דו"ח חדש שהתפרסם בסוף השבוע האחרון בבריטניה קבע כי לאזרחים אריתראים שהיגרו מארצם לא נשקפת סכנה כלל, כך פורסם הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות". את הדו"ח כתבה משלחת בריטית שנפגשה עם שחזרו מישראל. לפני ממצאי המשלחת, שנשלחה מטעם משרד הפנים הבריטי, מצבם של המסתננים הוא טוב. המשלחת נפגשה עם דיפלומטים, נציגי ארגוני סיוע, אנשי ממשל ומהגרים שחזרו לאריתריאה, ביניהם גם 30 שעזבו את ישראל.

[ koo_vod_artiplayer clipid=0_xq5t0ohd]  הפטריוטים דנים בדו"ח הבריטי לפיו אין סכנה לאזרחי

לא מדובר בדו"ח הבריטי הראשון. לפני כשנה וחצי פרסם משרד הפנים הבריטי דו"ח מקיף בו נקבע כי למרבית המגרים לא נשקפת סכנה אם יחזרו לארצן. ארגונים לא ממשלתיים תקפו את הדו"ח. בעקבות הביקורת, שלח משרד הפנים הבריטי את המשלחת לראות את המציאות בשטח.

ממצאי המשלחת כוללים ראיונות עם 30 מסתננים אריתראים שעזבו את ישראל וכולם תיארו את המצב הכלכלי הקשה בארצם כסיבה לעזיבתם. אחד מהם אמר במפורש כי ביקש מקלט בישראל, כיוון שנכנס באופן לא חוקי. "הייתי צריך לומר להם שהייתה לי בעיה פוליטית כדי לקבל מקלט, אבל הסיבה הייתה כלכלית".

המרואיינים כולם סיפרו שברגע ששילמו מס על עבודתם והסדירו את מעמדם בשגרירות אריתריאה בישראל לא היה להם ממה לחשוש עוד.

לא בסכנה. צילום: פלאש 90
לא בסכנה. צילום: פלאש 90

יונתן יעקובוביץ' מ"המרכז למדיניות הגירה ישראלית" אמר: "ידוע לנו גם ממקורות בשוויץ, דנמרק ונורבגיה על מהגרים אריתראים רבים שחוזרים בבטחה לארצם, אך זו הפעם הראשונה שיש דיווח רשמי ומקצועי על ראיונות שנעשו עם החוזרים מישראל. על מדינת ישראל לפעול מול ממשלת אריתריאה על מנת לקדם החזרה מהירה ובטוחה של המסתננים השוהים בישראל".

יש לציין כי בשנה שעברה התקיים בשכונת יד-אליהו טקס יום הזיכרון של המדינה האפריקאית לנתינים אריתראים ביוזמת טספאמרים טקסטה, שגריר אריתאירה בישראל.

קייטנת צה"ל

מי שאמור להיות מושפע מקביעת משרד הפנים הבריטי הם חיילי צה"ל, שביקרו מספר פעמים את ילדי המסתננים בדרום תל-אביב. דובר צה"ל הצדיק את הפעילות מספר פעמים בטענה כי מדובר ב"מקרה הומניטרי". כזכור, בעקבות הפרסום בערוץ 20, פעילות חיילי בה"ד 15 הופסקה בהחלטת מפקד הבסיס.

בהמשך לפניות אלו, בימים הקרובים צפוי קצין החינוך הראשי בצה"ל להגדיר רשימת מוסדות המאושרים להתנדבות בכפוף למדיניות ולפקודות.

כזכור, ארגון "סטודנטים למען " חשף כי מסתננים מעבירים הרצאות ב"מרכז לקידום פליטים אפריקאיים" (ARDC) לחיילים ומפקדים בצה"ל. עוד נחשף כי חיילי צה"ל נוהגים להתנדב בשיתוף פעולה עם ארגונים התומכים במסננים בפעילויות חברתיות למען ילדי המסתננים.

 

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.