מחאת המשפחות השכולות הגיע לכנסת:  בדיון שנערך היום (ג') בוועדת החינוך של הכנסת בנוגע לקיומן של תכניות אקדמאיות המאפשרות התנדבות בארגונים המגנים על מחבלים ובני משפחותיהם, מחו מספר משפחות שכולות נגד המציאות הקיימת,  הניפו את תמונת יקיריהן שנרצחו ודרשו להפסיק לאלתר את הפוליטיזציה באקדמיה.

בעקבות פרסומן של מספר תכניות במוסדות אקדמאיים המאפשרות התנדבות בארגונים המגנים על מחבלים בבג"ץ ואף נותנות על כך מלגה מכובדת ו-4 נקודות זכות אקדמאיות, פנה פורום המשפחות השכולות לשר החינוך נפתלי בנט וליו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי בדרישה להוציא את תכניות אלה מחוץ לאקדמיה, והיום כאמור הן באו לכנסת להשמיע את זעקתן.

ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) פתח את הדיון ואמר "אנחנו נזעקים כאשר אנחנו שומעים כאשר יש פולטיזציה בממשלה. מה קורה שהמרצה והחוקר מנווט את הבמה האקדמית לכיוון אחד ולא נותן לדעות אחרות להישמע? אנחנו נתערב בנושאים שהם חוץ אקדמאיים".

דורון מזרחי, אביו של החייל זיו מזרחי ז"ל הניף בדיון את תמונת בנו ואמר: "אחרי יום כזה אני ממוטט. אני לא יכול לשבת בבית כשאני שומע את מה שקורה פה. אני רחשי הציבור. דיברתם על רחשי הציבור? אני רחשי הציבור. לי אין מקום להכיל יותר. אתם צריכים להבין שנגמרה ההכלה. שכלתי אח לפני 13 שנים. המחבל אמנם התפוצץ ביחד עם אח שלי, אבל זה ששלח אותו ישב בכלא, שוחרר בעסקת שליט. פנו אלינו אמרו לנו 'רוצים לשחרר אותו'. אנחנו משפחה שכולה, מבינים את הצער והכאב של ההורים. הסכמנו, נתנו את האישור שלנו. שוחרר המחבל. באירוע השני, שהבן שלי נרצח, אני מחכה שיהרסו את הבית של המחבל. אומרים לי 'תקשיב, לא יכולים להרוס את הבית'.

דורון מזרחי עם תמונת בנו זיו, הי"ד.
דורון מזרחי עם תמונת בנו זיו, הי"ד.

"למה? כי יש רק הורה אחד, ההורים גרושים, אחד ההורים נפטר, ההורה השני לא גר בארץ, יש ילדים קטנים. לא הורסים את הבית. אוקיי. הלכתי ליועץ המשפטי לדבר איתו, קצת לשפוך את ליבי לגבי גירוש. אין גירוש, אי אפשר. אנחנו מדינה נאורה. אנחנו לא יכולים לעשות דבר כזה. לא יכולים לגרש משפחות של מחבלים. אישורי עבודה? אני צריך ללכת לבדוק. אני! האזרח הקטן, הלכתי לבדוק ובני המשפחה ממשיכים לעבוד ויש להם אישורי עבודה בישראל. פשוט, אותה משפחה – עולם כמנהגו נוהג.

"ורק אני, עולמי חרב עליי. אין יום, אין לילה, אין חיים. אני רוצה שתגידו לי מה פשעו של הילד הזה? הילד הזה, מה הפשע שלו? 3 חודשים שירת בצה"ל! 3 חודשים! תסתכלו עליו! בן 18! איך אני יכול לשבת בבית כשאני שומע שיש ארגונים, מהמס שאני משלם אני עובד משלם מסים, מכספי המסים שלי אני צריך לממן ארגונים כאלה? איך אני יכול לשבת בשקט ולא לעשות כלום? אתם חייבים להפסיק את ההצגה הזאת. חייבים.

