4:19 17/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > היועמ"ש נגד חוק ההסדרה: "סוף הדמוקרטיה"

היועמ"ש נגד חוק ההסדרה: "סוף הדמוקרטיה"

בשיחות סגורות תוקף היועמ"ש אביחי מנדלבליט את הצעת חוק ההסדרה במתכונתה הנוכחית: "פגיעה אנושה ביסודות שלטון החוק"

מפלגת הבית היהודי מתעקשת להעביר את "הצעת חוק ההסדרה" על מנת למנוע את פינוי הישוב עמונה, אך היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט,יוצא חוצץ נגד ההצעה.\

מתנגד לחוק ההסדרה. היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90
מתנגד לחוק ההסדרה. היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90

בשיחות סגורות עם אנשים המטפלים בפרשת הפינוי אמר היועמ"ש, כי אם הצעת החוק תעבור במתכונתה הנוכחית יהיה זה "סוף הדמוקרטיה", כך נחשף אתמול בחדשות 10.

לדברי היועמ"ש, ההצעה שמטרתה להסדיר מצב שביהמ"ש הגדיר כ-"פגיעה יסודית בזכות הקניין", מובילה ל"פגיעה אנושה ביסודות שלטון החוק" וכן "בהפרדת הרשויות".

בדצמבר 2014 קבע ביהמ"ש העליון בשבתו כבג"ץ כי יש לפנות את כלל הבנייה הקיימת בעמונה עד ליום 25.12.2016.

פתרון נוסף שהוצע הוא "ועדת ההסדרה". הועדה תעביר את מבני היישוב לשטחי נפקדים סמוכים, כלומר חלקות שעליהן אין טענת בעלות של פלסטינים. גורמים מעורבים טוענים שיש מי שמשלה את תושבי עמונה שמדובר בפתרון ישים. אם תתבצע ההעתקה, זה יקרה באופן מצומצם ולא כל תושבי הישוב יוכלו לעבור.

נזכיר כי דיון מכריע בנושא הסדרת היישוב עמונה התקיים לפני כשבועיים בלשכת היועץ המשפטי לממשלה. לאחר הדיון פורסם כי ישנה התקדמות במגעים להעתקת בתי היישוב לחלקות אחרות שמוגדרות כ"נכסי נפקדים".

עמונה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90
עמונה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90עמונה, בנימים

לאחרונה החליטו היועמ"ש מנדלבליט ורה"מ נתניהו לבדוק את האפשרות להעתיק את בתי היישוב עמונה לחלקות סמוכות, שלגביהן אין בעיה משפטית. מתוך 35 חלקות שנמצאו מתאימות, הפלסטינים הגישו התנגדויות ל-24 חלקות בטענת בעלות, ו-11 חלקות נותרו ללא התנגדויות, מה שמאפשר לכאורה את קידום תהליך ההעתקה. גודל 11 החלקות הוא 73 דונמים.

שר הביטחון ליברמן הכריז אז כי לסוגיית עמונה אין פתרון מוסכם וכי לא יהיה מנוס מפינוי היישוב, בהתאם לפסיקת בית המשפט. התושבים מצדם, נערכים למאבק ולהתנגדות לפינוי הצפוי.

נתניהו: "מנסה למצוא פתרון יצרתי למנוע את פינוי העמונות הבאות"

בראיון לערוץ 20 רמז רה"מ בנימין נתניהו כי ישנו פתרון בקנה, אשר לו יידרש בחזרתו לישראל והתייחס להאשמותיו של השר נפתלי בנט כי הליכוד לא פועל לפתרון הבעיה. "אני לא חושב שכדאי לעסוק בפוליטיקה קטנה כאן", אמר נתניהו, "אני מסתכל על הבעיה בפרספקטיבה אחרת".

  רה"מ נתניהו בעניין עמונה לערוץ 20

לדבריו, "עמונה זו בעיה גדולה. בעיה משפטית סבוכה. יש החלטה של ביהמ״ש מצד אחד ויש גם את העמונות הבאות. ואנחנו מנסים, אני מנסה, בדרך יצירתית לפתור את שתי הבעיות. אני כינסתי את היועמ״ש, את שר הביטחון ושרת המשפטים במטרה לחפש פתרון יצירתי. פתרון יצירתי הוא פתרון תמיד שלא חושבים עליו. ויש רעיונות, יש אפילו רעיון מעניין מאוד, אבל כשאני אחזור לארץ אני אוכל להידרש לזה".

עוד הוסיף ראש הממשלה, כי "אף אחד לא מגן על ההתנחלויות יותר ממני. לא רק בזירת האו״ם כפי שראיתם אתמול, אלא גם בפועל, אף אחד גם לא תומך בהתיישבות יותר ממני, גם מול לחצים בינ״ל. אני חושב שהמתיישבים יודעים את זה היטב. הם יודעים את זה היטב".

נציין כי בשבוע שעבר פרסמו 25 שרים, סגני שרים וחברי כנסת מסיעת הליכוד מתוך 30 חברי סיעה מכהנים, מכתב התומך בחוק ההסדרה ומבקש "להסדיר בדרך חוקית את בתי התושבים בעמונה, עפרה, נתיב האבות ובהתיישבות כולה ביהודה ושומרון, ולמנוע עיוות מוסרי, אנושי וחברתי, שיווצר על ידי פינוי של מאות ואלפי משפחות שבנו את ביתן בתמיכה ובסיוע של ממשלות ישראל לדורותיהן".

בין החותמים יו"ר הכנסת יולי אלדשטיין וכל שרי הליכוד, למעט השר צחי הנגבי. גם ח"כ אבי דיכטר וענת ברקו לא חתמו על המכתב. ח"כ בני בגין הביע התנגדות למהלך.

בנוסף עלו בחודש מתפקדי ליכוד רבים ויחד איתם גם חברי כנסת מהסיעה, לסיור בעפרה ועמונה במטרה לחזק את ההתיישבות ולמנוע את הריסת הבתים.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

עורכת הדין ליסה בלום. צילום מסך מתוך יוטיוב

נשים קיבלו תשלום כדי להאשים את טראמפ בהטרדה

תחקיר של אתר "The Hill" חשף כי במהלך קמפיין הבחירות עורכת דין ידועה גייסה כספים לטובת נשים שלכאורה הוטרדו מינית על ידי נשיא ארה"ב