ארגון הטרור מיהר להאשים את ישראל בחיסול מהנדס הטרור של התנועה, המחבל , ואיים כי לא יעבור על כך בשתיקה. בישראל נערכים לתגובה. במקביל סגר ארגון הטרור את המעברים לרצועת עזה בניסיון "לסגור" על המתנקשים וסייעניהם. 

מחבל חמאס מאזן פוקהא
מחבל חמאס מאזן פוקהא

החמאס סגר למעשה את כלל המעברים לעזה כולל הים ומעבר רפיח, גם אם מצרים תחליט לפתוח אותו, כאשר המעבר היחיד שנותר פתוח הוא מעבר "כרם שלום" המיועד לסחורות בלבד. לפי דיווח ברשת ב', מעבר ארז לכניסה לרצועת עזה יתאפשר במקרים הומניטריים בלבד. עפ"י הודעת משרד הפנים של חמאס מצב זה יישאר עד למתן הודעה חדשה בנושא. 

תנועת אנשים לרצועת עזה מתבצעת דרך מעבר ארז שלאחריו נמצא מעבר הנקרא חמש-חמש שנמצא בשליטת מנהלת המעברים של הרשות הפלסטינית. לאחר מכן נמצא מעבר ארבע-ארבע בו שולט ארגון חמאס. כאמור, כעת כלל המעברים נסגרו ע"י חמאס לתנועה.

המחבל הבכיר חוסל – בצה"ל נערכים לתגובה

בצה"ל ובמערכת הביטחון חוששים מפעולת נקם של ארגון חמאס בעקבות החיסול ונערכים בהתאם. ביישוביי עוטף עזה גובר המתח לאחר החיסול, אך מקפידים לשמור על שגרת חיים. החקלאים הונחו שלא להתקרב לגדר המערכת. 

כזכור, רעשה בסוף השבוע לאחר שביום שישי בלילה חוסל המחבל מאזן אל-פוקהא – מחבל, אסיר ביטחוני לשעבר, ששוחרר במסגרת עסקת חילופי השבויים עם גלעד שליט. פוקהא חוסל ביריות בראשו מטווח אפס על ידי אלמונים שהשתמשו במשתיקי קול ונמלטו מהמקום. בחמאס ובג׳יאהד האיסלאמי מיהרו להאשים את ישראל שלטענתם שלחה חוליית רוצחים משתפי פעולה. בישראל סירבו בסוף השבוע להתייחס לפרסומים.

אל-מסרי בריאיון לאל ג'זירה

מושיר אל-מסרי דובר תנועת חמאס, התייחס אמש (ש') לחיסול בריאיון לאל ג'זירה ואמר כי מדובר ב"פשיעה ציונית פחדנית" אשר ניכרות בה "טביעות האצבע של המוסד הציוני, אל-מסרי טען כי ההתנקשות מהווה ניסיון ישראלי לשנות את כללי המשחק לשיטת חיסול "עדינה ושקטה" והבטיח כי חמאס לא תאפשר זאתעוד הוסיף הדובר כי חמאס שולט על מצב העניינים בעזה וכי הארגון הצליח לפגוע "בעומק הציוני בכל מיני דברים כמו חדירות לכל היישובים ולכל המטרות". בנוסף הצהיר כי מלחמה פתוחה מתקיימת בין הארגון לבין "האויב הציוני" ואיים כי חמאס תשיב לישראל באותו המטבע, "הם חיסלו מנהיג מאצלנו, אנחנו נגיב והם יקבלו אותו דבר".

לפוקהא אויבים מחוץ ומבית שיכלו לחסלו

למרות האיומים על ישראל לא מן הנמנע כי פוקהא חוסל ע"י הרשות הפלסטינית, תנועת הסלפים ואף ע"י החמאס עצמו. מקור החשד כלפי ישראל נעוץ בפיגועים שתיכנן פוקהא נגד ישראל ויעדים ישראלים בחו"ל. הפיגועים סוכלו הן ע"י השב"כ הישראל והן ע"י מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית שביצעו מעצרים של חברי חוליות הטרור.

כמו כן, ארגון חמאס בעצמו נוהג לחסל חברים המגלים עצמאות יתר וביקורתיות או פעילים החשודים בשיתוף פעולה עם ישראל. ייתכן כי ראש חמאס, מוחמד סינוואר, שחיסל בעבר במו ידיו משתפי פעולה, חשד כי פוקהא שיתף פעולה עם ישראל והורה להסוות ולהציג את החיסול כפעולה ישראלית. 

גם התנועה הסלפית עשויה הייתה לחסל את פוקהא בתגובה למעצרים והסנקציות שהטיל עליה חמאס בעקבות הירי שביצעה לעבר ישראל. פוקהא, שלא כמו בכירי הארגון, לא היה מלווה במאבטחים. 

בחמאס הצטיידו בזר פרחים ונשקים להלווית פוקהא. צילום: פלאש 90
בחמאס הצטיידו בזר פרחים ונשקים להלווית פוקהא. צילום: פלאש 90
הלווית המחבל פוקהא בעזה. צילום: פלאש 90
הלווית המחבל פוקהא בעזה. צילום: פלאש 90
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.