2:49 17/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הזוי: המדינה מסרבת לאפשר למסתנן לחזור לארצו

הזוי: המדינה מסרבת לאפשר למסתנן לחזור לארצו

פרקליטות המדינה מונעת את שחרורו של מסתנן חזרה לאריתריאה בטענה שנשקפת סכנה לחייו. מאי גולן: "בלתי נתפס"

מנכ"לית "העיר העברית", מאי גולן, הגישה תלונה לרשות ההגירה על כך שהמדינה מונעת ממסתנן אריתראי לחזור לארץ מוצאו, כך פורסם אתמול (ד') במעריב. בניגוד לעמדתו, המדינה מסרבת לאפשר למסתנן להתאחד עם בני משפחתו בטענה שנשקפת סכנה לחייו.

מאי גולן בראיון ל"פרשת השבוע", כי תצא

המסתנן, שנאסר לפני 6 שנים ונידון ל-9.5 שנות מאסר לאחר שתקף את גיסו בסכין קצבים בדירת מגוריהם בת"א, התייצב בפני ועדת השחרורים של הכלא וביקש לשחררו על מנת שיוכל להתאחד באריתריאה עם אשתו וילדיו.

עורך דינו של האסיר, מוטי אזולאי, ייצג אותו בפני הוועדה והסביר את נסיבות האירוע שבעתיו נכנס המסתנן לדיכאון וניסה לשים קץ לחייו. בנוסף הוכיח עו"ד באמצעות מכתב כי הגיס אינו מתכוון לנקום באסיר. הוועדה קבעה כי בשל בקשת האיחוד, אין טעם להשאיר את האסיר בישראל והורתה להעבירו למתקן אחר לצורך הליך גירושו מהארץ.

בשלב זה התערבה נציגת הפרקליטות, וטענה בפני הועדה כי חוות דעת של המחלקה הבינ"ל בפרקליטות קובעת כי גירוש לאריתריאה יעמיד את האסיר בסכנת חיים. על כן, קבעה הוועדה כי רק במידה ויצליח בא כח האסיר להוכיח כי לא נשקפת סכנה לחייו, וכי עפ"י הדין הבינ"ל ניתן לגרשו לארץ מוצאו או למדינה שלישית, יוכל להשתחרר.

המסתנן פנה בבקשת עזרה לשגרירות האריתראית שהשיבה את פניו ריקם. בצר לו  נאלץ המסתנן לפנות אל אמצעי התקשורת.

נזכיר כי בחודש שעבר, קבע דו"ח של משרד הפנים הבריטי כי לאזרחים אריתראים שהיגרו מארצם לא נשקפת סכנה כלל. את הדו"ח כתבה משלחת בריטית שנפגשה עם מסתננים שחזרו מישראל. לפני ממצאי המשלחת, שנשלחה מטעם משרד הפנים הבריטי, מצבם של המסתננים הוא טוב. המשלחת נפגשה עם דיפלומטים, נציגי ארגוני סיוע, אנשי ממשל ומהגרים שחזרו לאריתריאה, ביניהם גם 30 מסתננים שעזבו את ישראל.

 הפטריוטים דנים בדו"ח הבריטי לפיו אין סכנה לאזרחי אריתריאה

בנוסף, דו"ח שנכתב על ידי האחראים על תחום ההגירה בממשלת שוויץ ונחשף בגל"צ, קובע כי ניתן להחזיר את המסתננים האריתריאים לארצם וכי לא נשקפת להם כל סכנה. זאת בשל הקלה במדיניות הענישה הממשלה ונוהל חדש בנוגע לעריקים אשר חוזרים מרצון.

מאי גולן: "הפרקליטות משאירה אותם פה בכח"

מי שנחלצה לעזרת המסתנן והגישה תלונה לרשות ההגירה שמסרה שהנושא בטיפול, היא מנכ"לית עמותת "העיר העברית" מאי גולן, תושבת דרום ת"א שמובילה את המאבק להשבת המסתננים לארצות מוצאם.

"מדובר במקרה הזוי ובלתי נתפס שבו אזרח אריתראי מוכן לחזור למשפחתו ומונעים את זה ממנו. בזמן שהממשלה מכריזה על גירוש מסתננים, הפרקליטות משאירה אותם פה בכוח. אני עדיין לא קולטת שהמדינה מונעת מאריתראים לחזור לביתם", אמרה גולן.

"זה ארבע שנים ארוכות ומתישות שאני מתריעה שוב ושוב לאזרחי עם ישראל ולמקבלי ההחלטות בכנסת ישראל, שהמסתננים הבלתי חוקיים מאריתריאה יגיעו לכל מקום. בקצב הלידות והריבוי המסחרר שלהם, דרום תל אביב כבר מזמן לא מספיקה להם", הוסיפה.

דרום תל אביב כבר לא מספיקה להם. מסתננים. צילום: פלאש 90
"דרום תל אביב כבר לא מספיקה להם". מסתננים. צילום: פלאש 90

לדברי גולן ,"ממשלת ישראל צריכה לצאת מהתרדמת שאליה נכנסה בדחיפות, שכן לאט ובטוח מצליחים ארגוני ועמותות השמאל הקיצוני להזריע את המסתננים לכל חלקה טובה ברחבי מדינת ישראל ולכבוש אותה בלי להניד עפעף".

"הילדים האלו הם תינוקות העוגן והבייבי ויזה של המחר עבור מאות אלפי המסתננים בישראל, והם הסימפטום לבעיה הרבה יותר חמורה שמשום מה ממשלת ישראל לא משכילה להבין את חומרת הסכנה הגדולה שטמונה בה", טענה.

מעו"ד דינו של המסתנן נמסר: "מכיוון שהדיון נערך בדלתייים סגורות אני מנוע מלהתייחס לפרטים. עם זאת, אני יכול לאשר שנעשו צעדים לגירושו של הלקוח שלי. נכון לעכשיו הנושא מטופל על ידי הגורמים הרלוונטיים ואני מקווה שהוא ייפתר על הצד הטוב ביותר".

לא נתקבלה עד כה תגובת הפרקליטות.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

עורכת הדין ליסה בלום. צילום מסך מתוך יוטיוב

נשים קיבלו תשלום כדי להאשים את טראמפ בהטרדה

תחקיר של אתר "The Hill" חשף כי במהלך קמפיין הבחירות עורכת דין ידועה גייסה כספים לטובת נשים שלכאורה הוטרדו מינית על ידי נשיא ארה"ב