“בשונה מהרבה אירועים אחרים, ממלכתיים או כאלה שהמשפחה ארגנה, פה החברים הם הרוח הפועמת. הם יזמו אירוע שמשקף את הערכים שהוא האמין בהם ומביא לידי ביטוי את התכונות שלו”. את הדברים האלה אומר יהודה מוסקל, אחיו של סמ”ר  הי”ד שנפל במלחמת לבנון השנייה.  אל המירוץ לזכרו של רפנאל שיתקיים בפארק קנדה ביום שישי הקרוב (20.10) בפעם השמינית, צפויים להגיע גם השנה מאות ממכריו של רפנאל לצד כאלה ששמעו על אישיותו רק אחרי מותו.

היו לו שלוש אהבות גדולות. רפנאל מוסקל ז”ל. צילום באדיבות המשפחה

 

רפנאל (“פאני”, כפי שכונה בפי אוהביו), נולד וגדל במושבה , למד בבית הספר היסודי “סיני” ובהמשך ב”ישיבת הדרום” ובתיכון “אמית” ברחובות. כחלק מתחביביו הוא שיחק בקבוצה המקומית, הפועל מזכרת בתיה, ובקבוצת הנוער “מכבי רחובות”. הוא אהב לשיר, לנגן ותמיד היה עם הרבה שמחת חיים.

טרם גיוסו לצה”ל, הוא למד כשנה במכינה הקדם צבאית “קשת יהודה” שבגולן. בקיץ 2004 התגייס ליחידת “”, שם צלח את המסלול המפרך והמשיך לשרת כלוחם בצוות ג’ינו.

ביום שפרצה מלחמת לבנון השנייה, היה רפנאל בחופשה והוא נקרא לשוב לבסיסו. ימים ספורים אחר כך קיבלה היחידה פקודה להיכנס דרך היישוב אביבים לכפר מרון א-ראס שבדרום לבנון, כדי לסייע לגדוד צנחנים שנקלע למצוקה. כשהכוח התקרב ליעד, נורה לעברו טיל סאגר מכיוון צפון. מהירי נהרג רפנאל, ועמו גם מפקד הפלגה רב סרן בנג’י הילמן, הקשר סמ”ר לירן סעדיה, ומספר לוחמים נפצעו. רפנאל נטמן במזכרת בתיה. הוא הותיר אחריו הורים, משה וריבה, שתי אחיות הדס וטלי, ואח, יהודה. בן 21 היה בנפלו.

מותו של רפנאל פער חלל גדול בלב רבים. סיפור חייו סיקרן גם מעגלים חברתיים שלא זכו להכירו. חבריו הקרובים הבינו כי עליהם למצוא דרך להנציחו והחליטו לקיים אירוע שישזור את שלוש אהבותיו הגדולות: לארץ, לספורט ולמוזיקה.

המירוץ שהתקיים בשנת 2013. צילום: אסף רביבו

“רצינו להרים פרויקט שישלב בין התחביבים שלו”, אומר דודו שרר, חברו הקרוב ואחד ממארגני האירוע. “פאני אהב לטייל בארץ ולהכיר מקומות חדשים, לכן החלטנו שבכל שנה נקיים את המירוץ באזור אחר. הפרסים שמחולקים לזוכים משתנים מדי שנה, אבל זה לא מקרה שהפרס הראשון הוא סט מפות שבילים של ישראל. פאני גם היה כדורסלן מצטיין, ובכלל אהב ספורט, ולכן באירוע יש אלמנט תחרותי. וכמובן, לא ניתן היה להפריד בינו לבין המוזיקה. הוא ניגן, שר ואחרי מותו התברר שגם כתב שירים. חלק מהאמנים שהוא אהב גילו עניין בטקסטים שלו והלחינו אותם. לכן בחלק האחרון של האירוע מתקיימת הופעה עם אמן שהוא אהב”.

ואכן, את המירוצים לזכרו של רפנאל כבר פקדו , , ובשנה שעברה הופיע ארז לב ארי. הופעותיהם עוררו התרגשות עצומה בקרב המשפחה והחברים, והמארגנים מבטיחים “לשמור על הרף” גם השנה.

במירוץ צפויים להשתתף לוחמי סיירת אגוז שלחמו לצד רפנאל במלחמת לבנון השנייה ולוחמים המשרתים בה כיום. לצידם ישתתפו לוחמי , , ויחידות צבאיות נוספות, לצד חניכים במכינות קדם צבאיות.

“זה אירוע שמשלב בין חברות לתחרותיות”, אומר האח יהודה. “אלה לפעמים יכולות להיות תכונות סותרות, אבל אצל רפנאל הן היו בהרמוניה. הרצון שלו להצליח תמיד בא ברוח טובה למרות שהוא היה מאוד הישגי. יש משהו מאוד מרגש עבור המשפחה לראות את הפרצופים המוכרים, וגם את אלה שלא, ולגלות שזוכרים אותו. אנחנו מצידנו כמשפחה מאוד נשמח אם האירוע הזה יימשך ואין לנו אלא להגיד תודה למארגנים”.

פרטים נוספים נמצאים בעמוד הפייסבוק של האירוע והמעוניינים לתרום מוזמנים לעשות זאת כאן.

ברי סחרוף באירוע. צילום רונן בוידק
ברי סחרוף באירוע. צילום רונן בוידק
אהוד בנאי מופיע באירוע. צילום: רונן בוידק
אהוד בנאי מופיע באירוע. צילום: רונן בוידק
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.