פחות משבוע לפני הבחירות לנשיאות ארצות הברית, יועציו של המועמד הרפובליקני דונלד מפרסמים נייר עמדה ובו הם מתייחסים ליחסים בין המדינות ולמדיניות הפרו ישראלית שבה ינקוט במידה וייבחר לנשיאות.

מומחים באולפן "לפני כולם" עם שרון גל מנתחים את מערכת הבחירות, 6 ימים לפני תום המירוץ

בנייר עמדה שפרסמו היועצים דיוויד פרידמן וג'ייסון גרינבלט, נכתב כי "הקשר האמיץ בין ארצות הברית וישראל מבוסס על ערכים משותפים של דמוקרטיה, חופש הביטוי, כבוד למיעוטים, ומתן הזדמנות שווה לכלל האזרחים להגשים את חלומותיהם. העם האמריקני מעריך את הידידות הקרובה עם ישראל, שבשעה שמדינות אחרות ביקשו את עזרתם של החיילים האמריקנים, היא הגנה על עצמה בעצמה וביקשה סיוע צבאי ודיפלומטי בלבד".

על פי המסמך, ממשל טראמפ יבטיח שישראל תזכה במקסימום הסיוע הצבאי שיידרש לה, זאת על רקע הסכם הסיוע שנחתם רק לאחרונה מול ממשל . בכך, מאפשר המסמך לממשלת ישראל להשתחרר מהתחייבויות שנתנה לממשל האמריקאי, לפיהן התנאי לחתימת ההסכם הוא לא לבקש סיוע נוסף בעשור הקרוב. אלא שלפי יועצי טראמפ, ההסכם שנחתם לא יגביל את הקונגרס בהענקת סיוע נוסף מעבר למה שנקבע במעמד חתימת ההסכם.

" בירת ישראל"

סוגיה נוספת שהוזכרה במסמך, היא התנהלותה של ארצות הברית מול מועצת זכויות האדם של האו"ם. מתוכן המסמך עולה כי ארצות הברית תפסיק את המימון למועצה, שהוגדרה כ"גוף הנשלט בידי מדינות דיקטטוריות שיועדו לנגח ולבודד את המדינה היהודית". כמו כן ישנה התייחסות לתנועת ה-. נטען כי בממשל טראמפ משרד המשפטים האמריקני ינקוט צעדים נגד פעילות אנטישמית ואנטי ישראלית בקמפוסים במדינה.

פגישת נתניהו - טראמפ, צילום: לע"מ
פגישת נתניהו – טראמפ, צילום: לע"מ

יועצי טראמפ שבים ומבטיחים שהמועמד לנשיאות יעביר את השגרירות לירושלים שהיא "בירתה הנצחית והבלתי ניתנת לחלוקה של העם היהודי".

מהמסמך לא נפקד גם מקומה של הסוגיה הפלסטינית, וגם כאן ממשיכים יועצי טראמפ לנקוט בקו נוח לישראל. לדבריהם, ממשל טראמפ יתמוך במו"מ ישיר בין ישראל והפלסטינים ללא תנאים מוקדמים, וארצות הברית תתנגד לכל ניסיון פלסטיני או אירופי לעקוף מו"מ ישיר. "פתרון שתי המדינות נראה בלתי אפשרי כרגע, הנהגת הרשות הפלסטינית שותפה להפצה של שנאה ולכן ארה"ב לא תתמוך בהקמת מדינת טרור בשטחים", נכתב במסמך.

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.