22:21 18/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > נתניהו: "מזועזע מהפגיעה הצינית של השר כץ בנוסעים"

נתניהו: "מזועזע מהפגיעה הצינית של השר כץ בנוסעים"

משבר עבודות הרכבת בשבת מחריף ואיתו היחסים בין רה"מ לשר כץ. מקורבים לרה"מ: "משבר יזום ומיותר מצד השר כ"ץ שנועד לערער את היחסים בין רה"מ לציבור החרדי".

משבר הרכבת בין ראש הממשלה לשר התחבורה עולה שלב. לאחר שעקץ את ראש הממשלה בראיון לתכנית "אנשים" בערוץ 2 אמרים הערב (מוצ"ש) גורמים בלשכת נתניהו כי "מדובר במשבר יזום ומיותר מצידו השר ישראל כ"ץ שנועד לערער את היחסים בין ראש הממשלה לציבור החרדי או לחליפין לפגוע בתדמיתו של ראש הממשלה בציבור הכללי". עוד נאמר כי ראש הממשלה "רותח על ההתנהלות של כ"ץ שמעצימה את המשבר". מקורבים מעריכים כי יש סיכוי גדול שרה"מ יפטר את השר.

המשבר מחריף. השר כ"ץ ורה"מ נתניהו צילום: אפי שפריר, פלאש 90
המשבר מחריף. השר כ"ץ ורה"מ נתניהו צילום: אפי שפריר, פלאש 90

לדבריהם, "מלכתחילה לא היה כל צורך ליזום עבודות בשבת. ניתן היה לבצע את העבודות במועדים אחרים שלא היו פוגעים לא בציבור החרדי לא בנוסעים ולא בחיילים. למשל, ניתן היה לשלב את העבודות בהשבתת הרכבת לשמונה ימים שתתקיים בשבועות הקרובים באישור משרד התחבורה".

"ישראל כ"ץ מחזיק את ציבור הנוסעים והחיילים כבני ערובה במשבר המיותר והמלאכותי שיזם, לאחר שנכשל ניסיונו להשתלט על מוסדות הליכוד", טענו הגורמים.

בראיון לחדשות 2 תקף הערב את כ"ץ ראש הסגל של ראש הממשלה: "שר התחבורה יצר ויזם משבר כדי לפגוע ברה"מ על גבם של הנוסעים", אמר. "הוא ניסה לעשות פוטש בליכוד".

מלשכת נתניהו נמסר: "ראש הממשלה מזועזע מהפגיעה הצינית של השר כץ בנוסעים ובחיילים, ועושה הכל כדי למזער למינימום את הפגיעה בציבורים הללו ביממה הקרובה. על כן סיכם ראש הממשלה עם שר הביטחון להעמיד אוטובוסים לרשות החיילים ביממה הקרובה, וכן מנחה ראש הממשלה את משרד התחבורה לתגבר את קווי התחבורה הציבורית בין תל אביב לחיפה באוטובוסים נוספים".

דיון הפטריוטים בנושא עבודות הרכבת בשבת והמשבר הקואליציוני

אמש אמר רה"מ לסיעות החרדיות כי לא יתבצעו עבודות בשבת ומלשכתו יצאה הודעה כי השר כץ "מכוון להביא למשבר מיותר עם החרדים כדי לערער את יציבות הממשלה". עד כה לא נתקבלה תגובתו של כץ להודעות נתניהו.

 הפגנות בתחנות הרכבת. נתניהו: "הפסקת התחבורה מיותרת"

בתוך כך בשעה זו מפגינים מאות בתחנות הרכבת "סבידור-מרכז" בתל אביב, "לב המפרץ" בחיפה ובתחנת בנימינה נגד דחיית העבודות בשבת שהובילו להפסקת תנועת הרכבות בקו חיפה-ת"א עד ליום ראשון בערב.

ההפגנה הערב בסבידור מרכז. צילום: תומר נוברג, פלאש 90
ההפגנה הערב בסבידור מרכז. צילום: תומר נוברג, פלאש 90

מלשכת רה"מ נמסר כי "רה"מ עושה הכל כדי למזער למינימום את הפגיעה בנוסעים ובהם חיילי צה"ל. לשם כך הוא סיכם עם שר הביטחון על הסעות לחיילים ביממה הקרובה. בנוסף הנחה רה"מ לתגבר את קווי התחבורה הציבורית בין ת"א לחיפה באוטובוסים נוספים".

לדברי רה"מ "הפסקת התחבורה הזו היא מיותרת משום שמלכתחילה העבודות הללו לא היו צריכות להתקיים בשבת. הטענה שבגללה עובדים בשבת היא שלא רוצים להעמיס על הכבישים בימי חול".

נתניהו תקף את משרד התחבורה והסביר כי "הטענה הזו איננה מתיישבת עם כוונת רכבת ישראל להשבית את תנועת הרכבות לשמונה ימים רצופים, שרובם כמובן בימי חול, כבר בשבועות הקרובים. אם כך, מדוע משרד התחבורה לא הצמיד את העבודות הנוכחיות לאותם ימי השבתה ובכך חוסך את הפגיעה המיותרת בציבור? זהו משבר מיותר ומלאכותי שלא היה צריך לבוא לעולם".

"ראש הממשלה יפעל כדי שמשברים מיותרים כאלה לא יקרו ושהפגיעה בציבור מעבודות התשתית ברכבת תהיה מינימאלית", הוסיפו בלשכת נתניהו.

האופוזיציה דרשה דיון בפגרה

סיעות האופוזיציה אספו את 25 החתימות הדרושות לכינוסה של מליאת הכנסת בפגרה, לטובת לדיון בנושא ביזוי השבת והפגיעה בחיילים ואזרחים סביב משבר הרכבת.

