האם גלעד שרון מנסה לשכתב את ההסטוריה? לפי פרסום אתר "פרספקטיבה" לאחר שהודיע כי החליט להתמודד לרשימת הליכוד לכנסת, מתבטא גלעד שרון בכל הנוגע לתוצאות תוכנית ההתנתקות שהוביל אביו, אריאל שרון, תוך נסיון להחזיר את אמון בוחרי הליכוד למשפחת שרון ואליו, בכדי לזכות בקולם בפריימריז לליכוד.

דיון הפטריוטים על התנגדות לוין לחזרת גלעד שרון לליכוד

את האחריות על תגובתה הרפה של ישראל נגד ירי הרקטות לעבר ישראל לאחר גירוש היהודים מגוש קטיף, מגלגל גלעד שרון לא על אביו, אלא על ממשיכי דרכו. בראיון בעיתון מקור ראשון מיום ששי האחרון: "אבי לא היה תמים ולא חשב שיהיה שקט. הוא קירב סוללות תותחים והגיב בעצמה. הוא היה משתמש בעצמה שהעניקה היציאה מעזה כדי להילחם בטרור, אבל הוא לא יכול היה להשלים את המהלך בשל מחלתו".

גם הכתב המדיני של ידיעות אחרונות קבע לפי שנה מעל דפי העיתון כי האחריות לתגובת הלא נוקשה מספיק על הירי מרצועת עזה לעבר ישראל לאחר ההתנתקות, מוטלת על ממשיכי שרון ולא על שרון, שכביכול "הגיב בעצמה": "הבעיה האמיתית קשורה בכך שהממשלות שבאו אחרי הסתלקותו של שרון, לא הגיבו כמצופה נוכח התגברות טרור הרקטות מעזה" לדבריו.

אך נראה כי גם כתב ידיעות אחרונות שמעון שיפר וגם בנו של שרון מנסים להטעות את הציבור ולהציג מצג שווא. לפי דיווח אתר פרספקטיבה אריאל שרון עצמו לא נהג "בעצמה" מול ירי הרקטות שנורו לעבר ישראל בתקופה בין ההתנתקות לבין התמוטטותו של ראש הממשלה דאז, שרון.

השתלשלות האירועים במציאות

בשלושת החודשים בין 11 בספטמבר 2005, היום בו הושלם תהליך ההתנתקות, לבין האירוע המוחי הראשון בו לקה אריאל שרון ב-18 בדצמבר 2005, הונהגה בישראל מדיניות הכלת הירי מהרצועה, ותגובה רפה בדמות הפצצת דיונות ריקות כתגובה למטחים על ישובי הנגב המערבי, אז היא יושמה ע"י לא אחר מאשר אריאל שרון בעצמו.

גלעד שרון. פלאש 90
מנסה לשכתב את ההסטוריה? גלעד שרון. פלאש 90

הרקטות הראשונות נורו לישראל כבר תוך כדי ההתנתקות עצמה, בתאריך ה-5.9 נורתה רקטה לישראל ונפלה בשטח הפלשתיני. למחרת נורו רקטות על קיבוץ יד מרדכי. תגובת ישראל: איום מילולי של הרמטכ"ל "להגיב בחריפות" ותגובה צבאית לא הגיעה.

שלושה ימים לאחר מכן, יום למחרת השלמת ההתנתקות, שוב נורו רקטות לעבר שדרות ולעבר יד מרדכי. הפעם היה זה תורו של שר הביטחון שאול מופז לאיים כי "נגלה אפס סובלנות לטרור" אך למרות זאת אין תגובה צבאית.

כעבור עשרה ימים שוב העמידו הפלשתינים את שרון במבחן, הפעם עם מטח של תשע רקטות על כל הנגב המערבי, אבל עדיין לא הצליחו להניעו "להגיב בעצמה". תגובת ישראל למטח הירי: "התנהלו שיחות עם גורמי ביטחון ברשות והועברה בקשה להרגיע את השטח ולמנוע ירי". גם הפעם אין תגובה צבאית וכזכור אריאל שרון עוד ראש ממשלה בריא בזמן זה.

למחרת, 24.9, פתחו הפלשתינים בהרעשה כבדה: 30 טילים על הנגב המערבי (אחד מהם אותר בחוות השקמים), הרעשה שבעקבותיה הגיב שרון לראשונה באופן צבאי.

מבצע גשם ראשון כלל ימים אחדים של חילופי אש – צה"ל תוקף מהאוויר ונענה במטחי רקטות על הנגב המערבי. נוסף על המשוואה לפיה שני הצדדים יורים אחד על השני עד שנמצא המנגנון שמביא להפסקת אש הדדית, קבע שרון במבצע זה לראשונה אמת מידה שהוסיפה ללוות את אופי ההתכתשות עוד שנים רבות: בתגובה לעוד מטח רקטות על הנגב המערבי, ירה צה"ל לראשונה ארבעה פגזים "לעבר שטחים פתוחים".

המבצע הופסק רשמית כעבור כשבוע של חילופי אש, עם ההכרזה הישראלית לפיה "אנחנו רוצים לאפשר לארגוני הביטחון הפלשתיניים וליו"ר הרשות, אבו-מאזן, הזדמנות". בסוף אוקטובר 2015 חזרו הפלשתינים לירות לעבר ישראל ונמשכו מספר ימים ללא תגובה משמעותית מצד שרון.

" הייתי מופתע כשלא היתה תגובה לטיל הראשון, לטיל השני ולטיל החמישה עשר"

חודשיו האחרונים של שרון בתור ראש ממשלה התאפיינו בשחיקה מהירה בכוח ההרתעה של ישראל נגד הירי הפלשתיני מעזה, ירי שהחל תוך כדי ההתנתקות והלך וגבר ככל שחלף הזמן ולמרות מבצע צבאי קצר ומוגבל, בו נקט שרון באמצע התקופה.

דן קרצר, שגריר ארה"ב בישראל באותה תקופה מציב את דבריו של גלעד הבן כרחוקים מהמציאות, ואולי אף כנסיון לשכתב את ההסטוריה הלא מאוד רחוקה: "שרון היה צריך להכות בעזה כשהטילים החלו ליפול. כישלונו של שרון להגיב בעזה לאחר ירי הרקטות, כפי שהבטיח, היה אחת הטעויות הגדולות שנעשו אחרי ההתנתקות. מיד אחרי ההתנתקות אמרתי לוושינגטון להיות מוכנים לתגובה ישראלית רצינית מאד לפעולה האלימה הראשונה שתצא מעזה".

עוד ממשיך השגריר דאז: "שוכנעתי מדברי שרון, לפיהם מרגע שתתבטל העילה להילחם בישראל, לא יהיה לפלשתינים תירוץ להמשך האלימות וכתוצאה מכך יהיה עליהם ללמוד שיעור אם ימשיכו באלימות. העברתי לממשל מסר לפיו עלינו להיות מוכנים לתגובה ישראלית צבאית חדה על כל ירי, ועלינו להיות מוכנים לתמוך בכך. הצלחת ההתנתקות נשענה על ההתנהגות לאחר ביצועה. לכן הייתי מופתע כשלא היתה תגובה לטיל הראשון, לטיל השני ולטיל החמישה עשר".

אמנם גם הממשלות שבאו אחרי שרון לא "הגיבו בעצמה" כדבריו של גלעד שרון אבל חזרה אל חודשי חייו האחרונים של שרון, מלמדת שהם בסך הכל חרשו בתלם שחרש לפניהם ראש הממשלה דאז, אריאל שרון.‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.