האם גופתו של המרגל הישראלי בדמשק בדרכה הביתה?  הבוקר חושף כתב גל"צ, ג'קי חוגי, כי הידיעה שהתפרסמה בנושא – שקרית.

אמש (ד') דווח בחדשות 2 כי 51 שנים לאחר שהמרגל הישראלי הוצא להורג בדמשק, בכוונת ארגוני המורדים במשטר אסד להעביר לישראל את גופתו של כהן. זאת לאחר שבשבוע שעבר פרסם עמוד פייסבוק בשם "אוצרות האמנות של סוריה" תיעוד המראה את הרגעים לאחר ההוצאה להורג, שאירעה ב-18 במאי 1965.

נדיה כהן, אלמנתו של המרגל, ב"לפני כולם", 20.9.16

על פי הודעה של תחנה לבנונית בשם LBC, האופוזיציה הסורית תמסור את המרגל אלי כהן לישראל. מדובר באותה התחנה שפרסמה את תמונות החייל השבוי רון ארד.

לדברי חוגי, הידיעה שודרה פעם אחת באמצעי התקשורת הלבנוניים ומיד אחר כך הוסרה כי התבררה כשקרית. עוד הוסיף כתב גל"צ כי עפ"י הערכות לא ניתן לחלץ את עצמותיו של כהן, זאת מכיוון שעל קברו נבנה בניין רב קומות.

הסרטון של תליית המרגל הישראלי אלי כהן הופץ על ידי ארגוני המורדים בסוריה. בתיעוד ניתן לראות את ההמון המתאסף ולאחר מכן את גופתו של כהן מוכנסת לארון קבורה שמועלה לרכב שנוסע מהמקום.

כהן גויס למודיעין הישראלי במאי 1960. הוא הצטרף ליחידה 188 של אמ"ן, שאחר כך סופחה למוסד והפכה ליחידת "קיסריה" אפופת ההילה, היחידה למבצעים מיוחדים. בין השאר עסק בהעלאת יהודים ממצרים לישראל. הוא עצמו עלה לארץ רק כשהיה בן 33, שלוש שנים לפני שהתגייס. ב-1961 כהן כבר היה נשוי לנדיה ואב לבת.

המרגל מדמשק
. אלי כהן הי"ד

הוא נשלח לארגנטינה, שם נבנתה לו דמות של סוחר ערבי, גולה סורי. בבוקר 18 בינואר 1965 נלכד אלי כהן. שלושה אנשי מודיעין סורים, בראשותו של קולונל סווידאני, קצין המודיעין של סוריה, פרצו לדירתו. כהן נתלה כאמור בכיכר מרג'ה, והשאיר אחריו בישראל אישה ושלושה ילדים.

"תחושה כואבת"

נדיה כהן, אלמנתו של המרגל הישראלי, אמרה בשיחה עם "לפני כולם" כי "התחושה קשה, כואבת ומחזירה אותי ואת המשפחה לאותה התקופה כאילו שאלי עכשיו סיים את החיים שלו. לראות את הארון ואת הגופה, את ההמונים שמריעים ואת המנגינה שחיברו למבצע הזה, זו תחושה של כאב ושל בכי".

היא סיפרה כי כהן ידע שאם ישוב אל סוריה, לא יחזור ארצה. "הוא נפרד ממני באופן מיוחד, הכין אותי למותו. עם הרבה כאב והרבה דמעות. הוא ראה בזה סימן לא טוב. זה גומר אותי".

"שחררו תמונה כזו שנועצת בלבי ובלב הילדים עוד סכין. משחקים בנו". היא הוסיפה כי היא מקווה ש"מישהו יצא מהמשטר הסורי ויגלה איפה הגופה, הכאב כמו שהם עוברים עכשיו, אין להם לב מברזל כמו שהיה לגבינו". כאמור הבוקר נודע שהידיעה על השבתו היא שקרית.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.