1:02 17/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > המערכת שתגן על העורף | פרשנות

המערכת שתגן על העורף | פרשנות

לא לחינם ציינו בחיל האוויר את קבלת 'קלע דוד' כיום חג. מדובר במערכת מהטובות בעולם שתשדרג את מערך ההגנה האווירי של ישראל

לא לחינם ציינו בחיל האוויר את קבלת מערכת ההגנה האווירית "קלע דוד" כיום חג, מדובר במערכת מהטובות בעולם שצפויה לשדרג באופן כמעט מושלם את מערך ההגנה האווירי של צה"ל ומדינת ישראל. למעט פצצות מרגמה, לישראל יש היום מענה הגנתי לכל איום שקיים בידי אויביה.

יחד עם כיפת ברזל שהפכה מבצעית לפני בדיוק 6 שנים, החץ שמקבל אחת לכמה שנים שדרוג מבצעי חדש, והפטריוט הישן והטוב אותו קבלנו מהאמריקאים במלחמת המפרץ בשנת 1991 ישראל מקבלת מערכת הגנה אווירית עם כיסוי כמעט מוחלט לשלל האיומים.

מפקד חיל האוויר האלוף אמיר אשל מקבל את מערכת קלע דוד. צילום: דובר צה"ל
מפקד חיל האוויר האלוף אמיר אשל מקבל את מערכת קלע דוד. צילום: דובר צה"ל

מערכת 'קלע דוד', שהינה המערכת הראשונה של 'שרביט קסמים', יודעת ליירט טילים, רקטות ומטוסים ללא טייס כמו גם לתת מענה הגנתי מפני טילים בטווח בינוני וארוך. למערכת יש שדרוג משמעותי ביכולת המיירט שנחשב למהיר בעולם בתחום ההגנה האווירית עם יכולת תמרון גבוהה מאוד שיודעת לרדוף אחר המטרה עד לפגיעה ישירה.

אחד היתרונות הגדולים של המערכת ביחס למערכות אחרות בעולם, זה היכולת לייצר תמונה מלאה של המרחב. כלומר, מפעיל המערכת, הלוחם האווירי, יושב מול צג מכ"ם שמספק לו תמונת מצב של כל מדינת ישראל. מרגע המראת הטיל לעבר המטרה, מפעיל המערכת יודע לשגר אליה מיירט שננעל על הטיל, יודע לחשב את קצב הטיסה אליו ומשוגר באופן אוטומטי.

יתרון עצום של המערכת הוא שהיא יודעת להפעיל מערכות אחרות. כלומר, המערכת יודעת לזהות את האיום ולהחליט באופן עצמאי איזה מיירט לשגר, כמה מיירטים ואפילו לשגר כמה סוגים שונים של מיירטים. היא לא רק יודעת לחלוק את המידע עם מערכות אחרות, אלא גם להפעילן ולהשלים את תמונת המיירט המלאה.

מערכת קלע דוד בפעולה. צילום: דובר צה"ל

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

נתניהו גוש עציון

סוף לחקירות נגד ראש ממשלה מכהן?

הצעת חוק מבקשת לא לחקור ראש ממשלה מכהן בעבירות קלות. ח"כ דוד אמסלם מכחיש שהחוק קשור לרה"מ נתניהו. הפטריוטים חצויים