2:58 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דיון סיכומים בפרשת אזריה: "אלאור נזרק לכלבים"

דיון סיכומים בפרשת אזריה: "אלאור נזרק לכלבים"

שלבים אחרונים במשפט החייל אלאור אזריה "במשפט הזה עומדים למבחן ערכים חשובים שמלווים את צה"ל" - כתבה מתעדכנת

דיון הסיכומים האחרון במשפטו של החייל אלאור אזריה בשעה זו בבית הדין הצבאי ביפו. התובע פתח את הדיון בקביעה "הנאשם משקר. אנחנו לא צריכים להוכיח את מניעיו". משפחתו של אלאור הגיעו עם חולצות עליהן מודפסת תעודת הצטיינות שקיבל אלאור בעבר. מחוץ לאולם הפגנת אופנועים למען החייל.

יום סיכום אחרון. אזריה. פלאש 90
יום סיכום אחרון. אזריה. פלאש 90

התובע וייסמן: "במשפט הזה עומדים למבחן ערכים חשובים שמלווים את צה"ל מאז הקמתו. נשמעו במשפט הזה תירוצים כושלים. הנאשם כאן מנסה למצוא דין לעצמו. הוא מבקש לעצמו חוק חדש – חוק אזריה ואת החוק הזה אין סיבה לחוקק".

התובע ממשיך: "אם בית הדין היה מורה לי לסכם את כל התיק בדקה אחת הייתי מציג בפני בית הדין ראייה אחת -הסרט שמתעד את התנהגות הנאשם אחרי הירי. כשמגעים אנשים שלו ליחידה שלא היו בשעת הירי ונוגעים באותו מחבל שכביכול ממולכד הוא לא אומר מילה. זה בלתי אפשרי ובלתי הגיוני".

"כפי שהיה צפוי באופן טבעי במקרה כזה ואין שום שינוי בהתנהגותו. מי שרואה את הסרט רואה את האשם פועל בנחת ובלי לחץ". אומר ויסמן "הוכחנו למעלה מכל ספק סביר את אי החוקיות הברורה במעשיו של הנאשם עד שאין כל ספק – הנאשם הרג שלא כדין ומן הדין להרשיע אותו בעבירות שיוחסו".

התובע ממשיך: "מבקש לקבוע שהנאשם שיקר, שינה את גרסאותיו, העליל על מפקדיו, ואינו ראוי לשום אמון" עוד אמר " אלאור אמר משהו בסגנון דקרו את חבר שלו וניסו להרוג אותו אז גם לו מגיע למות".
"מדורי דורות שופטים הם אלו שמכריעים האם אדם מסויים מהווה סכנת חיים מיידית או לא. התיעוד הזה נותן לכבודכם את היכולת לקבוע". עוד אומר התובע "מלבד עדות חברו ועדות המ״פ יש דבר מאוד חשוב שחברי התעלמו בסיכומים שלהם וזה הנאשם שסירב להתעמת עם חברו".
התובע המשיך: "המ"פ והנאשם עמדו לפניכם. לכם הסמכות לקבוע. המ"פ העיד עדות אמינה והנאשם שיקר. כל העדויות מתחברות למקשה אחת. הנאשם הרג את המחבל בגלל שפצע את חברו ולא בגלל שחש בסכנה. הנאשם לא היה אדיש והתכוון למעשיו. העבירה של הנאשם היא הריגה ברף החמור".

התובע ויסמן דרש מבית המשפט להחליט: "יש סתירות בעדות הנאשם. מבקשים מבית הדין מי דובר אמת – הנאשם או כל האנשים שהעידו אחרת והוא סירב להתעמת אתם".

ויסמן: "הנאשם בחר לעצמו דרך שכולם שקרנים ורק הוא דובר אמת. 5 פעמים שינה גרסתו. דבריו הם שקר על שקר על שקר"

התובע ויסמן סיים את דבריו?: "ההגנה הפנתה לערך הרעות כערך הרלוונטי. חשוב לי לומר בצורה מאד ברורה. רעות, שהיא ערך מאד חשוב, אין משמעותה טיוח. אנחנו סבורים שהוכחנו את כל יסודות העבירה, שאין מקום לטענות ההגנה, לפיכך אנחנו מבקשים מבית הדין הנכבד להרשיע בעברות שיוחסו לו בכתב האישום".

אושרה אזריה, אמו של אלאור התמוטטה ופונתה לבית החולים. זה לא המקרה הראשון שמשפחת אזריה מתקשה להתמודד עם הטחת האשמות של המערכת הפיקודית נגד בנם. כזכור, ביולי 2016 צ'רלי אזריה, אביו של אלאור, התמוטט, עבר אירוע מוחי ואושפז בביה"ח אסף הרופא. לקראת צהריים חזרה אושרה אזריה מבית החולים ישירות לדיון.

הוא ננטש ע"י המ"פ שדאג לכסת"ח את עצמו

השופט סא"ל ירון סיטבון בהתבטאות נדירה בעקבות דברי התביעה: "רוח המפקד נשמעה כאן מהר מאוד. למרות שהמפקדים חייבים לומר מה הם חושבים, יש לזה השפעה. הם צריכים לבדוק לפני שהם מדברים".

עו"ד אילן כץ עולה מטעם ההגנה על אזריה: "ראינו הרבה מיקרים שכוחות הביטחון יורים במחבלים ולא ראינו את המנטרלים מובלים אזוקים להארכות מעצר ולא מוגשים נגדם כתבי אישום".

עו"ד כץ ממשיך "התבלבלו היוצרות אצל התובע, המחבל שבא לתקוף הפך למותקף ואלאור שבא להגן הפך לתוקף".

