בעקבות דבריו של מתאם האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון בתחילת השבוע, עונה לו שגריר ישראל לאו"ם, : "אנחנו רואים את טבח העם בסוריה, מליוני פליטים ומדהים לראות במה האו"ם מתעסק היום".

ראיון דני דנון, שגריר האו"ם לתכנית "זה היום" ערוץ 20 על דברי נציג האו"ם על הבנייה ביו"ש

"לצערנו אנחנו כבר מתרגלים לכך אבל זה מדהים אותנו כל פעם מחדש. אנחנו רואים את טבח העם בסוריה, מליוני פליטים אבל עדיין האו"ם מתמקד בישראל בבניית 20 יחידות דיור בפסגת זאב או במעלה אדומים, דברים שמבחינתנו הם ברורים מאליהם, בניה בירושלים ,במקומות שאנחנו כמובן רשאים לבנות בהם ומדהים לראות במה האו"ם מתעסק היום".

אנחנו מגיבים, לא עוברים בשקט על אמירות מקוממות כאלו ואומרים את האמת. עם כל הכבוד לאותם דו"חות ואמירות של בכירי או"ם, זו הבעיה שלנו במזרח התיכון? זו הבעיה של מה שקורה בסוריה ובלבנון? הרי ברור לכולנו שזה לא הנושא. שנאה תהומית. והפלשתינים, במקום לנהל משא ומתן ישיר, נאחזים בזה, ודואגים לכותרות ולדו"חות נגד מדינת ישראל. אנחנו שבים ואומרים, רוצים לדבר? אנחנו פה לדבר. אבל לבוא ולהגיד לנו לא לבנות בירושלים, זה לא יקרה".

בנייה בהתנחלויות: "דאגה דחופה"

בתחילת השבוע אמר מתאם האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון בפני מועצת האו"ם כי הרחבת הבנייה בהתנחלויות הישראליות גאתה בחודשיים האחרונים, מאז שהקוורטט קרא לעצירת הבנייה במוצבים היהודיים על אדמה פלשתינית.

מלדנוב סימן במיוחד את הקהילות הבדואיות במזרח ירושלים ובאזור סוסיא, והזהיר כי "ההרס של הקהילות הללו יציב תקדים מסוכן של עקירה". לדבריו, "כל התוכניות הללו ייצרו בפועל התנחלויות לא חוקיות חדשות, ואני קורא לישראל לחזור בה מהחלטות אלה".

מלדנוב ציין כי ההכרה באי החוקיות של ההתנחלויות "אמיתית כיום באופן שווה, ואפילו מהווה דאגה דחופה יותר".

"הדברים שאמר מרחיקים את השלום"

מלשכת בנימין נתניהו נמסר בתגובה: "הדברים שאמר נציג האו"ם למזרח-התיכון למועצת הביטחון מעוותים את ההיסטוריה ואת החוק הבינלאומי ומרחיקים את השלום. יהודים חיו בירושלים, יהודה ושומרון מזה אלפי שנים ונוכחותם שם איננה המכשול לשלום".

עוד הטיח ראש הממשלה בתגובתו: "המכשול לשלום הוא הנסיון הבלתי-פוסק להכחיש את הזיקה של יהודים לחבלי ארצם ההיסטוריים והסירוב העיקש להכיר בכך שהם אינם זרים בהם".

"הטענה שבניה יהודית בירושלים היא בלתי-חוקית היא אבסורדית כמו הטענה שבנייה אמריקנית בוושינגטון או בניה צרפתית בפאריז היא בלתי-חוקית" אומר ראש הממשלה "הדרישה הפלשתינית לטיהור אתני של יהודים במדינה הפלסטינית העתידית מעוררת חלחלה, ועל האו"ם לגנות אותה במקום לאמצה".

דיון הפטריוטים בנושא התערבות ממשל אובמה במדיניות פנים ישראלית

במהלך חודשי הקיץ פרסמה מחלקת המדינה האמריקנית שורה של תגובות חריפות שבהן הביעה דאגה ומחאה בכל הנוגע לבנייה בהתנחלויות, הריסת המבנים הפלשתינים בסוסיא, הניסיון להכשיר משפטית את עמונה ושאלת המאחזים הבלתי חוקיים. לפי ההערכה בירושלים, ייתכן שמדובר בניסיון להניח את הקרקע למהלך עתידי אותו אולי מכין אובמה לתקופה שבין בין הבחירות לעזיבתו את הבית הלבן.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.