בימים הקרובים עם תום החגיגות על ניצחונו המפתיע והדרמטי, יתחיל הנשיא הנבחר במלאכת הרכבת הממשלה והקבינט. אחרי 8 שנים של ממשל לעומתי נראה כי האנשים שעומדים לאייש את התפקידים הבכירים הם אוהדי ישראל, שחלקם אוחזים בעמדות הנמצאות ימינה אפילו מהממשלה.

סגן הנשיא מייק בסרטון תמיכה בישראל. קרדיט: מטה המפלגה הרפובליקנית בישראל. 

ברשימה המבטיחה ניתן למצוא את דיויד פרידמן, יועצו של לקשרים עם ישראל. פרידמן, איש ימין מובהק המשמש גם כיו"ר אגודת ידידי בית אל, הוא תומך נלהב של הבניה היהודית ביהודה ושומרון והוא אף הקים בין היתר את מטה בשומרון. שמו מוזכר כמי שעשוי להיות שגריר ארצות הברית בישראל.

תומך נלהב בישראל. ג'וליאני
תומך נלהב בישראל.

אחד האנשים שלהם חייב טראמפ את ניצחונו הוא ללא ספק רודי ג'וליאני, ידיד אמת של ישראל  וחבר אישי של ראש הממשלה. בעת ששימש כראש עיריית ניו יורק הוא אסר על יאסר עראפת להשתתף בקונצרט שיזם.  לפני מספר שבועות ג'וליאני כפר ברעיון המדינה הפלסטינית: "ישראל צריכה לדחות את פתרון שתי המדינות", אמר ג'וליאני בוועידת האמריקנים הישראלים (IAC) בוושינגטון.

"זה נשמע טוב כאשר אומרים 'פתרון שתי המדינות', אבל זה לא המצב האמיתי. כי יש מדינה אחת שבה יש דמוקרטיה, ערכים, שלטון חוק ואכיפת חוק בעוד השנייה עשויה משותפות של שתי קבוצות. קבוצה אחת, חמאס, שהיא ממש ברברית וקבוצה שנייה אש"ף, שהיא מושחתת. משהו התפספס ביחס שלנו לישראל בתמיכה בשתי מדינות ואיני יודע מתי זה קרה. לישראל אין אינטרס שתהיה לידה מדינת טרור ואם לא הייתה ישראל". שמו של ג'וליאני מוזכר בהקשר לתפקיד שר המשפטים, או למשרת התובע הכללי.

אוהד את ההתיישבות. מייק האקבי. צילום: פלאש 90
אוהד את ההתיישבות. מייק . צילום: פלאש 90

מי שצפוי להתמנות לסגן הנשיא הוא מייק פנס, מושל מדינת אינדיאנה. פנס הוא אחד מהפוליטיקאים הכי פרו-ישראלים שניתן למצוא בארה"ב. יש לו רקורד עשיר מאוד, במעשים ובמילים, של תמיכה נלהבת, חסרת פשרות, בישראל ובמדיניות ממשלתה הנוכחית. כשביקר פה ב-2014, נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ודחה הזמנה להיפגש אז עם נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן.
עוד מקורב לטראמפ הוא מייק האקבי, מושל ארקנסו לשעבר. האקבי נוהג בכל ביקור שלו בישראל לבקר גם ביהודה ושומרון . בעת ביקור בשילה אמר: אני רואה את יו"ש כחלק בלתי נפרד מישראל. אתמוך בחיזוק ההתיישבות היהודית ביו"ש ואמשיך לראות במקום הזה מולדתו וארצו של העם היהודי".

מייק פנס עם נתניהו. צילום: פלאש 90
מייק פנס עם נתניהו. צילום: פלאש 90

בכיר נוסף הצפוי לקבל תפקיד הוא ניוט גם הוא חבר אישי של ראש הממשלה, וגם הוא נמצא בימין העמוק. אמר פעם כי הפלסטינים הם "עם מומצא. צריך לזכור שלא הייתה מדינה פלסטינית, אלא רק חלק מהאימפריה העותמנית. באופן היסטורי, הפלסטינים חלק מהקהילה הערבית". צפוי להתמנות לתפקיד מזכיר המדינה.

עוד בכיר שאמור לקבל תפקיד בכיר הוא ג'ון , לשעבר שגריר ארה"ב באו"ם. הוא אמור להתמנות לתפקיד בכיר בממשל טראמפ, אולי אף לתפקיד שר ההגנה. גם הוא תומך מושבע של ישראל ומתנגד למדינה פלסטינית.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.