בזמן תפילת ערבית של ליל שבת, נסעה קבוצת מכוניות של צעירים מערד מחוץ לבתי הכנסת, תוך כדי השמעת מוזיקה בקולי קולות, זאת על מנת להפריע למהלך התפילה. אלא שלכאורה הדברים לא הסתיימו בכך. על פי עדויות של מתפללים, הגיע הקבוצה בראשות חבר מועצה מסיעת 'יש עתיד' בערד, לבית הכנסת האשכנזי הגדול בעיר והנשים נכנסו להיכל בעיצומה של התפילה, תוך כדי שירה, במטרה להפריע למתפללי בית הכנסת.

דורש גינוי. שר הפנים אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
דורש גינוי. שר הפנים אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אני מתכונן להציף את הנושא ברמה הלאומית. נגמר הסיפור שתוקפים חרדים ומבזים את קדושי ישראל", מסר משה קווס, יו"ר ש"ס בעיר, לאתר 'כל הזמן'.

"לא יעלה על הדעת שזורקים רגל של חזיר על בית הכנסת ותולים ראש של חזיר על בית של ראש ישיבה וזה עובר בשקט מחוץ לערד", ממשיך קווס. "יש לנו חבר כנסת ושרים חרדים, נעלה את זה למעלה והם יטפלו בזה. לא יתכן שבמדינת ישראל יהיה ראש עיר רודף דת, תוך שהוא משתמש בשנים שלושה דתיים שמסתובבים סביבו כעלה תאנה".

מתוך 'הפטריוטים' 27.11.16

התגובות הפוליטיות לאירוע לא איחרו להגיע. "מדובר במקרה מזעזע", מסר שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי. "כל יהודי צריך להתקומם נגדו. אדרוש לקיים בדיקה מקיפה לאירוע החמור ונקיטת אמצעים נגד מי שביצע זאת. אני דורש מיו״ר יש עתיד, יאיר לפיד, לגנות את המעשה ולדווח מי האנשים שביצעו את המעשה המזעזע".

גם חברת הכנסת יפעת שאשא-ביטון מכולנו גינתה את האירוע: "לגופו של מעשה , זה מעשה שלא יעשה, מעשה מופרע לחלוטין הראוי לכל גינוי. מי שמבקש לגיטימציה להלכותיו ואורח חייו צריך אף לכבד את הלכותיהם ואורח חייהם של אחרים. אני בהחלט מאמינה שלכל אחד יש הזכות לקיים את יהדותו בדרכו שלו אך לא ייתכן שיהיה ביזוי של הדת בכל צורה שהיא. הדבר לא רק שאינו מקדם את הפתיחות כלפי הזרמים השונים ביהדות, הוא פוגע בניסיונות לקדם לגיטימציה מלאה לכולם וחבל".

מכחישה. ח"כ לביא
מכחישה. ח"כ לביא

אפילו במחנה הציוני גינו את האירוע. חברת הכנסת קסניה סבטלובה אמרה הערב, כי  "האירוע שקרה בערד לא אמור להתרחש במדינה יהודית ודמוקרטית, ועלינו לעשות הכל כדי שהדבר לא יחזור על עצמו". לדבריה, "הערך של חופש דת, שחשוב כל כך לכולנו, משמעו גם לא לפגוע במתפללים, וודאי שלא חילול בית כנסת. משמעו גם לכבד את זכותו של כל אדם להאמין בדרכו ולחיות את חייו לפי צו מצפונו. עלינו לזכור זאת כשאנו דורשים, ובצדק, גם חופש מדת – את זכויותיהם של חילונים, בין אם הם רוב ובין אם מיעוט".

לעומת זאת, בסיעת 'יש עתיד' מתנערים מהקשר למעשה. חברת הכנסת ח"כ עליזה לביא, הגיבה כי "זאת לא דרכה של יש עתיד". לדבריה, "מבדיקה שעשיתי נמסר לי שלא היה ולא נברא. לא נזרקו סידורים ונשים לא נכנסו להיכל. אני מכירה את המתח הקיים בעיר שהחריף מאד לאחרונה ומציעה לחזור ליחד הקהילתי בערד. לשוב לגור בשכנות טובה מתוך התחשבות וכבוד הדדי. אני קוראת להקים שולחן עגול בהשתתפות חילונים, מסורתיים וחרדים תושבי העיר, ואני משוכנעת שדרך ההידברות תנצח".אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי