האם דחיית האנדטה לזכר הקצין ז"ל תידחה? היום (ג') פנתה מדינת ישראל לבית המשפט העליון וביקשה להיענות לבקשת המשפחות השכולות לדחות את המהלך עד למועד פינוי מאחז נתיב האבות, כך פורסם היום באתר NRG. לפי הבקשה, "המדינה מסכימה לבקשה לדחות את מועד הפינוי עד למועד פינוי יתר המבנים במאחז, היינו עד ליום 6.3.18".

מתוך 'לפני כולם' (ג')

תגובת המדינה לבית המשפט הוגשה על ידי עורכי הדין אבינעם סגל-אלעד ורן רוזנברג ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה. בבקשה צוין כי אישור פינוי האנדרטה ניתן כיוון שהעובדה שמדובר במצבת זיכרון לא הועברה על ידי הגורמים המקצועיים לידיעת הפרקליטות ולידיעת הדרג המדיני. לדברי הפרקליטים, ההחלטה התקבלה בלא שניתן משקל לעובדה זו.

כזכור, מוקדם יותר היום התעקשו ב"", העותרים לפינוי נתיב האבות, כי על האנדרטה להיהרס. "ההחלטה על פינוי האנדרטה התקבלה על ידי המדינה ובית המשפט העליון בהסכמה כבר בחודש מארס. האנדרטה הוצבה על קרקע פרטית ולכן דינה להתפנות. עם זאת תנועת נאותה לקבל את בקשת משפחת מורנו מתוך כבוד והערכה למשפחה ולסא"ל מורנו ז"ל ואף פעלה להגיע להסכמה ברוח זו גם מצד בעלי הקרקע. לאור האווירה בימים האחרונים ובעיקר סביב חוק ההסדרה החליטו בעלי הקרקע שלא לקבל את בקשת בני המשפחה מחשש שהדחייה אינה אלא תעלול משפטי נוסף מבית מדרשה של הבית היהודי ועל כן ביקשו לקבל את אדמתם בחזרה במועד שנקבע על ידי בית המשפט".

בפנייה לנאור ביקשו במשפחות לדחות את הריסת המקום כדי שיוכלו להיערך לנושא. "ההחלטה גרמה לנו צער רב ואנו מבקשים לדחות את הריסת האתר, על כל פנים בצמוד למועד המבנים האחרים בשכונה", כתבו בני המשפחה וביקשו ארכה של מספר חודשים על מנת להיערך לסוגיה, זאת במטרה "להחליט כיצד לטפל בסוגיה רגישה וכואבת זו".

למרות תחנוני המשפחה, בארגון שלום עכשיו סירבו להיעתר לבקשה בתואנה כי הדבר ישמש את המתנגדים לפינוי. בתגובת העותרים, שלום עכשיו ופלסטינים הטוענים לבעלות, הם עומדים על הריסת האנדרטה מיד, עד סוף החודש. העותרים ציינו כי הם "שותפים לצערן ולכאבן של משפחות הנופלים, יהודים וערבים כאחד". לטענתם, הם חוששים כי "דחיה נוספת תשמש את המשיבים כדי לטרפד את השבת הקרקע לבעליה".

"עם כל הצער שבדבר, העותרים לא יוכלו לשאת על כתפיהם את מחדלי העבר ואת העובדה כי מגדל התצפית (האדרטה) נבנה במקום שלא כדין וללא הסכמתם", כתבו בתשובה לעתירה. "העותרים מבקשים להדגיש את הברור מאליו והוא כי הכאב שנוצר למשפחות אשר ומורנו בעניין האדרטה לא נגרם באשמת בעלי הקרקע", ציינו.

"פשוט רצון של 'שלום עכשיו' לבוא ולהתגרות"

דן מורנו, אחיו של סא"ל עמנואל מורנו, אמר הערב בתכנית 'לפני כולם' בערוץ 20 כי "בג"ץ השכיל להבין שמאחורי ההחלטה הזאת, שהיא דוגמה להחלטות אחרות, היא מייצג את כל ההלך, ההחלטה הייתה שרירותית הם אפילו לא ידעו שהייתה שם אנדרטה. בתשובה של העותרים אנחנו רואים מה המניע שלהם".