אילן גילאון (יו״ר סיעת מרצ): "הדגל הלבן שהניף נתניהו בפני הסחטנות של הסיעות החרדיות, תוך שהוא מביא לשיבוש ודאי של תנועת הרכבות ובכך לפגיעה בציבור הנוסעים, היא שערוריה שעל הכנסת לתת עליה את הדעת".

ח"כ מרב מיכאלי (יו"ר סיעת המחנה הציוני) מסרה כי: "משחקי האגו במזכירות הליכוד עולים לנו במחיר כבד מידיי שיביא לבזבוז משווע של כספי ציבור בהם ניתן היה להשתמש להגדלת קצבאות הזקנה והנכות של עשרות אלפי אזרחיות ואזרחים. יש לנו כבוד גדול לשבת וכבוד גדול לציבור שומרות ושומרי השבת. חבל שנתניהו מבזה את השבת, פוגע בחיילי צה"ל ובאזרחים ובאופן אבסורדי לחלוטין גם גורם למאות עובדי משרד הביטחון ונהגי אוטובוסים לחלל שבת רק כדי לנסות להראות לשר כץ בתוך הליכוד מי בעל הבית".

ח"כ מרב מיכאלי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
"נתניהו מבזה את השבת". ח"כ מרב מיכאלי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ח"כ עפר שלח (יו"ר סיעת יש עתיד) טען כי: "אי אפשר לעבור לסדר היום על כניעתו המבישה של נתניהו להפגנת הכח של החרדים, על חשבון חיילי צה"ל והציבור בכלל. הציבור מאס בתרגילים הנכלוליים של ראש הממשלה".

מנגד, ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) התבטא ב-"שבתרבות" בבאר שבע נגד המפלגות החרדיות ותקף גם האופוזיציה: "חיה ותן לחיות הוא מושג זר למפלגות החרדיות, שדורשות שוב ושוב את זכות הווטו – אנו אומרים 'אמן'. יחד עם זאת מי שלא נכנס לממשלת אחדות שלא יבכה על הווטו של החרדים בנושאי דת ומדינה – הוא האשם. הדרך היחידה לבטל את הווטו הזה היא בנטרול יכולתם להוות לשון מאזניים קואליציוני".

מגבה את שר התחבורה. השר חיים כץ. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
מגבה את שר התחבורה. השר חיים כץ. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

את שר התחבורה גיבה שר הרווחה חיים כץ שקרא לרה"מ שלא לשקול את פיטורי כ"ץ. לדבריו, שר התחבורה "עושה עבודה מצוינת ונוהג בנושא העבודות ברכבת ישראל באופן ממלכתי ובהתאם לחוק ולטובת כלל הציבור במדינת ישראל".

עוד הוא קרא לרה"מ ליישב את העניינים מוך המפלגות החרדיות והוסיף: "אני בעד שמירה על הסטטוס קוו בכל הקשור להעסקת עובדים ביום המנוחה השבועי ובכוונתי להמשיך ולהפעיל סמכויותיו בהתאם לעילות שבחוק שעות עבודה ומנוחה כפי שהיה עד כה".

רכבות, מוניות וסמכויות בליכוד

המתיחות בין כ"ץ ובין נתניהו החלה עם הרכבת הממשלה, אז ביקש כ"ץ להתמנות לשר החוץ אחרי שש שנים מוצלחות במשרד התחבורה. על פי גרסת כ"ץ, נתניהו הסכים ואף נתן לו הבטחה בכתב, אך בשל רצונם של ארדן ושטייניץ אף הם להתמנות לתפקיד, וכפיקדון ליום הרחבת הקואליציה, בחר נתניהו לשמור את משרד החוץ אצלו.

בינואר חזר נתניהו מוועידת העסקים בדאבוס, שם פגש את מנכ"ל אובר ישראל. מדובר ביישום מהפכני שמאפשר לרשומים בו להסיע נוסעים בתשלום, מה שהיה יוצר תחרות בשוק המוניות. נתניהו דרש מכ"ץ לקדם את התחרות בשוק המוניות, אך כ"ץ, שחושש מזעמם של חברי מרכז הליכוד שחלקם נהגי מוניות, סירב.

השר כ"ץ ורה"מ נתניהו בימים פחות מתוחים צילום: אפי שפריר, פלאש 90
השר כ"ץ ורה"מ נתניהו בימים פחות מתוחים צילום: אפי שפריר, פלאש 90

באחרונה איים נתניהו לפטר את כ"ץ, לאחר שזה הוביל את מזכירות הליכוד לשלול את סמכויות יו"ר המפלגה ולהעבירן למזכירות. בין השאר הועבר מטה הבחירות לרשותה של המזכירות. לאחר שיחת נזיפה מצידו של נתניהו, בוטלו ההחלטות וסוכם על הקמת ועדה שתסדיר את השינויים בסמכויות שבניהול המפלגה.

בראיון לתכנית "אנשים" נראה כי כ"ץ פגוע מנתניהו וחש כי זה לא גיבה אותו במשבר עבודות הרכבת מול המפלגות החרדיות. לדבריו, "אם אני הייתי ראש הממשלה והיו לי שרים שדוהרים ומזיזים הייתי מגבה אותם כל היום ומחמיא להם".

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

גדי איזנקוט וההשפלה בנבי סלאח. צילום: פלאש 90, צילום מסך

מילואימניקים לרמטכ"ל: חדד נהלים ומנע השפלה נוספת

בעקבות ההשפלה בנבי סלאח: סא"ל במיל' אייל פלטק פנה לרמטכ"ל גדי איזנקוט בדרישה לחדד את הנהלים במשימות של ביטחון שוטף: "ייבש הדיו מלתאר את גודל ועוצמת ההשפלה"