סרן צבי (צביקה) קפלן הי"ד, מפקד בחטיבת גולני, נהרג בקרבות בעזה ביום ה-13 למבצע 'צוק איתן'. כעת מבקשים קרוביו של קפלן להקים בית ספר שדה לזכרו שייתן מענה למטיילים בעמק המעיינות, המצוי בנוף ילדותו. לצורך מימון הפרויקט הם פתחו עמוד לגיוס כספים באתר הדסטארט.

סרטון ההדסטארט להנצחת צבי קפלן הי"ד. עריכה: אולפני אתרוג

לאחר מותו התאגדו חבריו ומשפחתו של צביקה כדי להנציח את פועלו ולתת ביטוי לאהבתו לארץ. "מיד אחרי שצביקה נהרג החלטנו, משפחתו וחבריו, שאיננו שוקעים בתוך האבל, אלא צומחים ממנו ועושים את מה שצביקה עצמו היה עושה – ממשיכים בעוז קדימה. עוד באותו ערב הוקם 'כוח צביקה'", סיפרו באתר הפרויקט. בשלב ראשוני פתח הכח את מיזם מימון ההמונים למכרים בלבד ולאחרונה פתחו אותו לכלל הציבור. 17 ימים נותרו עד לסיום המיזם שגייס, נכון לרגע זה, 254,430 שקלים – כמחצית מהסכום הנדרש.

"כדי שדרכו של צביקה האהוב תמשיך לגדול ולהשפיע גם שנים ארוכות אנו מזמינים אתכם להיות שותפים ביחד איתנו בהמשך דרכו של צביקה, ולקחת חלק בהקמת מרכז סיור ולימוד גלבוע-מעיינות", מבקשים בכוח צביקה. לדברי היוזמים, "המרכז ישמש כמקום ערכי ומצמיח המבקש להנחיל חיבור לזהות, לעם ולארץ. כל זאת מתוך חיבור לחלקים השונים בעם, ביניהם: תלמידים, חיילים, גמלאים, משפחות וחֶבְרות עובדים. כך דרכו של צביקה תמשיך ותחזק את עם ישראל עוד שנים רבות".

" אהבת האדם, אהבת העם, אהבת האדמה"

"היו לו מטרות גדולות לחנך להוביל, להגן על ארץ ישראל, להקריב את עצמו על ארץ ישראל", סיפרה צילה אמו של צביקה על הרצון להקים את בית ספר השדה."הייתה לו אוזן קרויה לכל אחד, היה לו לב פתוח, הוא היה אדם טוב", העיד יהודה אביו. "לפני גיוסו עשה  צביקה את שביל ישראל ואמר 'אני חייב להכיר את הארץ לפני שאני מכיר אותה בדרך אחרת'", סיפרה האלמנה עדי. "אני מדמיינת קבוצות שמגיעות ומכירות את הארץ ברגליים ולומדות את הערכים של צביקה, את המהות שחי עליה – אהבת האדם, אהבת העם, אהבת האדמה".

ללכת בדרכו. צבי (צביקה) קפלן הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה
ללכת בדרכו. צבי (צביקה) קפלן הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה

את כוח צביקה הקימו כדי "להרבות כוח ותמיכה בעם ישראל ובצה"ל". אחת הפעולות המרכזיות, עוד בראשית הקמתו, הייתה פריצת השביל הרטוב השוכן בפארק המעיינות- עמק המעיינות, "מקום קסום זה מהווה מוקד משיכה אדיר ומשלב בתוכו מים, זיכרון ונביעת חיים הממשיכים את שירת חייו של צביקה". בין פעילויות הכוח: תמיכה ביחידות צה"ל בחזיתות השונות, חבילות לפצועי צה"ל ולמשפחות השכולות, מפגני תמיכה בעם, שיפוץ שכונה שנפגעה בשריפה בנובמבר 2016, הקמת 'מצפור צביקה' ביער עופר, פרויקט סימנים בדרך- סימניות כתובות מתוך ערכיו הגבוהים של צביקה, ויצירת חוברת 'סימנים בדרך'- ללימוד והעמקה בספרי יהושע שופטים לתלמידי החטיבה. בנוסף השתתפו משפחתו ומכריו של קפלן בפרויקטים חברתיים מגוונים וביניהם עזרה לנזקקים, פריסות ופעילויות חינוכיות בבסיסי צה"ל השונים ומרוצים עממיים.

