דף הבית > אקטואליה וחדשות > דובר צה"ל: נערכים לפינוי עמונה לפי הנחיית הדרג המדיני

דובר צה"ל: נערכים לפינוי עמונה לפי הנחיית הדרג המדיני

צה"ל נערך לפינוי עמונה: כוחות נפרסים, מחסום הוקם בכניסה. הבוקר חולק לתושבים צו המורה להם לפנות את בתיהם לקראת השלמת הפינוי בתוך שבוע

צה"ל נערך לפינוי עמונה: אוטובוס מג"ב עלה להר, נעצר ופרס חיילים בציר. הכוחות הקימו מחסום בכניסה ליישוב והכניסה מותרת רק לתושבים. גורם צבאי מאשר: "ההערכות לפינוי עמונה בעיצומן", אולם דובר צה"ל מבקש להבהיר כי הצו אינו מונע את מימוש מתווה עמונה. כחלק מהיערכות זו פורסם היום במרחב עמונה צו לתיחום מבנים בלתי מורשים. הצו נועד על מנת לאפשר פינוי של תשתיות ורכיבים נוספים בשטח היישוב לגביהם לא הוצאו צווי הריסה.

מתוך "לפני כולם", יום ג'
טרם ננקטה כל פעולת הרס או אלימות. הדחפורים עומדים מרחק קצר מהבתים ומטה המאבק החליט לכבד את ההתחייבות לבג"ץ, על אף שהמדינה לא עמדה בהתחייבות. במקביל, קריאות של תושבים מהאזור להגיע ולהתנגד בכוח לפינוי נתקלו בחסימת גישה של צה"ל. ככל הנראה מספר לא ידוע של פעילים ממשיכים לעשות את דרכם בניסיון לבצע חסימות על ציר 60, בין סינג'יל למעבר מכמש ולהתעמת עם כוחות הביטחון. עשרות בני נוער צועדים לעבר היישוב בגשם.
צה"ל נערך לפינוי עמונה: כוחות נפרסים ביישוב, מחסום הוקם בכניסה. צילום: אהוד אמיתון, TPS
צה"ל נערך לפינוי עמונה: כוחות נפרסים ביישוב, מחסום הוקם בכניסה. צילום: אהוד אמיתון, TPS

צה"ל לתושבי עמונה: התפנו מבתיכם תוך 48 שעות

צה"ל נערך לפינוי שאמור להתחיל השבוע ולהסתיים ביום שלישי הקרוב, ה-8 בפרואר. היום (ג') הציב צה"ל "צו מבנים בלתי מורשים" לגבי חלק מהמבנים ב"תחום ההכרזה", בו נכתב כי תוך 48 שעות כל השוהה בתחום ההכרזה יהיה חייב לצאת ממנו ולהוציא את רכושו. מדובר צהל נמסר: "יש לציין כי הצו מוסיף על הסמכויות הקיימות ביחס לפינוי המאחז ואינו גורע מהן. גורמים צבאיים אומרים כי הצו אינו מונע את מימוש מתווה עמונה".

הצב שהציב צה"ל בכניסה ליישוב. צילום: מרדכי יורבצקי
הצב שהניח צה"ל בכניסה ליישוב. צילום: מרדכי יורבצקי

 

רב עמונה, הרב יאיר פרנק, שיגר מכתב לראש הממשלה נתניהו בבקשה להחריג את מבני בית הכנסת והמקווה היישובי והזכיר לו: "בפגישה שנערכה איתך ביקשתי באופן אישי להחריג את המקווה בעמונה ואת בית הכנסת לבל ייהרסו. בקשה זו נכללה בסיכום שבין היישוב לבין באי כוחך. כמו כן, בפגישה נוספת הוחלט שייעשה כל מאמץ להימנע מכך".

רב היישוב הוסיף והדגיש כי "חל איסור חמור מהתורה להרוס בית כנסת", ולכן "נמנעה המדינה מלהרוס בתי כנסת בגוש קטיף וצפון השומרון". הרב הציע לפנות ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה לאשר את איטום מבני בית הכנסת והמקווה.

הרגעים הראשונים של חסימת העלייה להר עמונה. צילום: אהוד אמיתון, TPS

בג"ץ: "מתווה עמונה מטריד מאוד"

בשעות הצהריים נערך בבג"ץ הדיון בעתירת ארגון 'יש דין' להקפיא את מתווה עמונה, מה שעלול להביא לפינוי מיידי. הדיון נערך לאחר שבית המשפט הוציא ביום שני בשבוע שעבר צו עיכוב ליישום המתווה. החלטת בג"ץ התקבלה לאחר שהוגשה עתירת ארגון השמאל הקיצוני 'יש דין' בשם פלסטינים המתגוררים בסמוך להתיישבויות היהודיות ביהודה ושומרון. לדבריהם, הקרקע אליהם הממשלה מתכננת להעביר את המתיישבים בעמונה נמצאת בבעלות פרטית של פלסטינים.