האנדרטה לזכר מורנו
האנדרטה לזכר מורנו

"היינו המומים אבל לדעתי הם ירו לעצמם כדור ברגל", אמר האח על העתירה של 'שלום עכשיו', "לדעתי עם העתירה הזאת הם יורים כדור ברגל של ביהמ"ש העליון. מי שמשפיל את ביהמ"ש הוא מי שעותר בעתירות כאלה הזויות".

"היום היינו שם עם ציפי חוטובלי. אני אומר לבושתי, ראיתי את המפה",סיפר דן, "אי אפשר לעשות מהדבר הזה כלום. בוודאי שמאחורי הטענה על כל השטח הזה אין שום טענה קניינית מוסרית. ההחלטה ה'משפטית' היא לא מוסרית בעליל, זה ברור לכולם".

המידע על שרותו של סא"ל מורנו חסוי וגם עתה אסור להציג את תמונתו. האח מספר כי במבצע החטיפה של מוסטאפה דיראני, שידע פרטים על החטוף רון ארד, תוך כדי מבצע ולחימה אשתו של המחבל איבדה עשתונות והחלה לצרוח, מה שהיה עשוי להרוס את המבצע. עמנואל ברגישותו הבחין כי היא חשופה ומיד כיסה אותה.

"העדינות שהייתה לו תוך כדי קרב היא בדיוק ההפך במה שראינו באירועי עמונה. הערובה לעדינות שהייתה לו תוך כדי קרב הייתה המוסר והערכים שהיו לו", סיפר האח. "עמנואל היה אחד כזה שהייתה לו ערבות לא סתם הוא יש אנדרטה לזכרו שם שהיא אתר הנצחה חינוכי".

"הם עושים לנו את העבודה", אמר האח על ארגון השמאל שהגיש את העתירה. "ברור שיש לנו מאבק וברור שאהדת הציבור חשובה מאוד היום. אחת הסיבות שאני נזעקתי לעניין הזה היא שאני מרגיש שהציבור לא מודע לעוול הזה וגם לא להלעטה התקשורתית שאומרת 'בוא תן לנו איזה אח שלכם, עמונה, איזה משהו'. ואנחנו אומרים 'אנחנו כולנו אחים, כולנו עמונה'".

"עמונה מקרה הזוי. כשאתה רואה את המציאות על מה מתווכחים אין ויכוח בכלל. זה פשוט רצון של שלום עכשיו לבוא ולהתגרות. מישהו מעלה על הדעת שאותם פלסטינים יבואו לגור שמה?", שאל האח.

"מעשה מושחת מוסרית"

בתוך כך, היום סיירה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי בנתיב האבות ובאנדרטה שנבנתה לזכרו של סא״ל עמנואל מורנו. "מערכת המשפט חייבת לממש ערכי צדק. להחריב אנדרטה לזכר לוחם, בשטח שאין עליו תביעת בעלות פלשתינית – זה מעשה מושחת מוסרית", אמרה חוטובלי.

"מעשה מושחת מוסרית". חטוובלי בנתיב האבות. צילום: דוברות
"מעשה מושחת מוסרית". חטוובלי בנתיב האבות. צילום: דוברות

"נתיב האבות הוקם כשכונה של היישוב אלעזר לפני 13 שנה. השכונה נבנתה על אדמות מדינה, ובשולי הבתים, נוצרה טענה שמעולם לא הוכחה לאדמות פרטיות. האסבסורד שמיטה של ילד בחדר ילדים נחשבת מחוץ לתחום כשכל השכונה כולה הוקמה ברשות ובסמכות לא יוכל להימשך."

סגנית השר חוטובלי הוסיפה כי "ממשלת ישראל מחויבת למפעל ההתיישבות ותחת שלטון הליכוד אסור לתת יד להחרבת קהילות ופגיעה בקניין של יהודים כאשר אין אפילו תביעת בעלות של פלשתינים על הקרקע. המאבק על נתיב האבות הוא המאבק של הקונצנזוס הישראלי שמאמין בזכותנו לבנות בגוש עציון."

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.