4:36 21/11/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דואט השנאה של עמוס שוקן וטליה ששון

דואט השנאה של עמוס שוקן וטליה ששון

טליה ששון ועמוס שוקן משוכנעים שישראל היא מדינת רשע המבצעת טיהור אתני. אמיר איבגי תוהה האם כבר אי אפשר לעורר דיון מבלי להזדקק לכותרות שטניות

תכירו  את עמוס שוקן המוציא לאור של עיתון הארץ ואת טליה ששון נשיאת הקרן לישראל חדשה. מיד תראו כיצד באמצעות שתי שורות בלבד, שתי שורות, חולקים השניים, שנאה, פשוט שנאה, אין מילה אחרת – כלפי מדינת ישראל. הנה הסיפור:

עמוס שוקן צייץ אתמול לעוקביו בטוויטר קישור לכתבה של העיתונאית עמירה הס לפיה "ישראל החמירה את המדיניות המאפשרת לבנות זוג זרות של פלסטינים להגיע לגדה". מעל הכותרת הוסיף שוקן את הערתו ושאל: האם ישראל היא מדינת רשע או שרק מדובר בטיהור אתני שגרתי? לטליה ששון לא הייתה התלבטות לשאלה שהציג שוקן והיא השיבה: היא שניהם. רוצה לומר ישראל היא גם מדינת רשע וגם מבצעת טיהור אתני".

יו"ר 'הקרן החדשה לישראל טליה ששון פרשה מ'יש דין'. צילום: פלאש 90
יו"ר 'הקרן החדשה לישראל טליה ששון פרשה מ'יש דין'. צילום: פלאש 90

זה הציוץ. מיד נחזור אליו. אבל קודם עוד כמה מילים על השיטה הבזויה הזאת של שוקן  ו"הארץ" לנסח אמירה שטנית כל שהיא בצורת שאלה, רק כדי להשיג צפייה רבה יותר במאמר המדובר, ואם מישהו יאמר משהו על ניסוח כותרת פרובוקטיבית נוכל מיד לומר שרק שאלנו שאלה? השאלה של שוקן בציוץ הזה לא באה במקרה. היא הזכירה לנו שלפני שנה בדיוק שאלה. אווה אילוז בכותרת מאמרה "האם ישראל היא מדינת רשע?". שאלה. בכותרת המשנה היא תשאל מה הופך משטרים פוליטיים מסוימים לרשעים?

אבל "בהארץ"  זה חלק מהשיטה. כי כמה ימים אחרי מאמר שרק שאל בתמימות, בטח בתמימות, יבוא מאמר תגובה וכותרתו "כן, מדינת רשע". ויש גם פירוט הרוע המזוקק. הרוע הסדיסטי. הרוע לשמו. הכל בארץ.

אווה אילוז שאלה, וגדעון לוי ענה, והמו"ל משווק את מרכולת כותביו בציוצים.

והנה עוד דוגמא, הפעם מחודש נובמבר אלפיים וחמש עשרה. האם צה"ל שותל סכינים בידי פלסטינים? שואלת עמירה הס ביחס לזירות פיגועים שהראיות בהן זוהמו, לטענתה, בידי חיילים ושוטרים.

עמוס שוקן. צילום: פלאש 90
עמוס שוקן. צילום: פלאש 90

ההסברים הנפוחים לכותרות מהסוג הזה תמיד מלווים בתירוצים שמדובר בניסוח מעורר דיון, או מעורר מחשבה, כותרת שתטלטל את הקורא, תגרה אותו לקרוא. האם אין דרכים אחרות לעשות את כל אלה מבלי להזדקק לכותרות שטניות כאלה. ודאי שיש. למרות הביקורת שנשמעת בכל פעם  מחדש על השימוש השיטתי בכלי המעוות והמעוות הזה – ב"הארץ" לא מתרגשים. הם באמת מתכוונים למה שהם שואלים.  אז מה אתם אומרים?

"רשע" או "טיהור אתני"? שאל שוקן  ונשיאת הקרן החדשה מיהרה ללכת על כל הקופה. "שניהם". והנה לכם על מסך אחד אדון עיתון וגברת קרן בדואט אוטו-אנטישמי מופלא. אל תורידו את העיניים מהדבר הזה, מההרמוניה הזאת, הארץ והקרן החדשה. כלים שלובים. כלים, כל כך מקולקלים.

אז אחרי הטלפון הזה שקיבלה טליה ששון מאביה ריש, מאתר ערוץ 20, היא מחקה את הציוץ  והסבירה ש"מדובר בהתבטאות קיצונית מדי שנכתבה מתוך זעזוע עמוק על כתבה קשה ששיתף עמוס שוקן".

אז אפשר להיות רגועים. ששון הסתכלה במראה של שוקן ונותרה מזועזעת. ואם תגידו שאמרנו את זה, תמיד נוכל לומר שמדובר בהתבטאות קיצונית.

אמיר איבגי

אמיר איבגי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ןםלפ

"המשטרה היא משרתת נרצעת של התקשורת הישראלית"

המשטרה תחל בבדיקה על הפצת תמונות הנשיא ריבלין עם כאפייה ברשתות החברתיות בעקבות סירובו לחנון את אזריה. מה חושבים על כך הפטריוטים? צפו