17:38 18/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בקשת הדחייה לפינוי עמונה תוגש לאחר סוכות

בקשת הדחייה לפינוי עמונה תוגש לאחר סוכות

פרקליטות המדינה צפויה לפנות לבג"ץ לאחר חג הסוכות, בבקשה לדחות בחצי שנה את מועד פינוי והריסת הישוב עמונה

מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה צפויה לפנות לבג"ץ לאחר חג הסוכות, בבקשה לדחות בחצי שנה את מועד פינוי והריסת הישוב עמונה. זאת בעקבות ההחלטה שנתקבלה ע"י הדרג המדיני בשבוע שעבר. הכנת הבקשה תיתכן במהלך חול המועד או לאחר החג השני, ותוגש כחודשיים לפני מועד הפינוי הצפוי שקבע ביהמ"ש העליון, 25 בדצמבר 2016. בעמונה לא תולים יהבם בבג"ץ, וקוראים לדרג המדיני להסדיר את ההתיישבות.

מתוך 'הפטריוטים' 13.10.16

כזכור, ההחלטה להגיש את בקשת הדחייה, התקבלה ביום חמישי האחרון בתום פגישה מוצלחת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט. בפגישה השתתפו גם שרת המשפטים איילת שקד, שר הביטחון אביגדור ליברמן, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ומתאם הפעולות בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי. הפגישה המורחבת התקיימה לאחר שערב קודם לכן נועדו בעניין עמונה בארבע עיניים ראש הממשלה והשר בנט, כך דווח בתכנית "דקלסגל" בגל"צ.

בפגישה עלתה דרישתם של שרי הבית היהודי בנט ושקד מרה"מ ומשר הביטחון לבקש מבג"ץ, שפסק על פינוי עמונה עד לסוף השנה האזרחית, לדחות את הפינוי בחצי שנה. לדברי כתב גל"צ ענבל תמיר, גם נתניהו אינו מעוניין בפינוי המאחז ובתקופת הדחייה תנסה הממשלה לגבש פתרון משפטי לצורך השארת הישוב במקומו, או לכל הפחות, למצוא חלופת קרקע.

במידה ובג"ץ ידחה את בקשת המדינה,  ינסו ראשי מפלגת "הבית היהודי" לקדם את "חוק ההסדרה", בו הביעו תמיכה בעבר 25 מחברי סיעת "הליכוד" בכנסת. משמעות חוק זה היא הפקעת הקרקע עליה יושב היישוב עמונה, ומתן פיצוי כספי או קרקע חלופית לפלשתיני שיוכיח בעלות על הקרקע. היועמ"ש לממשלה הביע הסתייגות מפתרון זה.

תושבי עמונה מבקשים הסדרה. צילום: פלאש 90
תושבי עמונה מבקשים הסדרה. צילום: פלאש 90

ממטה המאבק בעמונה לא תולים יהבם בבקשת הדחייה לבג"ץ: "איננו תולים את תקוותנו בבג"ץ ומצפים כי הדרג המדיני ובראשם ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון ליברמן, שרת המשפטים שקד ויו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט יובילו באופן מיידי הסדרת עמונה וכלל ההתיישבות בהתאם לסמכותם ואחריותם כלפי אזרחי ישראל ובוחריהם מהמחנה הלאומי. כל תוצאה אחרת תביא לפינוי כפוי ולמאבק חסר פשרות בשטח של אלפי אנשים שיביעו את מחאתם כנגד מחיקת יישוב שלם בארץ ישראל".

קשיים בפתרון העתקת עמונה סמוך לשילה

נציין כי במהלך שישה חודשי הדחייה צפוי להתמנות נשיא אמריקני חדש. לפני כשבועיים  גינו האמריקאים את הפתרון להעתיק את עמונה סמוך לישוב שבות רחל, לאחר שהממשלה אישרה לבנות 98 יחידות דיור באזור לטובת מפוני עמונה.

בשיחה שהתקיימה בתחילת השבוע שעבר בין רה"מ בנימין נתניהו למזכיר המדינה האמריקאית, ג'ון קרי, הבהיר נתניהו כי הבנייה נועדה לאפשר חלופה לתושבי עמונה במידה שלא יימצא פתרון אחר. פתרון העתקת הישוב מסתמן כבלתי ישים, בשל דרישות בעלות על הקרקע שהגישו פלסטינים.

מיועדים להריסה. בתי עמונה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90
בג"ץ הורה להרוס את בתי עמונה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90

ערב יום כיפור נפגשו השרים בנט ושקד עם תושבי עפרה ועמונה, והביעו בפניהם צער על כך שלא יוכלו למנוע את הריסתם של תשעת בתי עפרה ואת בתי היישוב עמונה. "אנחנו לוקחים אחריות על הסדרה אסטרטגית של ההתיישבות. במשך שנים רבות היינו במצב של מנהיגות משמרת, וזה בסדר. אנחנו יכולים להיות אור לגויים, אבל אי אפשר להתחמק מכך שבנושא אחד צריך לעבור למנהיגות מכוננת – וזה ארץ ישראל. אנחנו צריכים לעבור מבלימה להכרעה", אמר אז שר החינוך.

נתניהו: "אף אחד לא מגן על ההתנחלויות יותר ממני"

עניין עמונה הוא נושא למאבק פנים קואליציוני, כאשר על הקרדיט נלחמות מפלגות "הליכוד" ו"הבית היהודי". בראיון לערוץ 20 בזמן ביקורו בארה"ב ,רמז רה"מ בנימין נתניהו בעניין הנסיונות להציל את הישוב עמונה מהריסה, כי ישנו פתרון בקנה. "עמונה זו בעיה גדולה. בעיה משפטית סבוכה. יש החלטה של ביהמ״ש מצד אחד ויש גם את העמונות הבאות. ואנחנו מנסים, אני מנסה, בדרך יצירתית לפתור את שתי הבעיות", הסביר רה"מ.

  רה"מ נתניהו בעניין עמונה לערוץ 20

"אני כינסתי את היועמ״ש, את שר הביטחון ושרת המשפטים במטרה לחפש פתרון יצירתי. פתרון יצירתי הוא פתרון תמיד שלא חושבים עליו. ויש רעיונות, יש אפילו רעיון מעניין מאוד, אבל כשאני אחזור לארץ אני אוכל להידרש לזה".

עוד הוסיף ראש הממשלה, כי "אף אחד לא מגן על ההתנחלויות יותר ממני. לא רק בזירת האו״ם כפי שראיתם אתמול, אלא גם בפועל, אף אחד גם לא תומך בהתיישבות יותר ממני, גם מול לחצים בינ״ל. אני חושב שהמתיישבים יודעים את זה היטב. הם יודעים את זה היטב".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ניידת משטרה, אילוסטרציה. צילום: רפאל חיון

חדר לישראל מהשטחים כשהוא חבוש כיפה – ופרץ לבתים

כתב אישום הוגש נגד פלסטיני תושב השטחים שחדר לישראל ברכב של אשתו הישראלית כשהוא מחופש לחרדי, התפרץ לבתים וגנב שלל רב