דבורה גונן, אמו של דני הי"ד. פלאש 90
דבורה גונן, אמו של דני הי"ד. פלאש 90

דבורה גונן אמו של דני ז"ל שנרצח לפני כשנה ליד הישוב דולב אמרה כי: "המשפחות השכולות מרגישות כאילו רצחו את יקיריהן בפעם השנייה. מדובר באבסורד מתמשך שעל מל"ג  להפסיק אותו לאלתר. מדובר בכדור שלג מסוכן ביותר. אם היום סטודנטים יכולים להתנדב בארגונים שמחזקים רצח יהודים, אני חוששת כי הצעד הבא יהיה חריף יותר. עצוב שאנו צריכים להתחנן על כך. על שר החינוך וועדת חינוך לסלק את כל הארגונים הרדיקליים מהאקדמיה. האקדמיה הישראלית מבזה את רצח יקירנו. דמם של הנרצחים זועק מהאדמה".

הדס מזרחי ששכלה את בעלה נצ"מ ברוך מזרחי ז"ל בפיגוע ירי בהר חברון השמיעה גם היא קול זעקה: "ברוך נרצח בגלל שהוא תושב מדינת ישראל. מצב בו המועצה להשכלה גבוהה מאפשרת לארגון כמו "המוקד להגנת הפרט" להיות חלק ממנה היא אבסורד מתמשך. איזה מסר אנחנו רוצים להעביר לחברה שלנו? רצח של יהודי מעניק פרס? סטודנטים מקבלים על כך מלגה? לאן הגענו?! צריך להפסיק את המצב הזה בו "הרצחת וגם ירשת" היא מציאות אותה מחבק מהמל"ג".

"אנחנו נתערב", יו"ר ועדת חינוך, ח"כ מרגי.
"אנחנו נתערב", יו"ר ועדת חינוך, ח"כ מרגי.

היועצת המשפטית של האונברסיטה העברית עו"ד פפי יקירביץ אמרה בדיון כי: "התכנית מבקשת מהסטודנטים להתנדב 8 שעות שבועיות בארגוני זכויות אדם בהם הפקולטה למשפטים רואה חשיבות עליונה. יש מגוון גדול של ארגונים. אין שום בדיקה של התכנים. אתם מצפים מהאוניברסיטה העברית שתדאג להיות מסננת התכנים? כרגע אין קו אדום".

נציג במועצה להשכלה גבוהה אמר בדיון כי: "המל"ג נדרשה לנושא זה פעמים רבות. המל"ג דוחה כל ניסיון לפוליטיזציה באקדמיה וקוראת לחשוף את הסטודנטים למרחב הדעות. יו"ר המל"ג מינה את פרופ' אסא כשר כדי לייצר קוד אתי בהם ייבחנו כל הממשקים בין הפוליטיקה לאקדמיה".

לשים סוף לאבסורד"

מנכ"ל תנועת "אם תרצו" מתן פלג אמר כי: "ליבנו עם המשפחות השכולות שנאבקות יום יום באלה המבקשים להגן על רוצחי יקיריהן וכעת מקבלים סטירת לחי נוספת, הפעם מהמועצה להשכלה גבוהה".

לא נרפה מהמל"ג. מתן פלג, תנועת 'אם תרצו'. צילום: אלון שוורצר
לא נרפה מהמל"ג. מתן פלג, תנועת 'אם תרצו'. צילום: אלון שוורצר

לדבריו, "הגיע הזמן לשים סוף לאבסורד בו ארגונים פוליטיים ואנטי ציוניים הפועלים במימון ממשלות זרות, נהנים מחיבוק והכרה של האקדמיה הישראלית. העובדה שניתן לזכות בנקודות זכות אקדמאיות תמורת התנדבות בארגונים כמו "בצלם", "המוקד להגנת הפרט" ו- "בלדנא" אינה רק בושה וכלימה לאקדמיה אלא גם מהווים חיזוק למסע הדה לגיטימציה נגד ישראל מבפנים.  כעת, לאחר שהוקמה לאור דרישתנו ועדת בדיקה לבחינה בעיית הפולטיזציה באקדמיה, אנו מצפים שכלל התוכניות הפוליטיות באקדמיה יעברו בדיקה והתאמה מחודשת. תנועת "אם תרצו"  לא תרפה עד שארגונים המגנים על מחבלים במימון ממשלתי זר יוצאו מהאקדמיה הישראלית".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי