לנצל את הסוגיה הכואבת כדי לקדם אג'נדה רדיקלית, לעשות זאת על גב הילדים זה שפל נמוך במיוחד", כך תוקף יונתן יעקובוביץ' מ'המרכז למדיניות הגירה' את קמפיין 'מחסני הילדים' של המסתננים ועוזריהם בשיחה עם אתר "20".

דיון הפטריוטים בנושא קייטנת צה"ל לילדי המסתננים

לדבריו, עמותת "" המסייעת למסתננים,  מנהלת קמפיין דמגוגי כשהיא טוענת שהילדים נמצאים מחוסר ברירה שעות רבות במחסנים (גני הילדים של המסתננים). על פי טענת העמותה, ההורים עובדים במהלך היום ועל כן נאלצים לשכן את הילדים במחסנים ברוב שעות היום.

לפיכך, רבים מתומכי המסתננים רואים בהתנדבות צה"ל עם ילדי המסתננים, פעילות לגיטימית שנועדה לשמח את הילדים המוזנחים. יעקובוביץ' מסביר כי מחסני ילדים הוא הפתרון האפשרי הגרוע ביותר עבור אותם ילדים, וכי המסתננים יכלו לפתור אותו בשיטה ישראלית פשוטה: מטפלת.

האריתראים מעדיפים מחסן על פני מעון

"שכר מינימום עומד היום על 4,825 ש"ח. אם מדובר במטפלת אחת במשך כל היום (ממש לא מחויב המציאות), והיא עובדת 12 שעות ביום 6 ימים בשבוע, אז נוסיף לה 120 שעות נוספות בחודש בשכר של 150%, נגיע ל- 4,600 ש"ח ואני מעגל למעלה, מאוד. סך הכל כ-9,400 ש"ח בחודש", מסביר יעקובוביץ'.

לדבריו, גם אם יוסיפו דמי שכירות, חשמל, מים ארנונה וכל מיני עלויות נוספות שיובילו את מחיר העסקתה להאמיר עד למעלה מ-15 אלף שקלים, עדיין מדובר יהיה בפתרון טוב יותר ממחסני הילדים.

יש לציין כי בשבוע שעבר תינוק נחנק למוות באחד מ"מחסני הילדים" בדרום תל אביב. אימו שהגיעה לאסוף אותו ראתה כי הוא אינו מגיב. במשטרה נבדק האם המטפלת לא הבחינה במצוקתו. מקרה זה מצטרף לחמישה מקרי מוות תוך שבועות ספורים של חמישה פעוטות נוספים אשר שהו ב"מחסני הילדים".

"נגיד שאנחנו לא הולכים על הסטנדרט של ישראלים – שמונה ילדים על מטפלת – אלא רק על פי שניים, 16 ילדים. דהיינו, כל הורה צריך לשלם על הילד אלף שקלים בחודש ואוכל". הוא מקצין את המצב ומציע לתת לאותה מטפלת 20 ילדים מדי יום. "זה כבר מצב לא טוב, אבל זה לא 40 וזה לא 50", הוא משווה למצב בגני הילדים כיום.

צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ההורים חוסכים- הילדים במחסנים. בדרום ת"א צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לדבריו, הבעיה טמונה בתאוות הבצע של המטפלות וחוסר האחריות של ההורים. "לפי מה שהם מספרים לנו בעצמם הם נאלצים לעבוד בשכר מינימום 12 שעות ביום, שני ההורים. גם אם נקבל את הטענה הזו כעובדה,על אף שחלק ניכר מהם עובדים בשכר גבוהה משמעותית משכר מינימום, מדובר לפי החישוב לעיל על לפחות 17,000 ש"ח בחודש לזוג הורים".