"כעת אנחנו רוצים לחבר את הכל בהנצחת דרכו של צביקה ומקימים את מרכז גלבוע מעיינות על שמו", סיפרו. לפרויקט הצטרף כדורסלן מכבי ת"א לשעבר, דורון ג'מצ'י, שנרתם לסייע בהנצחה שהקמתה דורשת משאבים רבים. ג'מצ'י פנה לעזרתו של מאיר ליוש, חברו של קפלן מקורס הקצינים, וביקש ממנו להצטרף. ליוש אשר צבר ניסיון במספר פרויקטים מוצלחים של מימון המונים, ובהם המיזם לשיפוץ ביתו של הפצוע הקשה ביותר במבצע צוק איתן – יהודה הישראלי, נענה בשמחה.

"צביקה היה חבר יקר מבה"ד 1. היינו חבורת הנשואים שהתמודדה עם הקשיים של להיות צוער בקורס קצינים ונשוי. הוא היה דמות נוכחת. הפרויקט הוא למען הקמת בית ספר שדה שלא קיים באזור המעיינות – פרויקט שממשיך את דרכו של צביקה שאהב את הארץ והלכה בדרכיה", סיפר ליוש בשיחה עם ערוץ 20. "המשפחה נכנסה לפרויקט במלוא הכוח ורואה בו חשיבות גדולה להנצחתו של צביקה. כשג'מצ'י התקשר ועדי הייתה בקו השני לא היה לי ספק שאני מתגייס לסייע להם ורוצה להביא את ההדסטארט הזה להצלחה. הם פנו אליי אחרי שהגיוס כבר התחיל שזה מעט קשה יותר מהרגיל. לכן אני כאן – כדי לתת לזה דחיפה", הוסיף.

בין התשורות לבחירת התורמים לפרויקט: מכתב תודה מהמשפחה, סט כוח צביקה, סיור בעמק המעיינות, קורס, הרצאה, כיסוי מעוצב לחלות, תכשיטים, ארוחות, כרטיסים למשחק של מכבי ת"א בכדורסל וסיור בהיכל והופעה של ישי ריבו בשוני. נציין כי חלק מהתשורות אזלו.

צביקה הותיר אחריו אישה ושני בנים

צביקה הי"ד עם רעייתו עדי ובניהם אלקנה ונדב. צילום: באדיבות המשפחה
צביקה הי"ד עם רעייתו עדי ובניהם אלקנה ונדב. צילום: באדיבות המשפחה

קפלן, בן 28 בנופלו, נולד וגדל בשכונת נווה שאנן בחיפה, למד בישיבה התיכונית "יבנה" בעיר ובהמשך למד במכינה הקדם צבאית "בני דוד" בעלי. הוא התגייס לפלוגת הסיור של גולני ושירת בה בתפקידי פיקוד. שנתיים לפני מותו עבר להתגורר יחד עם עדי, רעייתו, ושני בניהם – אלקנה ונדב בקיבוץ מירב. הם תכננו להשתקע במקום ולבנות שם את בית הקבע.

את לימודי התואר הראשון סיים במסגרת התכנית של המדור לזרועות הביטחון באוניברסיטת בר-אילן, בה לומדים קצינים המיועדים לשדרת הפיקוד העתידית של צה"ל. בתפקידו האחרון שירת קפלן כמפקד פלוגת הכשרות בגדוד הסיור של החטיבה, כשהוא מיועד להתמנות למפקד הפלוגה המסייעת באחד הגדודים.

במעבר בין התפקידים שירת קפלן כקצין אגף המבצעים של גדוד הסיור. למרבה הצער, בתפקיד זה הוא מצא את מותו. הוא נפל ביום כ"ב בתמוז 20.7.14 בעת לחימה בתשתיות הטרור בעזה על מנת להשיב את השקט לאזרחי ישראל. יהי זכרו ברוך.

סרט הזיכרון שהופק במלאת שנה לנפילתו של קפלןבת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20