23:37 17/12/2017
דף הבית > כלכלה > האמזון של השומרון: ללא חיכוך, עימות או חרמות

האמזון של השומרון: ללא חיכוך, עימות או חרמות

אתר אינטרנט חדש יאפשר לרכוש בחו"ל את מוצרי יהודה ושומרון במשלוח עד הבית, במטרה לעקוף את מעודדי החרמות במרכזי הקניות

מיזם חדש דמוי אמזון ואיביי יאפשר לרכוש מוצרים מיהודה ושומרון באתר ייעודי. בראיון ל"כלכלי בלילה" מסביר עודד רביבי, ראש דסק החוץ של מועצת יש"ע כיצד המיזם עובד.

האמזון של השומרון וראיון שגרירת ישראל בבלגיה. מתוך "כלכלי בלילה" 30.8.16

"מה שאנחנו מנסים לעשות זה לחשוב על דרכים מקוריות איך מונעים את החיכוך ואת העימות שנמצאים דווקא במרכזי הקניות, מוצאים אותו לזירה היותר ידידותית, הסלון הביתי של האנשים. להביא את המוצרים ישירות לבית ללא חיכוך, ללא עימות וללא חרמות", אומר רביבי. "אין במה להתבייש זה מוצר איכות, זה תו תקן".

"אתה נמצא בבית, מזמין את המוצר שאתה רוצה ממדינת ישראל והוא מגיע אליך בדיוור ישיר עד הבית. ככה היצרן נהנה מזה שהמוצרים שלו ממשיכים להימכר ואנחנו נהנים בזה שאנחנו רואים שהתנועה הכלכלית ממשיכה ולא נפגעת מאותם מפגינים בחנויות", מסביר רביבי.

חרמות על מוצרים מיו"ש בסופרים בחו"ל
חרמות על מוצרים מיו"ש בסופרים בחו"ל

עוד הוא מספר כי במקומות מסוימים, כמו דרום אמריקה בה אין חובת סימון מוצרים, אזכור כי המוצר מיוצר ביו"ש נחשב לתו תקן ומסייע למכירות. "בענף היין לא מעט בעלי יקבים מתבקשים לשלוח את אותם תוויות כמו ששולחים לאירופה. זה מתקבל כתו איכות, תו תקן שאומר שהיין יוצר בחבל ארץ שהבציר בו הוא טוב מבאזורים אחרים וזה מעודד מכירות דווקא המיוצר ביו"ש".

עודד רביבי. ראש סדק החוץ של מועצת יש"ע
עודד רביבי. ראש סדק החוץ של מועצת יש"ע

לדבריו, "השמיים הם הגבול. ניתן פלטפורמה לכל מי שירצה לשווק את המוצרים שלו. לא תהיה הגבלה על סוג המוצרים ועל הכמויות. ואנחנו בטוחים שזה הולך להיות מיזם שהוא לא רק אידיאולוגי אלא גם כלכלי ובהחלט יהיה פה אינטרס לאנשים להשקיע כדי להפוך אותו לעוד יותר רווחי".

בזכות השגרירה: "בריסל איירליינס" החזירה את חלווה "אחווה" לתפריט

חברת התעופה הבלגית "בריסל איירליינס" החזירה לתפריטה את החלווה הישראלית מתוצרת חברת "אחווה", המיוצרת לשומרון. זאת לאחר שמנכ"ל משרד החוץ דורי גולד הורה לסמנכ"ל הסברה ושגרירות ישראל בבריסל ובברלין לפעול בנושא.

"ברור שאחווה נשארה אחת הספקים שלנו, ללא קשר למקום הייצור של המוצרים. לכן נמשיך לספק את מוצרי אחווה בטיסות שלנו, במיוחד לאור תפקידה החיובי של החברה בקהילה", נמסר מחברת 'בריסל ארליינס'.

סימונה מרנקל שגרירת ישראל בבריסל
סימונה פרנקל שגרירת ישראל בבריסל

שגרירת ישראל בבלגיה, סימונה פרנקל, סיפרה בתכנית  "כלכלי בלילה" כיצד נפתר המשבר. לדבריה, לאחר הפרסום בתכנית חשוב תרעומת בשגרירות ופנו לבדוק את אמיתות הפרטים שהתבררו כנכונים.

פרנקל מספרת כי הם פעלו במספר מישורים: בדקו מי בעלי המניות של חברת בריסל איירליינס כדי לראות שאין גורמים פוליטיים מעורבים בהחלטה וכן בדקו אם יש איש קשר שם שיוכל להשפיע על החלטת החברה.

במקביל, כתבה השגרירה בחמישי שעבר  מכתב למנכ"ל, המבקש להחזיר המוצר למטוסים ומבהיר כי החלטת החברה מהווה חרם צרכני לכל דבר.  עוד סיפרה פרנקל כי במפגש עם ראשי "בריסל איירליינס" סוכם על החזרת המוצר לטיסות.

נזכיר כי לפני שלושה שבועות הסירה חברת התעופה הבלגית "בריסל איירליינס" מתפריט מטוסי החברה את חטיף החלווה של חברת "אחוה" בשל העובדה שהוא מיוצר באזור התעשייה ברקן שבשומרון. החטיף הוסר לאחר דרישה של תנועת הסולידריות הפלשתינית, שטענה כי המוצר מיוצר ב"שטח כבוש בגדה המערבית".

בגלל פנייה אחת החרימו את מוצרי "אחווה". מפעל טחינת אחווה
בגלל פנייה אחת החרימו את מוצרי "אחווה". מפעל טחינת אחווה
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פט-זלינגר

"ההיסטריה סביב טבע – פשוט לא במקום"

ההסתדרות השביתה היום את המשק בהזדהות עם עובדי טבע. הפטריוטים: "צריך להירגע עם הסיפור הזה, אם הם יסגרו יבנו דברים אחרים במקום"