יעקובוביץ' מספר כי השכר הממוצע באריתראה הוא 500 דולר בשנה. "מי שמרוויח כאן 9,000 ש"ח בחודש וחוסך רק חצי מזה, עושה בחודש שכר דו שנתי באריתראה". כדי להמחיש את המצב, הוא מדמה את האריתראי לישראלי שטס לארה"ב לעבוד בעגלות וחוסך – אחרי הוצאות – 20 אלף ש"ח בחודש. "כבר היום ישראלים רבים נוסעים, אם זה היה המצב לא היו נשארים כאן בכלל ישראלים וזה בערך מה שקורה באריתראה. עבור אריתראי, השהות בישראל זה כמו אקווריום הכסף בשעשועון והוא צריך לתפוס כמה שיותר שטרות בזמן הקצוב שיש לו".

מדינת ישראל מתמרצת מסתננים

בנוסף, מפנה יעקובוביץ' אצבע מאשימה כלפי מדינת ישראל המעניקה הטבות למסתננים בעלי משפחות, ובכך מעודדת ילודה והשתקעות בישראל.

חיילי צה"ל מתנדבים עם ילדי המסתננים. צילום: סטודנטים למען דרום ת"א
חיילי צה"ל מתנדבים עם ילדי המסתננים. צילום: סטודנטים למען דרום ת"א

"אנשים מתכננים את גודל המשפחה שלהם משלל סיבות והדבר מתועד מחקרית. זה אולי נשמע רע אבל כנראה שאחד הגורמים להרחבת המשפחה ללא אחריות אצל האריתראים הוא העובדה שהמדינה מעודדת ילודה במדיניות שלה; החל ממענק לידה, המשך בפטור הגורף לבעלי משפחות משהות במתקן חולות וכלה בתקדימים החד משמעיים שיצרו דה פקטו מציאות שבה כל ילד שנולד בישראל ישאר, הוא ומשפחתו".

הוא קורא למדינה להפסיק את התמריצים הניתנים למסתננים: "מעבר לזעזוע הטבעי לאסון המתמשך הזה שנדמה שאין לו סוף נראה לעין, הדרך העיקרית לצמצם את התופעה הוא להפסיק את התמריצים ללדת בלי שיש כל כוונה לקחת אחריות על הילדים; לאכוף את החוק ולגבות מחיר על הרשלנות; ולטפל במיעוט המקרים הקשים באמת שיוותרו בעזרת מערכת הרווחה, במקום לתגמל באופן גורף תופעה נפסדת".

יעקובוביץ' מוסיף כי "הקמפיין הדמגוגי המתמשך לחייב את מדינת ישראל לסבסד את ההורים המופרעים האלה על חשבון הורים ישראלים אחראים שעובדים קשה, או לשלוח חיילים בכפייה לבדר את הילדים שעתיים וללכת, רק כדי שזוג אריתראים יוכלו לגרוף עוד כמה שטרות באקווריום האבסורד, זו תועבה מוסרית".

"דמגוגיה מכוערת"

תגובת יעל גבירץ, מנכ"לית אליפלט: "אשמח ולו לבדל ראייה לטענה כי אליפלט מנהלת או ניהלה אי פעם קמפיין כלשהו למען השארת הפליטים או כל גורם אחר בישראל. כל פעילות אליפלט מתמקדת אך ורק בסיוע לתינוקות וילדי הפליטים השוהים ב'מחסני הילדים'".

לדבריה, "גם הטענה כאילו ביכולתה של אליפלט לסייע במציאת פתרונות ראויים לשיכון הילדים היא הבל מוחלט – אליפלט היא עמותת מתנדבים שכל משאביה מגיעים מהציבור בלבד ואין לה כל יכולת השפעה על מדיניות הממשלה או העירייה לפתרונות חליפיים ל'מחסני הילדים'".

"כמובן שעד שיוקמו פתרונות כאלה ע"י הגורמים הממונים לא קיים עבור ההורים כל פתרון אחר להשארת התינוקות והילדים בעת שהם עובדים וכל טענה כאילו האחריות למות ילדיהם מוטלת על כתפיהם היא דמגוגיה מכוערת", הוסיפה.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.