פוליטיקאים גרמנים ממפלגת האופוזיציה CDU, הגישו בתחילת החודש הצעת חוק הקוראת לסנאט לנקוט בפעולה נחרצת נגד תנועת ה- BDS, אותה הם הגדירו "אנטישמית". כך על פי דיווח של בג'רוזלם פוסט.

הפגנה נגד ראש הממשלה בעת ביקורו בלונדון, החודש. צילום: רויטרס
הפגנה נגד ראש הממשלה בעת ביקורו בלונדון, החודש. צילום: רויטרס

 

ההצעה הוגשה בתגובה לצירופו של פריד איסאק, תאולוג ויו"ר ה- BDS בדרום אפריקה, לסגל האקדמי של אוניברסיטת המבורג..איסאק השווה בעבר בעמוד הפייסבוק שלו את ממשלת ישראל לגרמניה הנאצית, וכינה את הנשיא לשעבר שמעון פרס "טרוריסט".

מגישי ההצעה, גינו את "היוזמות והפעולות האנטישמיות של ה- BDS". והוסיפו כי על הסנאט, כמו גם על ארגונים ממשלתיים, להתייחס לפעולות ה-BDS כאל עוינות כלפי ישראל ולפעול נגדן. ההצבעה לאישור הצעת החוק תתקיים ב-1 למרץ. ההצעה מהווה את החקיקה הרשמית הראשונה החותרת להחליש את פעילות ה- BDS בגרמניה.

ההצעה דוחקת בסנאט לחזק יוזמות לשיתופי פעולה גרמנים-ישראלים. בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "בחודשים האחרונים, מדינות רבות הראו התנגדות ברורה לארגוני ה-BDS. פרלמנטים ארציים ומקומיים בבריטניה, קנדה ופריז – החליטו לדחות את פעולות החרם הללו".

עוד כללה ההצעה הצהרה לפיה: "אלו אשר קוראים היום תחת דגלי ה-BDS להחרים סחורה ושירותים ישראלים, משתמשים למעשה באותה השפה בה השתמשו אנשים אשר קראו להחרים סחורה יהודית. זוהי אנטישמיות גסה ותו לא". באופוזיציה השוו בין ה-BDS ובין המפלגה הנאצית אשר החרימה את היהודים בשנות ה-30. לדבריהם תנועת ה-BDS הלבישה את האנטישמיות "בבגדי המאה ה-21" וכעת היא מוצגת כאנטי ציונות.

ההצעה מהווה נדבך נוסף בשורה של צעדים נגד ה-BDS בגרמניה, לאחר שהרשויות בגרמניה סגרו שלושה חשבונות בנק של ה-BDS  ב- 2016. כמו כן, המפלגה הנוצרית-דמוקרטית בראשות הקנצלרית אנגלה מרקל, העבירה החלטה נגד ה-BDS בוועידת המפלגה.

בישיבת הממשלה לפני כשנה, התייחס ראש הממשלה לנושא החרמות נגד סחורה ישראלית בגרמניה וקרא לממשלת גרמניה לפעול בעניין.

רה"מ נתניהו קורא לממשלת גרמניה לפעול נגד ה-BDS לפני כשנה. צילום: לע"מ

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא