4:04 21/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > זועבי וזחאלקה ייחקרו במשטרה

זועבי וזחאלקה ייחקרו במשטרה

היועמ"ש אישר למשטרה לחקור את חברי הכנסת חנין זועבי וג'מאל זחאלקה ממפלגת בל"ד, במסגרת חקירת עבירות הכספים של המפלגה הערבית

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אישר למשטרה לחקור את חברי הכנסת חנין זועבי וג'מאל זחאלקה ממפלגת בל"ד, במסגרת חקירת חשד לביצוע שורת עבירות מרמה בהקשר לכספים שהתקבלו במפלגה ושימשו למימון פעילותה.

ח"כ חנין זועבי טוענת כי מדובר ברדיפה פוליטית

בשבוע שעבר עצרה המשטרה 37 חשודים בפרשה. על פי החשד חברו המעורבים בפרשה לגיוס כספים ולהסתרת מקורם ומסלולם, תוך ביצוע שורת עבירות שבמרכזן קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, זיוף, שימוש במסמך מזויף, הלבנת הון, עבירות על חוק מימון מפלגות ועל חוק הרשויות המקומיות ועוד.

כאמור, חברי הכנסת של בל"ד יזומנו למשרדי יחידת להב 433, כך אישרו עורכי דין המלווים את המפלגה ומקורות במשרד המשפטים ל"הארץ". לא ברור אם השניים יחקרו כעדים או כחשודים, ההחלטה על כך תתגבש על בסיס חומר החקירה. בבל"ד מעריכים שהמשטרה תגייס כעד פעיל לשעבר, שבקיא בנושא הכספים והתעמת עם חברי המפלגה.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה לפניית "הארץ" כי "מדובר בחקירה שעודנה מתנהלת. משיקולים מובנים לא נוכל לאשר או להכחיש אם ניתן או לא ניתן אישור של היועץ לבצע פעולת חקירה כזו או אחרת". כך גם מסרה המשטרה.

היועמ"ש אישר לחקור. חברי הכנסת זועבי וזחאלקה. צילום: דוד וקנין, פלאש 90
היועמ"ש אישר לחקור. חברי הכנסת זועבי וזחאלקה. צילום: דוד וקנין, פלאש 90

כל החשודים בפרשה שוחררו  עד כה לבד ממוראד חדאד, פעיל בדרג האדמיניסטרטיבי בבל"ד, שביהמ"ש האריך את מעצרו בחמישה ימים. אמש שיחרר ביהמ"ש השלום בחיפה, שישה פעילים וביניהם מזכ"ל בל"ד לשעבר, עוואד עבד אל־פתאח, ששמר על זכות השתיקה ושוחרר למרות בקשת המשטרה להאריך את מעצרו.

ממפלגת בל"ד נמסר בשבוע שעבר כי "המעצרים האלו מהווים שלב נוסף ברדיפה הפוליטית נגד המפלגה, שמטרתה הברורה והשקופה היא לערער על תפקידנו הלאומי והדמוקרטי".

גייסו בחו"ל, דיווחו מישראל

החקירה החלה באישור היועמ"ש לממשלה הקודם, יהודה ויינשטיין, בהתאם להמלצת פרקליט המדינה, נוכח ממצאי דו"ח מבקר המדינה. החקירה לוותה מראשיתה על ידי הפרקליטות, תחילה ע"י פרקליטות מחוז צפון ובהמשך על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, כאשר פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה עודכנו בהתפתחויות במהלך החקירה. פעולות חקירה רגישות הובאו מראש לאישור היועץ המשפטי לממשלה.

החקירה מנוהלת על ידי יחידה ארצית של משטרת ישראל ובסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. בפעילות שבוצעה במשך החקירה הסמויה והבוקר, עם היציאה לחקירה גלויה, נטלו חלק כוחות ממספר מחוזות ויחידות של משטרת ישראל וכן מהיחידה לפיקוח על נותני שירותי מטבע במשרד האוצר.

  השחיתות בבל"ד. מתוך הפטריוטים 18.9.16

ממצאי דו"ח המבקר שנערך בנושא ותוצרי חקירה סמויה יסודית ומעמיקה שניהלה יחידה ארצית של המשטרה, ביססו חשד לכך שבכירים ופעילים במפלגת בל״ד, בצוותא עם מעורבים רבים נוספים, בהם עורכי דין ורואי חשבון, ניהלו בשנים האחרונות מנגנון שיטתי לכאורה של יצירת מצג שווא אודות מקורם של מיליוני שקלים אשר הוכנסו לקופת המפלגה ושימשו למימון פעילותה, כל זאת, תוך הונאה של הרשויות ושל מבקר המדינה.

על פי החשד, מיליוני שקלים שהושגו לכאורה ממקורות שונים בארץ ובחו"ל, דווחו במרמה ככספים שמקורם לכאורה בתרומות ממאות רבות של תורמים בארץ.

במסגרת החקירה ביצעו בתחילת השבוע כוחות משטרה חיפושים בבתי החשודים ובמשרדיהם, בהם משרדים שונים של המפלגה ותפסו מסמכים וחומרים וכן נכסים וחשבונות בנק הקשורים למעורבים, לצורך בקשות חילוט בהמשך.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפקח נותן את הדו"ח לפעילים ברמת אביב. צילום: בית חב"ד רמת אביב ג'

עיריית ת"א נתנה דו"ח לחב"דניקים שהפעילו דוכן תפילין ונרות לשבת

פקח עירייה רשם דו"ח לחב"דניקים בגין העמדת דוכן תפילין וחלוקת נרות לשבת ברמת אביב