פעיל בסוכנות הפיתוח של האו"ם-UNDP חשוד כי ניצל את עבודתו לפעילות טרור עבור , כך הותר לפרסום מהשירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל. השב"כ והמשטרה עצרו במהלך בחודש הקודם, את וחיד עבדאללה בורש, בן 38, מג'בליה שברצועת , בחשד כי הוא מנצל את עבודתו בסוכנות הפיתוח של האו"ם-UNDP לפעילות ביטחונית בחמאס.

האלוף פולי מרדכי בפניה לתושבי עזה בעקבות הפרסום על סוכן סמוי של חמאס בארגון צדקה

החשוד, וחיד בורש עבד כמהנדס בסוכנות הפיתוח של האו"ם, מאז שנת 2003. במסגרת עבודתו שימש כאחראי על הריסת הבתים שניזוקו במהלך העימותים הצבאיים ופינוי פסולת הבניין מאתרי ההריסות. סוכנות ה-UNDP מבצעת, בין היתר, פרויקטים של שיקום ופיתוח עבור האוכלוסייה ברצועת עזה, לרבות סיוע בשיקום בתים שניזוקו במהלך העימותים הצבאיים.

פתחי מנהרות במבנים של האו"ם

בחקירתו בשב״כ עלה כי בשנת 2014 הונחה על ידי גורם בכיר בחמאס, להתמקד בעבודתו ב-UNDP, באופן שיאפשר לחמאס להפיק ממנו תועלת מירבית. בחקירה עלה, כי בורש ביצע פעולות שונות אשר סייעו לחמאס. כך, בין השאר, בשנת 2015, הוא סייע לבניית מעגנה ימית לשימוש הזרוע הצבאית של החמאס בצפון רצועת עזה, באמצעות משאבים של ה-UNDP.

עוד עלה, כי במסגרת עבודות עליהן היה אמון בורש בשנת 2015, פעל מול מנהליו לתעדוף השיקום באזורי מגורים של פעילי חמאס, וזאת לאור פנייה שקיבל מהחמאס.

מנהרה חמאס
מנהרות טרור הסיוע של האו"ם. צילום: פלאש 90

עוד נמסר בחקירה אודות מקרים בהם ניצל החמאס באופן מופגן וכוחני את פעילות ה-UNDP לצרכיו. כך למשל, כאשר התגלו אמצעי לחימה או פתחי מנהרות בבתים שטופלו על ידי ה-UNDP, היה החמאס משתלט על אתר העבודה ולוקח את השלל לידיו. זאת, בניגוד לנהלים הברורים של האו"ם הקובעים כי יש לדווח לסוכנות האו"ם UNMAS, אשר אחראית על סילוק והשמדת אמצעי לחימה.

בחקירה נמסר אודות פעילי חמאס נוספים המשולבים בארגוני סיוע הומניטרי נוספים וכן מידע אודות מחסנים, מוצבים ומנהרות של החמאס אליהם נחשף בורש במסגרת עבודתו ברצועת עזה. חקירה זו, ממחישה גם היא, את האופן בו חמאס מנצלת את משאבי הסיוע של ארגונים בינלאומיים ברצועת עזה, המיועדים לסיוע הומניטרי לאוכלוסיה האזרחית ברצועת עזה.

כנגד בורש הוגש ע"י פרקליטות דרום כתב אישום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בגין סיועו לארגון החמאס.

סייע לחמאס במסווה של פעיל או"ם. באדיבות דוברות שב"כ
סייע לחמאס במסווה של פעיל או"ם. באדיבות דוברות שב"כ

"מגמה מדאיגה"

שגריר ישראל באו"ם, פנה למזכ"ל האו"ם, בדרישה לשים סוף לניצול הארגון על ידי מחבלי חמאס. פנייתו של דנון באה בעקבות חשיפת פרשת מעצרו של עובד או"ם הפועל בעזה במסגרת תכנית הפיתוח של האו"ם (UNDP), אשר פעל כסוכן שתול של החמאס בתוך סוכנות האו"ם וסייע לקידום את מטרות הטרור של חמאס בעזה.

"לא מדובר במקרים בודדים, אלא במגמה מדאיגה של ניצול שיטתי של גופי האו"ם על ידי מחבלי חמאס", אמר השגריר דנון והוסיף: "אם האו"ם באמת מעוניין בשיפור חייהם של תושבי עזה, עליו להדיח ולעצור לאלתר כל עובד שפועל בשירות החמאס ולנתק כל קשר עם ארגונים המסייעים למחבלים. רק על ידי יישום מנגנוני ביקורת קפדניים, האו"ם יוכל לוודא שלא מנוצלים על ידי המחבלים נפשעים שמעוניינים בהריגת יהודים ובהשמדתה של מדינת ישראל".

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, הגיבה לאירוע ואמרה כי משרדה פנה בנושא לגורמים באו"ם. "אנו דורשים חקירה מיידית של המקרה על מנת לוודא שארגון שאמור לפעול למען שלום ורגיעה לא תומך בארגון טרור רצחני", אמרה חוטובלי. עוד הוסיפה כי יש להגביר את הפיקוח על כספים המועברים לארגוני זכויות אדם.

כזכור, רק בשבוע שעבר פורסם כי מוחמד ח'לבי, מנהל ארגון "World Vision" ברצועת עזה, פעל כסוכן סמוי של חמאס בתוך ארגון הסיוע. גופי האו"ם כמו המשרד תיאום הומניטרי (OCHA) נתנו תמיכה כספית ולוגיסטית ל-"World Vision". במקרה הנוכחי קיים חשש אף גדול יותר שכן העובד שנעצר הינו עובד או"ם ישיר הפועל במסגרת סוכנות או"מית רשמית.

גם בזמן מבצע צוק איתן, דיווחה אונר"א – סוכנות הסיוע של האו"ם לפליטים – כי נמצא מצבור רקטות נוסף באחד מבתי הספר של הארגון ברצועת עזה. ונראה כי מדובר במגמה עקבית ומדאיגה.

 

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.


:עוד באותו נושא