כחודשיים לאחר שעורר סערה בעקבות דבריו הגזעניים בפייסבוק כלפי עדות המזרח, חזר בו אמש מבקר הקולנוע . כזכור, בעקבות דבריו קראו השרים רגב וליברמן לפיטוריו.

"התנצלות. בפוסט שפרסמתי לפני למעלה מחודש בדף הפרטי שלי בפייסבוק והכה גלים, לא התכוונתי להתנגח כלל בישראלים ממוצא מזרחי", כתב אמש אורשר, "איני חושב כך, אינני פועל כך, אינני מלמד כך, ואינני כותב כך במשך 45 שנות עבודתי כעיתונאי ומבקר ומורה ומרצה ואיני מתכוון להתחיל בכך בגילי המתקדם".

הפטריוטים מדברים על סערת אורשר

"מי שאכן קרא היטב את הפוסט, הבין שחלקו הראשון נכתב כסאטירה, בהומור שחור ומתוך דאגה לחברה כולה מתוך הבנה והערכה לכלל הציבור, לחברה ישראלית מאוחדת, שאינה מבדילה עוד בין זהות מזרחית לזהות אשכנזית כפי שמובהר בהמשכו של הפוסט", טען אורשר.

"צר לי אם פגעתי במישהו ואני מתנצל בפני כל אלה שהבינו אותו אחרת ממה שהתכוונתי אליו", התנצל המבקר. "אני עדיין מאמין בכל ליבי בחברה האחוזה זה בזה, סומכת על עצמה, פלורליסטית, פתוחה ומוסרית.
בעקבות הפרסום הנרחב של 'הפרשה' התוודעתי טוב יותר לרגישות השימוש גם ברשתות החברתיות בקשר האישי לתחנה שגורלה חשוב לי, לקח אותו אשא גם לעתיד".

הפוסט שעורר סערה: רגב קראה לפטר – המבקר הושעה וליברמן בירך

בפוסט שפרסם לפני כחודשיים זלזל אורשר בציבור המזרחי וכתב "לכל הזווידות והכחלונים, הש"סניקים מחד והקשת המזרחית מאידך והיללנים המקצועיים מן המזרח, בפעם הבאה שיהיה לכם התקף לב, ותרו על הצנתור ושימו רגל של תרנגולת על הראש – תרופת הסבתא שלכם".

"בפעם הבאה שאתם מצטנפים בממ"ד כשנופלים לכם טילים על הראש, התעלמו מ'כיפת ברזל' ותגידו תהילים או חכו לרחל אמנו שתגן עליכם. בפעם הבאה שתרצו להביא ילד לעולם ותתקשו בכך, ותרו על שרותי ההפריה המתקדמים של בתי החולים וצאו לגליל להקיף שבע פעמים את קברו של הצדיק הבבא קוסאמה", לעג אורשר לציבור שומרי המסורת.

התנצל. גידי אורשר. צילום: פלאש 90
התנצל. גידי אורשר. צילום: פלאש 90

עוד הוסיף כי: "בפעם הבאה שאתם לועגים לכל מליוני ה'מזרחיים' ה'מתאשכנזים' כדבריכם שראו את הצורך בקדמה, בתפיסה מודרנית של החיים שלהם בארץ, שהלכו עם הזמן להטיב את מצבם ואת מצבה של המדינה, אנשים טובים שלא עוצרים בבכיות ונהיות ובטכניקות 'חלוקה' מלאכותיות, שסומכים על עצמם כדי להתקדם ומתקדמים נהדר, בפעם הבאה שתהפכו כל הבעת דעה אחרת ל'התנשאות' ו'' כדי ללבות יצרים ולנסות להרוויח עוד כמה נקודות עלובות ברווחים הפוליטיים והכלכליים שלכם, שימו רגל של ארנבת או ערלה של תינוק על הראש וחכו לנס. וחכו, וחכו".

בעקבות כך, קראה שרת התרבות למפקד גל"צ, ירון דקל, לפטר את מבקר הקולנוע. "גידי אורשר הוא אחד משרקני הבוז שליוו את פתיחת פסטיבל הקולנוע אליו מצטרפת להקה של קוטלרים וגרבוזים שמלבים את השסע והקרע בעם ומבקשים לעצמם תרבות אליטיסטית ,הגמוניה שלטת, מתנשאת ומתנכרת".

רגב. "אפס בסולם מירי". צילום: פלאש 90
 "אפס בסולם מירי". השרה רגב. צילום: פלאש 90

"אורשר הוכיח עד כמה תחושת הפטרונות מושרשת עמוק בקרב מרבית 'אנשי התרבות' והתקשורת מהמערב ומהשמאל. אך מבחינתי, הוא פשוט אפס ב"סולם" מירי", אמרה אז השרה.

"בכל פעם שאיש תרבות או עיתונאי מרשה לעצמו לומר דברים מזלזלים ומכוערים כל כך נגד עדות המזרח, נגד ערכים, מסורות ואמונות של ציבור שלם, אני מתמלאת בכוח להמשך במאבק שבסופו תהיה כאן מהפכה תרבותית", הוסיפה.

רגב פנתה לקהל תומכיה ולכל אלו שנפגעו מדבריו של אורשר ואמרה כי מדובר ב"פרפורי גסיסה של האליטה הישנה, לא אעצור עד שהאליטה הגזענית הזו תנושל מנכסיה ומעמדות הכוח שלה".

בשל הסערה שעוררה ההתבטאות, בגלי צה"ל הוחלט להשעות את אורשר. שר הביטחון הביע שביעות רצון מההשעיה ואמר אז: "מפקד גל"צ קיבל את ההחלטה הנכונה כשהחליט להשעות מיידית את גידי אורשר".

"אני סבור שלאור הדברים הבוטים והחד-משמעיים, שלא ניתן לפרש אותם בשום צורה אחרת למעט השתלחות גסה בציבור שלם – ראוי שההשעיה הזמנית תהפך לקבועה ותשים סוף לסרט של אורשר בגל"צ", הוסיף השר.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.