יו"ר מצטרף לחבריו בשמאל ותוקף את כוונתם של שרי לקדם את חוק יסוד: החקיקה שיאפשר לכנסת, בתנאים מסוימים, להתגבר על פסיקות בית המשפט. באירוע שבתרבות אמר גבאי כי ההצעה "תהרוס את הבסיס של עצמאות מערכת המשפט ותהפוך אותה לגוף עם שיקולים פוליטיים".

גבאי הודיע כי מפלגתו תתנגד לתכנית ואף הביע הערכה כי גם ראש הממשלה יתנגד לה.

גבאי ובנט. צילום: פלאש 90
גבאי ובנט. צילום: פלאש 90

עם צאת השבת הגיב בנט לדברים ותקף את גבאי: ״ניכר שהוא לא טרח לברר את פרטי החוק המוצע", אמר . "אין שום כוונה לפגוע בעצמאות השיפוטית או במעמד בג״צ. ההיפך הוא הנכון–אובדן אמון הציבור בבג״צ נובע מתחושה שהוא נוטל סמכויות לא-לו, וכובל את ידי הממשלה מלמשול. כך בבלימת המתווה להוצאת המסתננים, ומניעת ההפקעה של תושבות לאנשי חמאס, ואירועים רבים נוספים".

לדברי בנט, "הגיע הזמן לפעול. רק הסדרה בחוק תבטיח איזון בריא בין הרשויות ותשיב את אמון הציבור בבג״צ. אנו מזמינים את כל המפלגות להצטרף, בשנת ה70 למדינה, לתהליך ההיסטורי של הסדרת העקרונות החוקתיות של ישראל".

שקד ובנט. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
שקד ובנט. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כזכור, ביום חמישי האחרון הודיעו השרים ואיילת שקד כי בכוונתם לקדם את חוק יסוד: החקיקה שיסדיר את היחסים בין שלוש הרשויות. החוק  יכלול בתוכו פסקת התגברות המסדירה מצבים בהם בית המשפט פסל חוק והכנסת שבה ומחוקקת אותו בתנאים מסוימים. סעיפים נוספים בחוק יסוד החקיקה ייקבעו את הדרך המיוחדת בה יש לחוקק חוקי יסוד ואת העובדה כי אלה אינם נתונים לביקורת שיפוטית כפי שמקובל ברוב מדינות העולם.

הרקע למהלך הוא שורת פסיקות שנויות במחלוקת של שניתנו לאחרונה ופסילתם של ארבעה חוקים בתוך חודש אחד בלבד.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.