אז מי עושה עלינו סיבוב עם כל סיפור ההדתה. למסע בין הארגונים והעובדות שתראו בדקות הקרובות יצאנו בעקבות פוסט של חברת הכנסת מיכל רוזין מ'מרצ'.

מתוך "היום הזה" ימים א-ה בשעה 23:00

"אתמול אמיר איבגי הקדיש לי את טור הלילה שלו בערוץ 20. הכותרת של הטור היא "הדתה? הפסיקו להפחיד אותנו!". כן, מבחינתו המאבק שלנו בהדתה האגרסיבית של הילדים שלנו במערכת בחינוך הממלכתית נובעת בכלל מפחד מתכנים יהודיים, או לדבריו: "יהדות? השם ישמור". אין חדש תחת השמש: לכפות תכנים ואג'נדה משיחית ואז לכנות אותנו החילונים, 'מנותקים' ו'נבובים'".

כמובן שאנחנו לא השתמשנו במושגים האלה. אבל יש כל כך הרבה עובדות שתיכף יבלבלו את חברת הכנסת רוזין שחבל להתעכב על זה. מיד נראה כמה תמימות ומאבק עלאק ספונטני של הורים יש בסיפור הזה. אבל עוד מילה מרוזין:

"ולאמיר איבגי ולקהל הטוענים כמוהו: הילדים שלנו לא צריכים לקבל מכם הטפות לגבי היהדות שלהם, ואנחנו לא מתכוונים לתת לזה להמשיך לקרות בבתי הספר הממלכתיים. אני רוצה לחזק את עיריית גבעתיים שהודיעה הבוקר שתפעל למיגור התופעה, ובמיוחד לויוי וולפסון -סגנית ראש עיריית גבעתיים וסיעת מרצ גבעתיים על המאמץ הרב שהקדישו למאבק זה, מאמץ שהוביל לניצחון. אז הנה. לרגל חגיגות הנצחון בגבעתיים התארחה ויוי וולפסון בערוץ 10.

האח… העגלה. נורדאו גורדון, עמוס עוז, אפילו את התנ"ך אפשר לקרוא בגבעתיים. איזה מזל. תקפידו רק לפי הסדר של ויוי: קודם עמוס עוז ואז התנ"ך. בהמשך הראיון מספרת הגב' וולפסון שחוק חינוך ממלכתי מאפשר לרשות המקומית להחליט ע"פ אופי המקום. וגבעתיים היא אומרת חילונית.  היא כמובן לא טורחת להזכיר את אחת ממטרות היסוד של החוק: "ללמד את תורת ישראל, תולדות העם היהודי, מורשת ישראל והמסורת היהודית, להנחיל את תודעת זכר השואה והגבורה, ולחנך לכבדם". זה  ספר החוקים של מדינת ישראל. לא של גבעתיים.  אבל ויוי היא לא רק סגנית ראש עיריית גבעתיים מטעם מרצ, היא גם חברת הנהלת עמותת "ישראל חופשית". זוכרים את ישראל חופשית? בשבוע שעבר סיפרנו כאן על החרם שהכריזו שם על הפסטיגל ועל הזמר עומר אדם שהודיע שלא יופיע בגלל שהוא שומר שבת. "לישראל חופשית" יש קשר חם והדוק עם הקרן החדשה לישראל. רק באלפיים וחמש עשרה קיבלה ישראל חופשית מהקרן או באמצעותה כמאתיים וחמישה עשר אלף דולרים, מרביתם כספי תורמים מחו"ל.

ח"כ מיכל רוזין. צילום: פלאש 90
ח"כ מיכל רוזין. צילום: פלאש 90

 

אז כמה זה מקרי ש"ישראל חופשית", שהגברת וולפסון יושבת בהנהלה שלה החלה להתעניין במתרחש בגבעתיים ויחד עם הפורום החילוני גם קיימו לפני כמה חודשים הכשרת הורים לאקטיבזם במערכת החינוך – "עוצרים את ההדתה בחינוך ובקהילה". הנה עוד פרטים מעניינים על אותו פורום חילוני: לא מזמן הוא הזמין סקר שבדק את מי רוצים החילונים לראות בראש מפלגה חילונית אם תקום – הנה השמות: יוחנן פלסנר, ציפי לבני, סתיו שפיר, רון חולדאי או ליאור שליין. הפורום החילוני לא מסתיר את תוכניתו להקמת זרם ממלכתי חילוני או מפלגה חילונית, את מוזמנים לתרום.

אז מה היה לנו עד עכשיו: הפורום החילוני, מרצ, הקרן החדשה, ישראל חופשית – רגע, יש גם  גבעתיים חופשית. שהעבירו בשבוע שעבר מסמך דרישות לעירייה. מה נאמר? קבלו את הפלורליסטים מגבעתיים.

לתפיסתנו יש לפרק את דוכן חב"ד העומד דרך קבע ברחבת הקניון ופונה בצורה מטרידה לעוברים ושבים ובעיקר לילדים וקשישים. לקבוע עקרונות וכללים על פיהם יבחנו ויאושרו ההיתרים לדוכני הסברה המופעלים במרחב הציבורי בעיר ובכלל זה דוכני הנחת תפילין. אבל לא רק זאת.

את המסמך הזה העבירה גבעתיים חופשית לוועדה לבחינת הפלורליזם הדתי בעיר. בראש הוועדה, סגן ראש העירייה פרופ' יזהר אופלטקה. לפני שנתיים עורר אופלטקה סערה כאשר כתב:  "יבוא יום והצעירים הציונים יפרעו את החוב מהחרדים בכוח הנשק הצה"לי ואתם תשלמו על שנות הגזל הבלתי פוסק מאיתנו. תמשיכו לא לשרת בצבא ותישארו חשופים במלחמת האזרחים שתהייה כאן בעוד דור. חבל שמנהיגיכם לא מבינים זאת".

בשלב הזה, כאשר החושך כבר מזמן ירד על גבעתיים נעצור כאן. כנראה שלא במקרה נבחרה העיר הזאת להיות הראשונה בהובלת המאבק. תיכף ינדוד הקרקס הזה לערים נוספות, שוב יספרו לנו על הורים מודאגים במסווה של ארגונים, מפלגות וכסף מחו"ל  וח"כ רוזין תצקצק בלשונה. אבל אלה העובדות, לא צריך להוסיף מילה. מדינת היהודים, 2017.

אמיר איבגי

אמיר איבגי