"האדמה הזאת שלנו כבר 500 שנים, והמתנחלים באו והתיישבו באזור הזה. לכן הגעתי לבית המשפט, כדי להגן על אדמתנו ולהשיב אותה לעם הפלסטיני", אמר לחדשות 10 עבאד אל-רחמן סלאח, שהגיע לטעון בעלות על השטח באמצעות 'יש דין'.

השופט סלים ג'ובראן, ראש הרכב השופטים, אמר בתחילת הדיון כי "מתווה עמונה מטריד מאוד בגלל זמניותו" ושאל "האם אין פתרון ללא פגיעה ברכושם של בעלי האדמות? מדוע לחפש מתווה זמני ולא קבוע על אדמות מדינה?". אולם הפקרליט מטעם המדינה, עו"ד אבינועם סגל אלעד, השיב כי אין קרקעות מדינה אחרות באזור עמונה. עו"ד סגל ציין כי במקרה שהמתווה ייכשל, המדינה תנסה להעביר את המתיישבים למזרח היישוב 'שבות רחל'.

משפחה בעמונה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
משפחה בעמונה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

כזכור, בחודש שעבר אישרה הממשלה את המתווה להעתקת היישוב עמונה למקום סמוך בהר. לפי המתווה, סוכם כי רוב המשפחות ביישוב יישארו בתחומי עמונה, אך יזוזו לחלקה סמוכה על סמך נכסי נפקדים. לטענת יו"ר מטה המאבק להסדרת עמונה, עו"ד אביחי בוארון, המדינה הפרה את מתווה ההסדרה עליו חתמה כאשר שבועיים לפני תאריך היעד שקבע בית המשפט העליון לא נמצא פתרון חלופי לתושבים שצפויים להתפנות מבתיהם. "לא נותר לנו אלא להודיע על חידוש המאבק למנוע את הריסת היישוב עמונה", אמר בוארון, "בניגוד למה שנאמר בהסכם, נכון לעכשיו לא החלו העבודות. הדרג המדיני כשל במימוש ההסכם הזה ולא עמד בהתחייבויות שלו".

בוארון ציין כי "לפני כמה שבועות התכנסנו פה כמה אלפי אנשים, כדי למנוע את פינוי עמונה. רגע לפני שזה קרה נקראנו לראש הממשלה ונתבקשנו על ידו, לאחר שהוא ושר החינוך נפתלי בנט הבטיחו לנו שבעמונה ייבנו 522 מבנים, לחתום על הסכם למתווה לפתרון ליישוב עמונה ולהסדרת היישוב על ההר".

נוער עמונה: "בואו לעמונה עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מידיי"

בתגובה לצווי שחולקו, עשרות נערים ונערות החלו צועדים דרך השטח לעבר עמונה. כמו כן, נוער עמונה פרסמו סרטון הקורא לציבור להגיע ולתמוך במאבק נגד הפינוי. "עכשיו תורנו. נוער עמונה קורא לכם לבוא להילחם על ארץ ישראל. נמאס ממסירת שטחים והריסת ישובים. בואו נילחם עד הסוף", הם קוראים, "הגיע תורנו, בואו לעמונה עכשיו. לפני שיהיה מאוחר מידיי".

"עכשיו תורנו". הסרטון של נוער עמונה

עשרות נערים ונערות צועדים דרך השטח לעבר עמונה. צילום: TPS
עשרות נערים ונערות צועדים דרך השטח לעבר עמונה. צילום: TPS

מחלק הצווים – נהג מונית מחברת שליחויות

לשם חלוקת הצווים למשפחות, שכר משרד הביטחון נהג מונית מחברת שליחויות, במקום שיוחלק בידי נציגי החוק. מרבית הצווים שהיו ברשותו נלקחו ממנו על ידי הפעילים, לפני שהספיק למסור אותם למשפחות כדרישת בית המשפט וסולק מהמקום ע"י פעילים.

נהג המונית סולק מעמונה על ידי פעילי ימין. צילום: אהוד אמיתוון, TPS
נהג המונית סולק מעמונה על ידי פעילים. צילום: אהוד אמיתון, TPS
עשרות נערים ונערות צועדים דרך השטח לעבר עמונה. צילום: TPS
עשרות נערים ונערות צועדים דרך השטח לעבר עמונה. צילום: TPS

צה"ל נערך לפינוי עמונה: כוחות נפרסים ביישוב, מחסום הוקם בכניסה. צילום: אהוד אמיתון, TPS
צה"ל נערך לפינוי עמונה: כוחות נפרסים ביישוב, מחסום הוקם בכניסה. צילום: אהוד אמיתון, TPS
קשת כעת בעמונה. צילום: מתי עמר, TPS
קשת כעת בעמונה. צילום: מתי עמר, TPS
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

"70 כלבי הגנה ביהודה ושומרון": הכירו את יחידת הכלבנים הארצית

יחידת הכלבנים לישראל הוקמה במהלך האינתיפאדה השנייה על רקע פיגועי החדירות לישובים. מפקד היחידה: "היחידה פועלת בשלושה תחומים עיקריים: ביטחון, הצלה ואיתור נעדרים"