העיתון הערבי-ישראל "כל אל-ערב" מדווח הבוקר (ד') כי ישראל וחמאס מנסות לרקום עסקת חילופי חדשה בתיווך קטאר. המידע נמסר מפי מקור בחמאס. במסגרת העסקה, ישיב לישראל את גופות החיילים ואורון שאול ז"ל ואת האזרחים אברהם מנגיסטו לצד שני אזרחים נוספים הנמצאים ברצועה.

זהבה, אמו של החייל ז"ל, בראיון לתכניתנו 'לפני כולם'

על פי הדיווח, חמאס דורש את שחרורם של כ-60 משוחררי עסקת שליט אותם ישראל עצרה מחדש במבצע "שובו אחים". ישראל בתחילה התנגדה, אך התרצתה בהמשך – בתנאי שאלו יגורשו לרצועת עזה או לקטאר, אך לא ליהודה ושומרון. חמאס מצדו, מסרב לתנאי זה.

בשבועות האחרונים חוזרים ומבקרים משפחות החטופים הישראלים את הממשלה על כך שאינה פועלת די להשיב את בניהם. בעקבות כך, הוחלט בקבינט באחרונה שלא להשיב גופות מחבלים לידי ארגון החמאס, על מנת להפעיל מנוף לחץ על הארגון העזתי.

בשבוע שעבר ציינה משפחת שאול את יום הולדתו ה-23 של אורון ז"ל. "רבותיי, מבקשת אני לומר לכם שיש בי עדיין תקווה שבני ישוב אליי", אמרה האם זהבה. "החובה להשיב אליי את בני מוטלת על ממשלת ישראל וצה"ל. הם שלחו אותו למלחמה שנמשכה 51 ימים ועליהם מוטלת האחריות להשיבו הביתה. מאמינה אני שהם ימלאו חובה זו".

משפחת מנגיסטו מסרה: "עד שלא נראה את בנינו אברה אין הפרסומים מנחמים אותנו. אין אנו מעודכנים בנושא זה משום גורם, צר לנו על כך". עוד אמרו כי חמאס מחזיק באברה למעלה יותר מ-957 יום. "אברה הוא אזרח תמים שעבר את הגבול בטעות עקב מצוקתו הנפשית, והחזקתו נוגדת את האיסלאם, את כל החוקים והמוסכמות הבנילאומיים. שתיקת הממשלה עד הלום מעציבה מאוד. כל מדינה מתוקנת הייתה פועלת ודורשת את זכותו ההומניטרית לחופש ולחירות. אנו מקווים ודורשים שהממשלה תמלא את אחריותה וחובתה המוסרית להשיב אזרח תמים לארצו ולמשפחתו ותנהג בשוויון בכל אזרחיה".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.