המשטרה העבירה היום (ב') לכלל מעברי הגבול במדינה הודעה לפיה ח"כ () דרוש לחקירה וחל איסור לאפשר לו לצאת מהארץ, מחשש שיברח למדינה ערבית. כך פורסם באתר 'וואלה'. זאת, כחלק מלקחי פרשת הימלטותו מהארץ של חבר הכנסת לשעבר עזמי בשארה.

חברי הכנסת של בל"ד: חנין זועבי, באסל גטאס וגמאל זחאלקה. צילום: פלאש90
"מקומם בבית הסוהר". חברי הכנסת של בל"ד: חנין זועבי, באסל גטאס וגמאל זחאלקה. צילום: פלאש 90

השר להגנת הסביבה, ירושלים ומורשת, זאב אלקין (הליכוד), פנה הבוקר (ב') לחברי הכנסת בבקשה לתמיכה בהדחתו של ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) מהכנסת וקרא להם "לשים קץ לתופעה הזו של כהונת חברי שבגלוי מסייעים לטרור ותומכים בו ולפעול יחד כדי להרחיק את ח"כ באסל גאטס באופן מיידי".

השר אלקין ביקש מחברי הכנסת לצרף את חתימתם ליוזמתו להפעלה ראשונה של מנגנון ההדחה שאושר הקיץ. לדבריו, ההליך הפלילי עלול לקחת זמן רב ו"אין שום סיבה שבעולם שהוא ימשיך כל הזמן הזה לכהן בכנסת, לקבל משכורת על חשבון הציבור ולנצל את חסינותו ומעמדו לתמיכה בטרור". אולם חברי הכנסת של סיעת 'יש עתיד' סירבו לחתום על היוזמה "כדי לא לעכב את העמדתו לדין של מי שבוגד במדינה", כך על פי כתב חדשות 2, עמית סגל.

יוזמתו של אלקין לקידום הליך ההדחה נגד ח"כ גטאס מעוררת הבוקר סערה רבתי מכל קצוות הקשת הפוליטית. היועמ"ש אישר אתמול (א') לחקור את ח"כ גטאס בחשד כי הבריח 12 מכשירי טלפון סלולרי למחבלים בכלא קציעות, ולדברי אלקין הוא "לא מביע שום חרטה" על מעשיו.

"כשמדובר בו זה גם לא מעורר פליאה"

"גטאס לא צריך להיות בכנסת, אלא בכלא. הייתי מעדיף שאדם כמוהו לא יהנה מזכויות כאזרח המדינה", אומר הבוקר השר לביטחון פנים גלעד ארדן והוסיף כי "מי שחשוד בהברחה של מספר גדול – כנראה שזו לא הפעם הראשונה שהוא עושה זאת, וכשמדובר בו זה גם לא מעורר פליאה".

[soundcloud url="https://api.soundcloud.com/tracks/298574419" params="auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true" width="100%" height="450" iframe="true" /]

 

השר יריב לוין (הליכוד) אף קרא בראיון לגלי צה"ל לכלוא אותו ואת חברי מפלגת בל"ד, בטענה כי התנהגותם חצתה את קו הגבול בין מחאה לבין בגידה ושיתוף פעולה עם האויב. "בית המשפט העליון מאפשר לחברי הכנסת האלה להתמודד למרות שהם נפסלים על ידי ועדת הבחירות, זו לא דמוקרטיה זו אנרכיה", אמר.

"לא רק שאין להם מקום בכנסת אני לא חושב שיש להם זכות בכלל להחזיק באזרחות ישראלית – מקומם בבית הסוהר", הבהיר לוין, "אם אכן ישנו נתיב שחבר כנסת מנצל את חסינותו ומבריח טלפונים לתוך בית הכלא הרי זה דבר נוראי. זה מכשיר ישיר לארגון פעולות טרור".

מנגד, אומרת חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ) בתגובה: "שאלקין לא יקפוץ עם חוק ההדחה כדי לעשות בית דין שדה פוליטי ולאפשר הדחת ערבים מהכנסת".

תיעוד סיכול הברחת מכשירים סלולריים לכלא קציעות. צילום: שירות בתי הסוהר

 

השתתף בתיווך המגעים בין חמאס ובין הרשות

כזכור, בספטמבר האחרון הודה ח"כ גטאס כי בכירי ערביי ישראל משמשים כמתווכחים בין פתח וחמאס במטרה להקים ממשלת אחדות פלסטינית. בשיחה שערך עם הקהילה הערבית בקליפטון, ניו ג'רזי שבארה"ב, סיפר כי "מדובר במאבק חשוב נגד רשויות הפשיזם הישראלי", אמר גטאס. "המחלוקת חייבת להיגמר, משום שהיא פוגעת במאבק הצודק של העם הפלסטיני. המצב הקיים, בו ערבים נלחמים בערבים, משרת את ישראל".

כמו כן, "עיתון "אל-קודס" דיווח אז כי חבר הכנסת באסל גטאס (הרשימה המשותפת) ניצל את פגרת הקיץ מהכנסת על מנת לגייס כספים בצפון אמריקה עבור משט נשים שייצא מברצלונה לכיוון רצועת עזה. הדברים נאמרו על ידי גטאס במהלך מסע גיוס כספים בקנדה ובארה"ב למימון המשט.:עוד באותו נושא