגר בבתים ולסגור את פתחי האוורור.

נציגי המשרד להגנת הסביבה ממשיכים בניטורים ובבדיקות, עובדים במשותף עם צוותי החירום של המועצה, ויעדכנו ככל שיידרש.

הציבור מתבקש להישמע להוראות כוחות הכיבוי וההצלה.

שריפה עם שחר בלטרון

בשעות הלילה שעבר (ג') פונו 270 תושבי נווה שלום שבאזור לטרון מבתיהם בסיוע כוחות משטרה ומג"ב, לאחר שהשריפה התפשטה בשל רוחות חזקות. שירותי הכיבוי דיווחו על קושי ניכר לבלום את האש. שמונה מטוסי כיבוי ו-130 לוחמי אש פעלו במקום.

שריפה בלטרון. צילום: דוברות כב"ה מחוז ירושלים
שריפה בלטרון. צילום: דוברות כב"ה מחוז ירושלים

במקביל, שריפה פרצה גם בגוש עציון באזור ג'בע. לוחמי האש פועלים להשגת שליטה על השריפה, שפרצה בשני מוקדים שונים. הרוחות החזקות במקום מלבות את האש בגב ההר במקום, והוביל לכך שרוחב פס האש הגיע עד לרוחב של 100 מטרים.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא