22:27 18/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "דממת מוות ואז שמעתי קול קטן קורא לי: 'אבא'"

"דממת מוות ואז שמעתי קול קטן קורא לי: 'אבא'"

חנוך גרינפלד, אב המשפחה שנפגעה בתאונת דרכים קשה בגיאורגיה, מספר על רגעי הפחד. ארונותיהם של נבו ואחינועם גרינפלד ז"ל ינחתו היום בישראל

"הלילה היה ערפילי, נסענו על עשר קמ"ש. ברגע אחד, אני לא יודע מה קרה, ולמה, הרכב איבד שליטה והתהפכנו למורדות הצוק. זה עניין של שניות. אני לא זוכר מה קרה, כשפתחתי עיניים הייתה דממת מוות וחושך", כך סיפר חנוך גרינפלד, אבי המשפחה שנפגעה בתאונת דרכים קשה בגיאורגיה בערב יום כיפור, לאחותו שושה.

בני משפחת גרינפלד נבו, עברי, אחינועם, האב חנוך ויפתח (מימין לשמאל). צילום: באדיבות המשפחה
בני משפחת גרינפלד נבו, עברי, אחינועם, האב חנוך ויפתח (מימין לשמאל). צילום: באדיבות המשפחה

בפוסט מרגש בפייסבוק, פרסמה שושה את דבריו של אחיה על החופשה המשפחתית שהפכה לאסון. "ברגע הראשון חשבתי שאני מת ושככה זה נראה אחרי המוות. אבל אז ראיתי את אחינועם וכשהבנתי שהיא לא איתנו רציתי באמת לא להיות. הרמתי אותה. חשבתי שרק אני נשארתי. הסתכלתי לקצה הצוק, אבל אז שמעתי קול קטן קורא לי: 'אבא'. זה היה עברי שהציל את חיי. התחבקנו. השארתי אותו בנקודה מסויימת. ביקשתי ממנו לחכות לי, אבל ראיתי שהוא הולך אחרי לכל מקום ופחדתי עליו", סיפר האב. 

"מצאתי את נעה (אשתו) למטה. היא שאלה איפה הילדים ואמרה שהיא לא מרגישה את הרגליים. לא סיפרתי לה על אחינועם. עברי המשיך ללכת אחרי לכל מקום. מצאתי את חבל הסנפלינג שהבאתי איתי ועוד כמה חפצים שהג׳יפ המתגלגל השאיר אחריו. עליתי למעלה עם עברי עד למקום שבו כבר לא יכולתי לטפס כשאני סוחב אותו. קשרתי אותו שלא ייפול והבטחתי לו שאחזור לקחת אותו", תיאר האב בעל התושייה.

"מולי היה קיר תלול גבוה מאוד. שלוש פעמים ניסיתי לטפס נאחז בכל מה שיכולתי והחלקתי למטה כשאני עוצר את עצמי על אחד הסלעים.
ראיתי אורות של ג'יפ מתקרב וידעתי שזה הצ'אנס האחרון שלנו. אני לא יודע איך אבל אז פשוט טיפסתי למעלה. עצרתי את הגיפ", הוא הוסיף.

גיאורגים שחלפו במקום סייעו לחנוך במאמציו להציל את בני משפחתו."ירדו שלושה גיאורגים גברתנים. קשרתי את החבל לוו הגרירה שלהם, וניסיתי להסביר להם שאני רוצה שיעזרו לי לרדת כי הבן שלי שם. הם ואני מדברים בשתי שפות. כשהם הבינו שאני רוצה לרדת הם נבהלו ואמרו לי: 'לא, לא, לא'.ותפסו אותי בכוח כדי שגם אני לא ארד, אבל אני הבטחתי לעברי שאחזור לקחת אותו".

נבו ואחינעם ז"ל, נהרגו בגיאורגיה. מתוך פייסבוק המשפחה
נבו ואחינעם ז"ל, נהרגו בגיאורגיה. מתוך פייסבוק המשפחה

באומץ רב התעקש חנוך להגיע אל בנו: "עשיתי את עצמי כאילו שאני מסכים לא לרדת, ואז כשהם עזבו אותי ברחתי וגלשתי למטה עם החבל. קשרתי את עברי וצעקתי להם שימשכו אותי. הם העלו אותנו למעלה במהירות. למרות שהיה קור כלבים אחד מהם הוריד את החולצה והמעיל, וכיסה אותי ואת עברי. הם הזמינו צוותי חילוץ שעבדו במיומנות וחילצו את כל היתר".

"תודה לכל מי שעזר וטיפל" הודה האב מאוחר יותר "לאנשים בארץ ובגיאורגיה, ישראלים שהופיעו בכל מקום, בכל מהלך, לצוות החילוץ, לחפ"ק שהוקם בארץ ולכל מי שעזר לפתוח את שדה התעופה לשם הטסתנו, לצוות טראומה בבית החולים הדסה שחיכה לנו בהמוניו כאן ומטפל בנו".

בני המשפחה הפצועים הובאו ארצה בטיסת חירום

שלשום הובאו בטיסת חירום מגיאורגיה לישראל בני משפחת גרינפלד חנוך ונעה וילדיהם יפתח ועברי, והובהלו לטיפול בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. הטיסה קיבלה אישור מיוחד של משרד התחבורה ונחתה במהלך יום הכיפורים בישראל, זאת על מנת להביא את בני המשפחה ארצה להמשך טיפול בישראל.

עם היוודע פציעתם הקשה של בני משפחת גרינפלד הישראלית בתאונת הדרכים בגיאורגיה – ממש לפני כניסת החג, הוזעק ד"ר ג'וש שרודר, אורטופד בכיר מבית החולים הדסה, יצא לגיאורגיה על טיסת החירום הרפואית לטביליסי, גיאורגיה. עוד בארץ, משהבין את אופי הפציעות, צירף עמו לטיסה ציוד רפואי כולל מערכת "הלו" לשם ייצוב צוואר פרוק ושבור.

 פרופ׳ אירי ליברגל, מנהל מערך האורטופדיה בהדסה. דוברות הדסה

"העברנו אותה ואת כל בני המשפחה בטיסה לארץ, כשהיא בהכרה מלאה", מספר ד״ר שרודר. "עם הגעת הפצועים להדסה עין כרם, אושפזו ילדי המשפחה, אחד במצב בינוני והשני במצב קל – במחלקת ילדים, איתם ישהה גם האבא, מצבו קל . האם, אשר נפגעה באורח קשה, הוכנסה היום לניתוח אורטופדי מורכב בן מספר שעות, הוא הסתיים ומצבה יציב".

ארונות שני הילדים יגיעו הבוקר

בתאונה נהרגו אחינועם, בת עשר, ונבו, בן חמש. נבו היה רק בן 5, בגן חובה, כשנהרג בעת שרכב המשפחה נפל עשרות מטרים לתהום. אחינעם, בת 10 (תלמידת כיתה ה'), נקראה על שם דודה יהודה גרינפלד, אחיו של חנוך, שנהרג במלחמת לבנון השנייה.

ראש מועצת מטה בנימין אבי רואה הביע צער כבד על האסון בגיאורגיה שבו נהרגו שני ילדי משפחת גרינפלד. "אנו אבלים יחד עם בית מעלה מכמש על מותם של שני ילדי משפחת גרינפלד, אחינעם בכיתה ה' ונבו בגן חובה, שנהרגו בתאונת דרכים בגיאורגיה. אנא התפללו לרפואת שאר בני המשפחה שנפצעו בתאונה: חנוך היינך בן בלהה חיה, נועה בת מרתה, יפתח מרדכי בן נעה ועברי יהודה בן נעה".

"אנא התפללו לרפואת נעה אהובת ליבנו, היפה, אמא מסורה כל כך שמוכנה לשאת את ילדיה על כפיים באהבה אין קץ טובה רגישה אוהבת ויפת לב בעלת מתיקות רגישות ואהבה אינסופית לילדיה ואל כולנו שרק רצתה לבלות באהבה עם המשפחה ולחזור הביתה בשלום
נעה בת מרתה" , ביקשה שושה מעם ישראל להתפלל עבור גיסתה.

ארונותיהם של שני ילדי משפחת גרינפלד אחינעם ונבו ז״ל שנהרגו בתאונה הקשה בגיאורגיה ינחתו הבוקר בשעה 11:00.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

גדי איזנקוט וההשפלה בנבי סלאח. צילום: פלאש 90, צילום מסך

מילואימניקים לרמטכ"ל: חדד נהלים ומנע השפלה נוספת

בעקבות ההשפלה בנבי סלאח: סא"ל במיל' אייל פלטק פנה לרמטכ"ל גדי איזנקוט בדרישה לחדד את הנהלים במשימות של ביטחון שוטף: "ייבש הדיו מלתאר את גודל ועוצמת ההשפלה"