עוד אמר כץ: "היתה לנו ביקורת מסוימת על בית הדין אבל לרגע לא אמרנו שבית הדין הוא תלוי. אנחנו יודעים שבסופו של יום הוא מחליט באופן עצמאי. אני לא יכול לומר את זה על הפרקליטות הצבאית ומי שעומד בראשה. אנחנו טוענים שהחלטות הפצ"ר בהעמדת אלאור לדין הייתה לאחר ששמע את רוח המפקד"

"הסרטונים נתפרו בתפרים גסים, וכל העדים התבקשו להתייחס אליהם כשבפועל לא רואים ושומעים את הזירה ולא מריחים את הריחות. זאת לא אולימפיאדה שמנתחים הכל בפוטו פיניש… הדבר האחרון שעושה לוחם הוא להסתכל על שעון. מבקשים לתלות כאן את אלאור בכיכר העיר".

ההגנה: "התובע מכנס את כל הדם הזיעה והלחץ לסרטון אחד של בצלם. לפני שמדברים על טוהר הנשק, תדבר גם על צדק, ועצם האישום אינו צודק"

לפי סנגורו של אזריה הסיבה שהתובע לא מצא תיק דומה זה משום שהתיקים האחרים נסגרו. כשמקבלים החלטות צודקות ונותנים משקל לתחושת ההגנה הסובייקטיבית לא מעמידים לדין"

עו"ד כץ סוקר מקרים שבהם היו מקרי ירי ולא הוגש נגד היורים כתב אישום: "אל לנו לבחון את התנהלותם באופן תלוש מהסיטואציה בה פעלו".

"הכל נעשה כשברקע נאמר שאלאור סרח"

לפי ההגנה: "הנשק של אלאור נשאר טהור כי הוא בא למנוע סכנה הוא לא ירה כדי לרצוח ולהרוג, או כדי לספק תאוות נקם. הוא ננטש ע"י המ"פ שדאג לכסת"ח את עצמו. ערך הרעות והדוגמא האישית הוא שנפגע". עו"ד כץ מסיים בנימה עגומה : "אלאור נזרק לכלבים".

 עו"ד בסרגליק אמר: "אנחנו יודעים שבכל תיק המלאכה של בית הדין היא לא קלה, אבל בתיק הזה היא קשה שבעתיים. כי בתיק הזה נשמעו פה משר הביטחון דאז, מהרמטכ"ל" השופט קוטע את דבריו ואומר "היו שרים אחרים שהתבטאו. היו גם אחרים שהתבטאו. בית הדין לא כפוף לאף אחד". בסרגליק המשיך: "הכל נעשה כשברקע נאמר שאלאור סרח".

בסרגליק מוציא מטר ומדבר על המרחק מהסכין. השופט אומר לו: "מטריד אותנו היסוד הנפשי. לא אמרתם בסיכום שלכם באיזה יסוד פעל. מובן שאתם חושבים שהוא פעל להגן, אך דרושה התייחסות מפורשת שלכם"

סיכומי התביעה מהדיון הקודם: אזריה שיקר – יש להרשיעו

לפני שלושה השבועות הגיש התובע עו"ד נדב וייסמן את סיכומי התביעה בבית הדין ביפו. הסיכומים הצטברו למסמך עב כרס בן 145 עמודים בו התובע השתלח בחריפות בלוחם כפיר. בין דבריו, התובע הציג את הלוחם כממציא בדיות ועלילות שווא. "אזריה שיקר. גרסתו סותרת כל ממצא אובייקטיבי בשטח", טען התובע.

הפטריוטים דנים על דברי תובע אזריה 

וייסמן דרש להרשיע את לוחם כפיר בהריגה על חיסול המחבל. "אין דרך ליישב את גרסתו הסופית של הנאשם בשטח לבין דבריו בפועל, כפי שתוארו על ידי העדים. המחיש זאת יותר מכולם הוא הנאשם עצמו, כאשר טען שעדי התביעה שיקרו, ולא ניסה להסביר את פערי הגרסאות באי הבנה כלשהי. לכן, מתבקשת ההכרעה שמי ששיקר הוא הנאשם עצמו, ולא עדי התביעה כולם".

עוד נכתב כי "לו היה הנאשם יורה בתום לב, במצב של סכנה אמתית ומתוך כוונה להסיר סכנה, היו הצבא והחוק עומדים לצדו. אלא, שהוא ירה לעבר מחבל שנוטרל דקות ארוכות לפני הירי, כתגובה על מעשי המחבל בעבר ולא כדי להסיר סכנה עתידית, והצהיר זאת בגלוי".

"בית הדין הנכבד מתבקש לקבוע שהנאשם שיקר, גם לאור העובדה שגרסתו סותרת כל ממצא אובייקטיבי בשטח", ביקשה התביעה והוסיפה, "בית הדין הנכבד מתבקש לקבוע שהנאשם שיקר בעניין מיקום הסכין, עיתוי צעקת האזהרה, מזג האוויר וחריגת המעיל".

כזכור, בפורים האחרון הגיע עבד אלפתאה אלשרף לצומת 160 ופצע חייל אחד בפיגוע דקירה. לאלשרף הצטרף מחבל נוסף שחוסל מיידית. אזריה שהגיע לאבטח את הזירה לאחר מכן, ירה בראשו של אלשרף, כשזה היה שכוב על גבו ולא חמוש. תיעוד של ארגון השמאל "בצלם", שהפיץ תמונות מהאירוע, עורר את עניין הציבור בתקרית.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_4

"מרצ היא מפלגה של חונטה"

יו"ר מרצ הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי תעזוב את משכן הכנסת, אך תישאר בתפקידה במפלגה על מנת לקדם פריימריז פתוחים. הפטריוטים דווקא מפרגנים