"הצבא יישר קו עם דברי שר הביטחון נגד אזריה, אחרת לא היה פועל כך", כך תקף הבוקר (ג') האלוף במילואים דן ביטון בראיון לרשת ב', בו הסביר מדוע התגייס להעיד לטובת הלוחם אלאור אזריה.

 הפטריוטים בדיון על עדויות האלופים לטובת אזריה

בראיון נתן האלוף ביטון  ציון נכשל לצה"ל בהתנהלותו בפרשת אלאור אזריה. "תחקיר חובבני, הפרת חסיון התחקיר, שיפוט החייל שפעל עפ"י נתוני השטח, והפקרתו".

האלוף דן ביטון
האלוף דן ביטון

לדבריו, הוא פנה מיוזמתו כדי להעיד לטובת אלאור אזריה "ייתכן שדבריי יסייעו לאלאור, ייתכן שלא, אבל את שיש לי לומר אני רוצה לומר". עוד אמר ביטון כי, "יש התנהלות לא ערכית ולא מקצועית של מפקדים בצה"ל. הופר החיסיון של התחקיר המבצעי, ברגע החסיון מופר, מוסרת יכולת הלמידה ויכולת הפקת הלקחים".

"כובלים את ידי החיילים"

"התחקיר בוצע בלי הדמות המרכזית. איך אפשר לבצע תחקיר מבצעי בלי הדמות המרכזית אלאור אזריה? זירה מבצעית צריכים לבדוק את המצב של הלוחמים לפי תמונת המצב שלהם ולא איך זה משתקף באולפן כזה או אחר. אי אפשר לשבת במקום אחר ולשפוט מישהו שנמצא בזירה".

"במקרה של אלאור אזריה אין ספק שהמוטיבציה של המחבל להרוג כמה שיותר יהודים קיימת. השאלה היא שאלת היכולת. אם אלאור חשב שיש סכנה מאותו מחבל, הרי שפעולתו עומדת בטווח הפעולות הראויות והמקובלות. גם מחבל שוכב יכול להפעיל חגורת נפץ. ואם אתה חושש שהדבר עומד לקרות, הדבר הזה הוא בתוך שיקול הדעת המקובל".

"מה היינו מעדיפים? שאותו אחד ששוכב עם מעיל ביום חם יפעיל מטען וחיילים שלנו ייפגעו מזה? מי קובע את החשש? מספיק שיש חשש בידי אחד מהחיילים שנתונים בזירה" קובע האלוף דן ביטון. "אנחנו כובלים את ידי חיילי צה"ל. מי שחש בסכנה ופועל זה בטווח הפעולות המקובלות. כך זה פועל בזירת קרב".

"המקרה של שומר חמור יותר משל אזריה"

ביטון השווה את הלוחם לקצין במיל' בנימין ישראל שומר שירה בגבו של טרוריסט שהיה במנוסה ואשר לא היווה סכנה מיידית או פוטנציאלית וטוען כי צה"ל לא פועל בצדק: "אני טוען שדין אזריה כדין שומר שירה במחבל שזרק עליו אבן וירה בו בגבו, כשהוא ברח. בזמן הירי לא נשקפה סכנה לחייו. במקרה שומר לא היתה סכנה וודאית ולא סכנה פוטנציאלית. אצל אזריה לא היתה סכנה ודאית אך היתה להבנתו סכנה פוטנציאלית, המקרה של שומר חמור יותר. צדק אין כאן".

הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90
"אי אפשר לשפוט לפי סרטון מה שקרה בזירה". צילום: פלאש 90

"במקרה של אזריה, צריך להגיד את האמת. ברגע ששר הביטחון קבע, הצבא הלך בעקבותיו. כל שרשרת הפיקוד זה ברדק אחד שלם. בריחה מאחריות שהיה בזירה שם לא ראיתי הרבה זמן. זה האתוס היום וזה מרתיח וזה מרגיז"

עוד אומר ביטון כי "כל התקשורת כל המשפטנים, כל העולם מסתערים על החייל בן ה-19 שנסיונו הוא קטן לאין ערוך מנסיונו של שומר והחייל הזה אזריה הוא הפיתרון לכל הבעיות שלנו, הוא הפיתרון לזה ששנתיים רוצחים פה יהודים בקצב מטורף בתל אביב ובנתניה ובחברון".

קולגות שלי מפקדים בכירים מחזקים אותי" על השאלה אם הופעלו עליו לחצים שלא יעיד אמר "לא היו עלי לחצים רציניים נגד העדויות שלי אבל אולי היו מעט".

לסיכום אומר האלוף דן ביטון כי הציון על התנהלות צה"ל באירוע אזריה הוא נכשל. "זה כואב לי. נכשל. לא בסדר, ההיבט של התחקיר הבטחוני, הנטישה של החייל, ההבנה שחייל פועל לפי תמונת מצב, לא עניין הצדק, לא האזיקים על ידי החייל. נכשל. נכשל ממש".

יחד עם האלוף ביטון, עומדים להגנת החייל אלאור אזריה האלוף עוזי דיין ותת אלוף שמואל זכאי. חוות הדעת של שלושת האלופים שיעידו לטובת הלוחם אלאור אזריה התפרסמו אתמול: "כשבוחנים את מבחן הסבירות, הרי שהיה יסוד מקצועי לבצע ירי לנטרול המחבל".
‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.