מאות בני אדם ליוו היום (א') את ז"ל בדרכו האחרונה. בר נתן איבד את בנו החייל חיים בתאונה מבצעית בלבנון לפני 24 שנים, לאחר שחייל אחר טעה לחשוב שמדובר במחבל. האב הבודד התקשה לשאת את מות בנו היחיד, וביום שישי האחרון שם קץ לחייו על קבר בנו בחלקה הצבאית בהר הרצל. הוא נטמן בהר המנוחות בירושלים.

"עמדת בניסיון קשה יותר מזה של אברהם אבינו. הקרבת את בנך יחידך למען ארץ ישראל ועם ישראל שכל כך אהבת. אנחנו מודים ומצדיעים לך על מה שנתת. לעולם לא נשכח אותך ואת בנך", ספדו לו בלוויה. החזן יעקב מוצן אשר הוזמן ע"י אריה לשבתות האזכרה של הבן, הגיע לכבד את בר נתן בדרכו האחרונה.

 גדי קופל מוותיקי מצפה יריחו בהספד לאריה בר נתן ז"ל. באדיבות: משה אייל, דוברות מצפה יריחו.

"חשבתי שתישאר איתנו בשנה זו , שבסוכות הקרוב נתחיל את השנה ה-40 ותעלה במסגרות שונות את הזכרונות מאותם הימים. ימים של קשיים כאלה ואחרים ימים של חלוציות אמיתית", ספד לו גדי קופל, מותיקי הישוב מצפה יריחו בו התגורר בר נתן. "השארת לנו פינת חמד, פינה ירוקה. פינת ירק עם חיות משלה. הדרך שפרצנו אחרי הסכמי קמפ דיוויד מחוץ לישוב – לגבעות שמסביב, אתה דאגת ליער אותה ולקרוא לה 'דרך החיים' על שם בנך חיים. אלו דברים חיים שמשאירים את זכרונך הטוב איתנו. יהי זכרך ברוך", הוסיף קופל.

אריה בר נתן ז"ל . מתוך סרט ההנצחה לבנו. אולפני אתרוג
אריה בר נתן ז"ל . מתוך סרט ההנצחה לבנו. אולפני אתרוג

חי את המוות של בנו

אריה היה ממייסדי היישוב "מצפה יריחו" שבחבל בנימין, חילוני יחיד בין דתיים. "הייתה אנטרקציה מעולה עם התושבים הדתיים, כבוד הדדי", סיפר משה אייל תושב היישוב. "אריה היה חלק מהגרעין המייסד של הישוב, אשר היה מעורב בחילונים ודתיים ואחרי שהגרעין נפרד, הוא החליט להישאר במצפה יריחו כחילוני היחיד". לאחר שחלה במחלת הסרטן, עטפו אותו תושבי היישוב והנוער וסייעו לו.

בכל שנה בסמוך ליום השנה של בנו, נהג אריה לקיים שבת חזנות ביישוב ולהזמין מקהלות וחזנים. מכרים סיפרו כי בשבתות אלה נהג להחביא בתיקו טייפ מקליט ואת ההקלטות השמיע בקבר בנו. לעיתים אף היה נרדם שם. בשנים האחרונות לאחר טקסי הזיכרון, היו מגיעים בני הנוער אל ביתו של בר נתן שם היו שומעים סיפורי מורשת קרב וסיפורים על בנו. אחד מימי הזיכרון במצפה יריחו אף הוקדש כולו לחיים ז"ל.

החזן יעקב מוצן בהלוויתו של אריה בר נתן ז"ל. באדיבות: משה אייל, דוברות מצפה יריחו. 

לאחר מות הבן, שינה האב את שמו ל- "אבי חיים". "חי את המוות של בנו" תיארו אותו מכרים.

חיים בר נתן ז"ל
חיים בר נתן ז"ל

בר נתן הקדיש את חייו להנצחת בנו. בין היתר הקים את חורשת "יד לחיים" ודרך על שם בנו. בנוסף הוקמו אנדרטאות ברחבי הארץ והוכן סרט הנצחה לבן. אריה היה מומחה לתנ"ך ולימד בעבר ב"הרטמן". לאחר מות בנו התקשה להסתגל ועבד תקופה כנהג מונית.

מפקדיו של חיים ז"ל סיפרו כי היה "חייל בעל מוטיבציה אדירה שהשאיר את חותמו על הפלוגה, על אף הצטרפותו ליחידה מגובשת משכבר והתקופה הקצרה ששירת בה". לאחר מות הבן חולל האב סערה תקשורתית ודרש ועדת חקירה. בנוסף עתר לבג"ץ בבקשה להעמיד לדין את מפקדי בנו, אך עתירתו נדחתה.

ממצפה יריחו האבלה  נמסר כי "אריה היווה דמות ייחודית בתרומתו לאופי היישוב ומאז מותו הטרגי של בנו חיים ז"ל פעל להנצחתו בדרכים שונות. אחד האירועים הייחודיים היה ארגון שבת חזנות שנתית עם גדולי החזנים".

מאות ליווו אותו בדרכו האחרונה. צילום מסך באדיבות: משה אייל, דוברות מצפה יריחו.
מאות ליווו אותו בדרכו האחרונה. צילום מסך באדיבות: משה אייל, דוברות מצפה יריחו.
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא